„Bilo mi je jasno da je rat neizbežan, jer je Simovićeva vlada bila potpuno u rukama engleskih plaćenika“
U izveštaju „Komisije za ispitivanje odgovornosti u vezi državnog udara od 27. marta 1941. godine“ nalaze se i podaci o držanju Dragiše Cvetkovića. Prema izjavama Cincar-Markovića, Dušana Pantića, Danila Vulovića i drugih, Nemci nisu imali poverenja u Cvetkovića, što je znatno otežavalo uređenje odnosa sa njima. Cvetkovića su Nemci smatrali za prijatelja Francuske, protivnika nacional-socijalizma i fašizma. Njemu je pripisivana inicijativa za pregovore vođene sa francuskom vladom i Generalštabom o obrazovanju balkanskog fronta protiv Osovine.
Dokumenta francuskog Ministarstva spoljnih poslova, zaplenjena od Nemaca na stanici Šarite sir Loar (La Charité sur Loire), utvrđivali su nemačke državnike u ovom njihovom mišljenju o Cvetkoviću. Osim toga, nemački poslanik u Beogradu fon Heren, smatrao je Cvetkovića odgovornim za proganjanje Stojadinovića i njegovih pristaša.
O lošem položaju Cvetkovića kod Nemaca govore i reči fon Ribentropa novinaru dr Danilu Gregoriću, u Beču, odmah posle ceremonije potpisivanja Pakta: „Mi smo vašem Cvetkoviću učinili velike koncesije; videćemo da li će on postupiti kako je ugovoreno, ili će i dalje produžiti da nas izigrava.“
Gregorić je, posle ovoga, smatrao da će Nemci tražiti da se smeni Cvetković i na njegovo mesto dovede za njih pogodnija ličnost.
Bivši ministar i prijatelj Stojadinovića, Milan Aćimović je, između ostalog, rekao: „Dr Stojadinović je smatrao da interesi Jugoslavije, a naročito srpskog naroda, iziskuju politiku iskrenog prijateljstva sa Osovinom, jer samo tim putem Srbi mogu da obezbede svoj preminentni položaj na Balkanu i da očuvaju svoje ogromne tekovine zadobijene u ratovima za oslobođenje. Držeći se Nemačke nije bilo potrebno, prema dr Stojadinoviću, činiti nikakve koncesije Hrvatima, a još manje Bugarima. Prijateljstvo sa Nemcima, prema dr Stojadinoviću, bilo je dovoljno nama, Srbima, da držimo u šahu sve naše suparnike na Balkanu, u granicama i van granica državnih.“
Milan Aćimović je izjavio, da je čvrsto ubeđen da Nemci od nas ne bi tražili da pristupimo Paktu, da je dr Stojadinović i dalje ostao na vlasti, jer je njihov zahtev u tome pravcu bio u suštini jedna mera predostrožnosti i probni kamen za nesigurne prijatelje, kakvi su bili knez Pavle i Cvetković.
Iz ovoga je sasvim lako zamisliti kakve je planove imao Milan Stojadinović.
I Dimitrije Ljotić je pred Nedićevom komisijom dao izjavu: Rekao je da je 27. mart u logici stvari, i da njega ne čudi što je do takvog razvoja događaja došlo. Prema njemu, Cvetkovićeva vlada je metodički podržavala levičarske elemente, pa čak sa njima i sarađivala, dok je istovremeno gonila nacionaliste i desničare, koji su jedini mogli dati vladi podršku u njenoj spoljnoj politici.
Ljotić: „Cvetkovićeva vlada je ustvari sprovodila jednu nemoguću politiku: u spoljnoj politici je htela da se oslanja na Nemačku i Italiju, a u unutrašnjoj na levičarske i antiosovinske elemente. Kada je dr Maček ušao u vladu, ta nezdrava situacija se još pogoršala. U svojoj političkoj prostodušnosti, dr Maček je verovao da se može ostvariti sporazum sa Osovinom, a istovremeno voditi u zemlji, a naročito u Srbiji, antiosovinska politika.“
I Ljotić je zaključio jednim, za njega tipičnim, objašnjenjem:
„Posle državnog udara, imao sam sastanak sa generalom Bogoljubom Ilićem, koji mi je u ime pučista ponudio da uđem u vladu, pod uslovom da osudim Pakt i da se izjasnim za Engleze. Ja sam, naravno, to odbio, i savetovao mu da nova vlada prihvati pakt i da gleda da uredi odnose sa Nemačkom, ako je to još moguće, ali mi je bilo jasno da je rat neizbežan, jer je Simovićeva vlada bila potpuno u rukama engleskih plaćenika, koji su za tuđ račun gurali zemlju u rat i propast“.
*Feljton „Istina o poslednjim danima Kraljevine Jugoslavije“ baziran na istorijskom bestseleru “Knez Pavle, istina o 27. martu”, autora Miodraga Jankovića i Veljka Lalića
NASTAVIĆE SE…
Autori: Miodrag Janković i Veljko Lalić
Izvor: NEDELjNIK
Vezane vijesti:
Ekskluzivni feljton: Istina o poslednjim danima Kraljevine Jugoslavije (1)
Tajna ostavke kneza Pavla: Napisana je mesecima pre nego što su pučisti uperili cevi (2)
Pismo kralja Džordža upućeno knezu Pavlu: Zaista bih želeo da možemo da ti pošaljemo oružje (4)
Knez Pavle o Hitleru: Osećate jezu od njega, lice mu je žuto kao u voštane figure (7)
General Bora Mirković: Pre nego što sam odlučio da izvršim državni udar, lomio sam se danima (13)
Tajno udruženje „Konspiracija“: Ko je sve rušio namesnički režim kneza Pavla (14)
Dragiša Cvetković piše knezu Pavlu: Kako je izmišljeno da nam je Nemačka obećala Solun (15)
Kako se oko kneza Pavla vodila polemika: Da li je Jugoslavija želela Solun? (17)
Planovi Petra Drugog: Kako je maloletni kralj pripremio vojsku za bekstvo u Grčku (19)
Adolf Hitler o srpskoj vojsci: Nemački vojnik je naučio da poštuje svog hrabrog protivnika (20)
Kako je Slobodan Jovanović „prelomio“ kneza Pavla (23)
Poslednje reči kneza Pavla: Ne, nemojte ih ubiti (25)
Šta je bilo posle: Emigrantski rat vinovnika i žrtvi 27. marta (26)
Dan kada su jugoslovenski komunisti klicali „živeo Hitler!“ (28)
Ante Pavelić o 27. martu: „Pučisti su spremili sprovod, naša ustaška stvar je posve sigurna“ (29)
Milan Stojadinović i sve o aferi „dva odsto ratne štete“ (31)
Dušan Simović: Mene su kao poštenog oficira zloupotrebili (32)
Svedočenja pred Nedićevom komisijom: „Uhvatio sam kneza Pavla za kaput da ne podnese ostavku“ (33)
Treći srpski ustanak „bez ijedne kapi krvi“: Kako je pripreman državni udar (35)
Kako je propao pokušaj da se spreči puč 27. marta: „Ne sme se prolivati bratska krv!“ (36)
Još jedna tajna 27. marta: Britanci nudili Staljinu ceo Balkan (37)
Kako se Gering zahvalio pučistima na 27. martu: Sada možemo da raščistimo stare račune (38)
Poslednje godine Kraljevine Jugoslavije: Doba kada je u Beogradu cvetala umetnost (39)
Knez Pavle i Milan Kašanin: Prijateljstvo koje je rodilo najmoderniji muzej u ovom delu Evrope (40)