„Било ми је јасно да је рат неизбежан, јер је Симовићева влада била потпуно у рукама енглеских плаћеника“
У извештају „Комисије за испитивање одговорности у вези државног удара од 27. марта 1941. године“ налазе се и подаци о држању Драгише Цветковића. Према изјавама Цинцар-Марковића, Душана Пантића, Данила Вуловића и других, Немци нису имали поверења у Цветковића, што је знатно отежавало уређење односа са њима. Цветковића су Немци сматрали за пријатеља Француске, противника национал-социјализма и фашизма. Њему је приписивана иницијатива за преговоре вођене са француском владом и Генералштабом о образовању балканског фронта против Осовине.
Документа француског Министарства спољних послова, заплењена од Немаца на станици Шарите сир Лоар (Ла Цхаритé сур Лоире), утврђивали су немачке државнике у овом њиховом мишљењу о Цветковићу. Осим тога, немачки посланик у Београду фон Херен, сматрао је Цветковића одговорним за прогањање Стојадиновића и његових присташа.
О лошем положају Цветковића код Немаца говоре и речи фон Рибентропа новинару др Данилу Грегорићу, у Бечу, одмах после церемоније потписивања Пакта: „Ми смо вашем Цветковићу учинили велике концесије; видећемо да ли ће он поступити како је уговорено, или ће и даље продужити да нас изиграва.“
Грегорић је, после овога, сматрао да ће Немци тражити да се смени Цветковић и на његово место доведе за њих погоднија личност.
Бивши министар и пријатељ Стојадиновића, Милан Аћимовић је, између осталог, рекао: „Др Стојадиновић је сматрао да интереси Југославије, а нарочито српског народа, изискују политику искреног пријатељства са Осовином, јер само тим путем Срби могу да обезбеде свој преминентни положај на Балкану и да очувају своје огромне тековине задобијене у ратовима за ослобођење. Држећи се Немачке није било потребно, према др Стојадиновићу, чинити никакве концесије Хрватима, а још мање Бугарима. Пријатељство са Немцима, према др Стојадиновићу, било је довољно нама, Србима, да држимо у шаху све наше супарнике на Балкану, у границама и ван граница државних.“
Милан Аћимовић је изјавио, да је чврсто убеђен да Немци од нас не би тражили да приступимо Пакту, да је др Стојадиновић и даље остао на власти, јер је њихов захтев у томе правцу био у суштини једна мера предострожности и пробни камен за несигурне пријатеље, какви су били кнез Павле и Цветковић.
Из овога је сасвим лако замислити какве је планове имао Милан Стојадиновић.
И Димитрије Љотић је пред Недићевом комисијом дао изјаву: Рекао је да је 27. март у логици ствари, и да њега не чуди што је до таквог развоја догађаја дошло. Према њему, Цветковићева влада је методички подржавала левичарске елементе, па чак са њима и сарађивала, док је истовремено гонила националисте и десничаре, који су једини могли дати влади подршку у њеној спољној политици.
Љотић: „Цветковићева влада је уствари спроводила једну немогућу политику: у спољној политици је хтела да се ослања на Немачку и Италију, а у унутрашњој на левичарске и антиосовинске елементе. Када је др Мачек ушао у владу, та нездрава ситуација се још погоршала. У својој политичкој простодушности, др Мачек је веровао да се може остварити споразум са Осовином, а истовремено водити у земљи, а нарочито у Србији, антиосовинска политика.“
И Љотић је закључио једним, за њега типичним, објашњењем:
„После државног удара, имао сам састанак са генералом Богољубом Илићем, који ми је у име пучиста понудио да уђем у владу, под условом да осудим Пакт и да се изјасним за Енглезе. Ја сам, наравно, то одбио, и саветовао му да нова влада прихвати пакт и да гледа да уреди односе са Немачком, ако је то још могуће, али ми је било јасно да је рат неизбежан, јер је Симовићева влада била потпуно у рукама енглеских плаћеника, који су за туђ рачун гурали земљу у рат и пропаст“.
*Фељтон „Истина о последњим данима Краљевине Југославије“ базиран на историјском бестселеру “Кнез Павле, истина о 27. марту”, аутора Миодрага Јанковића и Вељка Лалића
НАСТАВИЋЕ СЕ…
Аутори: Миодраг Јанковић и Вељко Лалић
Извор: НЕДЕЉНИК
Везане вијести:
Ексклузивни фељтон: Истина о последњим данима Краљевине Југославије (1)
Тајна оставке кнеза Павла: Написана је месецима пре него што су пучисти уперили цеви (2)
Писмо краља Џорџа упућено кнезу Павлу: Заиста бих желео да можемо да ти пошаљемо оружје (4)
Кнез Павле о Хитлеру: Осећате језу од њега, лице му је жуто као у воштане фигуре (7)
Генерал Бора Мирковић: Пре него што сам одлучио да извршим државни удар, ломио сам се данима (13)
Тајно удружење „Конспирација“: Ко је све рушио намеснички режим кнеза Павла (14)
Драгиша Цветковић пише кнезу Павлу: Како је измишљено да нам је Немачка обећала Солун (15)
Како се око кнеза Павла водила полемика: Да ли је Југославија желела Солун? (17)
Планови Петра Другог: Како је малолетни краљ припремио војску за бекство у Грчку (19)
Адолф Хитлер о српској војсци: Немачки војник је научио да поштује свог храброг противника (20)
Како је Слободан Јовановић „преломио“ кнеза Павла (23)
Последње речи кнеза Павла: Не, немојте их убити (25)
Шта је било после: Емигрантски рат виновника и жртви 27. марта (26)
Дан када су југословенски комунисти клицали „живео Хитлер!“ (28)
Анте Павелић о 27. марту: „Пучисти су спремили спровод, наша усташка ствар је посве сигурна“ (29)
Милан Стојадиновић и све о афери „два одсто ратне штете“ (31)
Душан Симовић: Мене су као поштеног официра злоупотребили (32)
Сведочења пред Недићевом комисијом: „Ухватио сам кнеза Павла за капут да не поднесе оставку“ (33)
Трећи српски устанак „без иједне капи крви“: Како је припреман државни удар (35)
Како је пропао покушај да се спречи пуч 27. марта: „Не сме се проливати братска крв!“ (36)
Још једна тајна 27. марта: Британци нудили Стаљину цео Балкан (37)
Како се Геринг захвалио пучистима на 27. марту: Сада можемо да рашчистимо старе рачуне (38)
Последње године Краљевине Југославије: Доба када је у Београду цветала уметност (39)
Кнез Павле и Милан Кашанин: Пријатељство које је родило најмодернији музеј у овом делу Европе (40)