„Да ли је Симовић дао наређење или Мирковић не знам. Мирковић је у Каиру признао да је још пре рата био британски обавештајац“
У архиви кнеза Павла налази се неколико писама словеначког лидера Михе Крека из Словенске људске странке, који је као министар просвете 27. марта наставио свој мандат и у новој влади. Историчару Анти Смит Павелићу (нема никакве везе с усташким поглавником Антом Павелићем) он у писму 12. фебруара 1962. године по ставкама одговара на сва спорна питања око пуча:
– Не знам за директну везу између пуча и посете генерала Донована. Али ми је јасно да је та посета, као и све друге акције британске владе, окуражила бунтовнике у нади да иза себе имају Британију и да је победа њихова. Чиновници те амбасаде за време рата у Лондону су говорили да је „кроз ту амбасаду отишло толико динамита да су се чудили да цела Југославија није отишла у зрак“.
– Да ли је Симовић дао наређење или Мирковић не знам. Мирковић је у Каиру признао да је још пре рата био британски обавештајац.
– Чуо сам да је цео пуч припремила тзв. мајорска лига са мајором Кнежевићем, под Мирковићевим вођством и да је Симовић обавештен непосредно пред пуч. Мислим да пучисти нису имали спремљен програм. Генерално су желели да сруше владу и зграбе власт на непопуларности бечког пакта. Цветковићева влада била је у немогућности да о пакту говори пред народом, јер смо били опкољени немачким шпијунима. Морала је да рачуна на народну дисциплину и памет, али тога није било. Срби су ишли за сентиментом. Пучисти су то видели и искористили.
– Неки интелектуални центар опозиције је био Српски клуб. У ноћи пуча био сам код куће, а ујутру сам у пратњи неког официра дошао у министарство просвете да предам дужност. Господин Миша Трифуновић ми је рекао: „Нисмо ми мислили мењати ништа битно у спољној политици. Знамо како је. Али цела ова политика нам је додијала.“ Чуо сам и да Нинчић није био Симовићев кандидат за министра спољних послова, већ Милан Гавриловић. Знам и да је на другој седници, после Нинчићевог реферата, влада закључила да ће поштовати све међународне обавезе као и Бечки пакт који је наследила. На тој седници нико није говорио против, значи тај закључак донела је комплетна влада.
– С Нинчићем је говорио др Куловец и причао ми је да му је министар спољних послова рекао да ће учинити све да спречи рат. Говорио ми је и о својим разговорима с фон Хереном и италијанским амбасадором и изразио је наду да ће успети.
– Др Мачек је поставио ове услове за улазак у владу: прво да влада ради на спречавању рата и очува мир. Друго, да влада прими и призна споразум с Хрватима и да као знак признања спроведе пренос компетенција над жандармеријом на бана Хрватске. Влада је прихватила све захтеве и тек онда је Мачек дошао у Београд. Да ли је Мачек инсистирао на пакту, не сећам се, али је влада то прихватила и пре Мачековог доласка.
– Мислим да све оно о чему пише др Мачек о запоседању грчке границе и Солуна није било на седници министарског савета, а могло је бити на седници неког ужег кабинета: Симовић, Нинчић, министар војске и Куловец.
– Имам дефинитивну импресију да ни Симовић, ни други његови, нису имали концепцију за овај посао. Они су се надали да ће Енглеска одмах доћи у помоћ, чим Југославија буде нападнута. Симовић се чак надао да ће му помоћи Совјетска Русија и зато је послао делегацију у Москву. Колико је мало био спреман на напад, доказ је, да је баш оне недеље када смо нападнути, било венчање његове кћерке, а и нашао сам га, када сам дошао да му јавим за смрт Куловца – с оперисаним палцем, у папучама.
– Влада није никад ништа закључила у погледу капитулације. На дан католичког Ускрса била је последња седница владе у земљи, тамо код Сарајева у неком селу (Пале – прим. аут). На тој седници Симовић је известио колико је непријатељ већ напредовао и колика је штета. Закључио је свој реферат надом да ћемо се у црногорским планинама и брдима моћи држати бар још три месеца и предложио да се влада други дан сели у Никшић.
Радио сам по том закључку и спремио се на пут рано у понедељак. Видео сам да се спрема и др Будисављевић, а других није било. Сазнао сам да је Симовић одмах после седнице одјурио и да су већ истог дана на сам ускршњи празник отишли и остали чланови владе.
Када сам у уторак дошао у Никшић једва сам имао времена да се опростим са својим пратиоцима, јер је већ један официр одредио у који авион треба да уђем. Мотори су већ радили.
Одлетели смо после четрдесет минута. Хрватски су ми чланови владе рекли да су они дошли тамо по ноћи, да је дошао и Симовић, да је јавио да је овластио Калафатовића да закључи мир, а да влада треба одмах да одлети у Грчку, јер је краљ већ отишао. Министри који су били присутни са Симовићем само су одредили да у авионима има места за шест Хрвата, двојицу Словенаца, а све остало је за оне војнике и цивиле које одреди Симовић.
Једино што сам могао да урадим је да повећам број за Словенце. Тражио сам др Ламберта Ехрилха, професора Универзитета у Љубљани, и др Баседњака. Први је био експерт за питање Корушке, други за Приморску. Нисам успео. Коначно сам рекао да не идем у иностранство ако СНОЈ не буде у истом авиону. За њега је, наиме, био одређен авион по подне, а бојао сам се да останем једини у словеначкој делегацији. То ми је министар војске удовољио. И тако смо одлетели у Грчку…
*Фељтон „Истина о последњим данима Краљевине Југославије“ базиран на историјском бестселеру “Кнез Павле, истина о 27. марту”, аутора Миодрага Јанковића и Вељка Лалића
НАСТАВИЋЕ СЕ…
Аутори: Миодраг Јанковић и Вељко Лалић
Извор: НЕДЕЉНИК
Везане вијести:
Ексклузивни фељтон: Истина о последњим данима Краљевине Југославије (1)
Тајна оставке кнеза Павла: Написана је месецима пре него што су пучисти уперили цеви (2)
Писмо краља Џорџа упућено кнезу Павлу: Заиста бих желео да можемо да ти пошаљемо оружје (4)
Кнез Павле о Хитлеру: Осећате језу од њега, лице му је жуто као у воштане фигуре (7)
Генерал Бора Мирковић: Пре него што сам одлучио да извршим државни удар, ломио сам се данима (13)
Тајно удружење „Конспирација“: Ко је све рушио намеснички режим кнеза Павла (14)
Драгиша Цветковић пише кнезу Павлу: Како је измишљено да нам је Немачка обећала Солун (15)
Адолф Хитлер о српској војсци: Немачки војник је научио да поштује свог храброг противника (20)
Како је Слободан Јовановић „преломио“ кнеза Павла (23)
Последње речи кнеза Павла: Не, немојте их убити (25)
Шта је било после: Емигрантски рат виновника и жртви 27. марта (26)
Дан када су југословенски комунисти клицали „живео Хитлер!“ (28)
Анте Павелић о 27. марту: „Пучисти су спремили спровод, наша усташка ствар је посве сигурна“ (29)
Милан Стојадиновић и све о афери „два одсто ратне штете“ (31)
Душан Симовић: Мене су као поштеног официра злоупотребили (32)
Сведочења пред Недићевом комисијом: „Ухватио сам кнеза Павла за капут да не поднесе оставку“ (33)
Трећи српски устанак „без иједне капи крви“: Како је припреман државни удар (35)
Како је пропао покушај да се спречи пуч 27. марта: „Не сме се проливати братска крв!“ (36)
Још једна тајна 27. марта: Британци нудили Стаљину цео Балкан (37)
Како се Геринг захвалио пучистима на 27. марту: Сада можемо да рашчистимо старе рачуне (38)
Последње године Краљевине Југославије: Доба када је у Београду цветала уметност (39)
Кнез Павле и Милан Кашанин: Пријатељство које је родило најмодернији музеј у овом делу Европе (40)