arrow up

У оружаним снагама БиХ служе потомци оних Срба који су ратовали на страни Армије БиХ

“Ја своју и безбједност дјеце никада не бих препустио у руке неког ко је у протеклом рату био на супротној страни од Срба, односно њиховим потомцима”, изјавио је генерал Војске Републике Српске у пензији Миломир Савичић. Замјеник министра одбране у Савјету министара Мирко Околић потврдио је да у Оружанима снагама БиХ, постоји одређени број припадника српске националности, чији су родитељи били у тзв. Армији Републике БиХ. На ту појаву, раније је, упозорио и српски члан Предсједништва Предсједник БОРС-а и генерал Војске Републике Српске у пензији Миломир Савчић, каже, да не треба вјеровати потомцима ратника тзв. Армије БиХ па макар били и Срби, пише РТРС. Више није тајна да у Оружаним

Акција "Олуја" (Фото: veritas.org.rs)

Линта: Пуповац и Милошевић су прешли црвену линију и дубоко увриједили и понизили српски народ а посебно стотине хиљада протјераних Срба

Линта истиче да Милорад Пуповац мора знати да је његова антисрпска политика осуђена на неуспјех и да помирење Срба и Хрвата и Србије и Хрватске није могуће док год се хрватски народ не суочи са својом усташком и злочиначком прошлошћу . Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оцјењује као врхунску лаж став предсједника СДСС-а Милорада Пуповца, који је изнио у интервјуу за загребачки Вечерњи лист, да неразумно учешће Бориса Милошевића на прослави злочиначке акције „Олуја“ у Книну означава почетак помирења Срба и Хрвата. Поред тога Пуповац је  бесрамно рекао да је у питању велика и важна геста, као и да свако ко подржава одлазак Милошевића у Книн  је за

Запаљена српска кућа

Судбина крајишких Срба их довела на ледину – у Бусије

Пре тачно четврт века, људи који данас живе у Бусијама, на периферији Београда, били су у колонама бежећи испред побеснеле хрватске војне акције „Олуја“ која је ту државу „очистила“ од Срба. Пре тачно четврт века, људи који данас живе у Бусијама, на периферији Београда, били су у колонама бежећи испред побеснеле хрватске војне акције „Олуја“ која је ту државу „очистила“ од Срба. Двадесет пет година касније, у Бусијама дан спаран, сунчан, миран… Дане Веселиновић из околине Книна са кесом у руци излази из продавнице. Застаде да се поздрави са Мирком Бардаром. Обојица су на данашњи дан пре четврт века, као и већина житеља овог највећег избегличког насеља у Србији – 

Сандра Благић: Понављање мрачне историје

Те, не тако давне, 1995. године, десио се још један егзодус, погром Срба. Сјећам се колоне људи, жена, дјеце, стараца на тракторима, коњским колима, аутомобилима. Непрегледна колона, изморених, намучених, гладних. И ја сам то искусила ’92 године, када се наш аутобус запутио ка Србији. Тако и те ’95 године Kpајишници напустише своја вјековна огњишта и кренуше у непознатом правцу. Они који су остали, већином старији људи, нису преживјели.Убијени на кућном прагу, спаљени, измрцварени, везани жицом, ископаних очију, остављени да труну. Касније су покопани у масовне гробнице, које ни данас нису отворене због НДХ. Садашња НДХ слави Олују као што је у Другом свјетском рату славила Јадовно, Јасеновац, Доњу Градину, Јастребарско,

Дачић: Милошевић се одласком у Книн не би жртвовао за српске интересе

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оцијенио је да изјава потпредсједника Владе Хрватске Бориса Милошевића из Самосталне демократске српске странке о одласку у Книн на обиљежавање 25 година од хрватске војно-полицијске акције “Олуја” као жртвовању, није жртвовање за српске интересе.  – Мислим да је то више интерес Хрвата – рекао је Дачић. Он је нагласио да се Срби који су позвани да присуствују обиљежавању 25 година од “Олује” практично позивају да тој акцији дају легитимитет. – Надам се да представници Срба неће ићи на обиљежавање “Олује”. Хрватска је извршила етничко чишћење, Срба је било 560.000, сада их је 180.000. Срби су им тамо потребни да би опростили “Олују”. То је моје

Пуповац: Размислићемо о одласку на годишњицу „Олује”

Милорад Пуповац, председник Самосталне демократске странке Срба (СДСС), која је коалициони партнер у хрватској Влади, изјавио је да ће размислити о одласку представника СДСС на прославу годишњице „Олује” у Книну. „Размислићемо ових дана шта би за представника СДСС значио одлазак на обележавање ‘Дана победе’ и војно-полицијске акције ‘Олује’ у Книну, јер је то тешко ратно наслеђе са тешким траумама и на хрватској и на српској страни, па треба пронаћи добар начин да се то превлада”, рекао је Пуповац данас током обележавања Дана устанка у Србу. Пуповац је рекао да ће представници СДСС о свом учешћу на обележавању годишњице „Олује” више рећи наредних дана, преноси Хина. „Пустите нас да размислимо шта

БАРАЈЕВО, 4. АВГУСТ 2020. ГОДИНЕ: Помен за Србе убијене у злочиначкој акцији “Олуја”

У организацији Удружења избјеглих, прогнаних, расељених и досељених “Ново Огњиште” Барајево и локалне СПЦО, на празник Марије Магдалине 4. августа 2020. године, са почетком у 18 часова у саборној цркви Светог Саве у Барајеву први пут биће одржан помен за Србе убијене у злочиначкој акцији “Олуја”. У том злочину учињеном прије 25 година хрватске војно-полицијске снаге су са вијековних огњишта протјерали више од 250.000 крајишких Срба. Према подацима Комесаријата за избјеглице евидентирана су имена 1.856 погинулих и 836 несталих Срба, међу којима је 1.220 цивила.  Мада је ова злочиначка акција имала све елементе геноцида, према одлуци Међународног суда у пресуди из фебруара 2015. године “Олуја” је оквалификована као етничко чишћење.

Вељко Остојић: Док Крајина мирно спава

Негдје над КрајиномЗавијају сада вуциСтари Крајишки хајдуциОстављам ти инат и пркосБол и патњуРадост и тугуКишу и дугу Зјеницо ока могаОставих те без срца свогаИза седам гораМоја се душа вратити мораНестали смо преко ноћиКолона мучна оста у намаЖалимо те годинамаКад год вјетар тамо пириМоје се срцеБез тебе не мириНађем те у сваком стихуМногим непроспаваним ноћимаИ сузним очимаНестао сам преко ноћиДа ли ћу икад кући поћиСпавај ми Крајино мојаВоле те дјеца твоја… Вељко Остојић Извор: Банија онлајн

Република Српска

ГОДИШЊИЦА: Народна скупштина Српске укинула одлуке ЗАВНОБиХ-а

Народна скупштина Републике Српске 22. јула 1993. године прогласила је у Мркоњић Граду неважећим за српски народ све одлуке Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења БиХ /ЗАВНОБиХ/ са засједања одржаног 25. новембра 1943. године у том мјесту. Народна скупштина Републике Српске била је руковођена чињеницом да је то било комунистичко окупљање са делегатима који нису имали шири друштвени легалитет, те да су муслимани и Хрвати, сецесијом од Југославије, практично поништили сврху ЗАВНОБиХ-а. Национални састав првог ЗАВНОБиХ-а и других сличних окупљања током Другог свјетског рата одговарао је и националном учешћу у Народноослободилачком покрету – највише је било Срба. Највећи дио рата, муслимани и Хрвати били су у мањини у партизанима, пошто је

Почело снимање филмске приче о херојима са Кошара

У сриједу је почело снимање филма и серије „Кошаре“, за које је сценарио написао Ђорђе Милосављевић, а режира их Балша Ђого. Прича је базирана на свједочанствима војника који су се храбро борили у истоименој бици 1999. године, када су војници СР Југославије у караули Кошаре напали припадници ОВК помогнути НАТО авијацијом. – Досад та тема није обрађена у играној форми. У оквиру „Омега продуцтион“, у којој смо Немања Мићић и ја партнери, идеја о снимању играног филма о бици на Кошарама је почела да се развија пре седам година. Чекало се на прави моменат да се стекну услови да се овако битна тема обради на достојан начин. Уз подршку Филмског

Obrad_Kesic.jpg

Кесић: У припреми резолуција о страдању Срба и Хрвата у рату у БиХ

Шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић рекао је да је најављена резолуција о Сребреници у америчком Конгресу резултат лобирања бошњачке заједнице у САД, те истакао да је покренута акција српске заједнице у Америци да буде донесена резолуција и о страдању Срба и Хрвата. у рату у БиХ. – У разговорима са представницима српске заједнице постоји акција која би увела резолуцију гдје се изграђује мишљење Конгреса и утврђује да су и Срби и Хрвати страдали у рату у БиХ, а истовремено да би била осуђена такозвана Армија БиХ која је одговорна за страдања српског и хрватског народа у Сарајеву – изјавио је Кесић Срни. Он је навео да је

У Хрватској за 30 година уништено 3.000 антифашистичких обележја

У Хрватској је у последњих 30 година срусено око 3.000 статуа, спомен-плоча и сличних обележја посвећених антифашистима. Према писању немачког Дојче веле-а, тренд рушења споменика у некадашњим колонијалистичким земљама привукао је пажњу у Хрватској и због једне наизглед сличне домаће праксе, али док су у Америци, Великој Британији по среди кипови роболвасника и историјских личности повезаних с трговином робљем, у Хрватској се уклањање разних меморијалних обележја односи примарно на оне посвећене – антифашистима. Kако се наводи, реч је о око 3.000 статуа, спомен-плоча, модернистичких апстрактних пластика, реал-социјалистичких споменика и других сличних обележја насилно уклоњених или оштећених кроз посљедње три деценије. ДW пише да је уништавање таквих споменика изазивало у хрватској

Амерички конгрес спрема резолуцију за геноцид у Сребреници

У овој резолуцији, која се налази у процедури Америчког конгреса, наводи се да су снаге босанских Срба потпомогнуте војним и паравојним снагама из Србије започели агресију и етничко чишћење у БиХ 1992. године. Америчка конгресменка Еди Бернис Џонсон која долази из реда Демократа у Заступничком дому Конгреса САД-а представила је Резолуцију о осуди геноцида и других злочина над Бошњацима које су српске снаге наводно починиле у Сребреници у јулу 1995. године. У овој резолуцији, која се налази у процедури Америчког конгреса, наводи се да су снаге босанских Срба потпомогнуте војним и паравојним снагама из Србије започели агресију и етничко чишћење у БиХ 1992. године. Истиче се да је у Сребреницу

veritas2.jpg

ДАНАС 27 ГОДИНА ОД ПОГИБИЈЕ И РАЊАВАЊА СРБА У ВОЗУ КОД ГЛИНЕ

Данас се навршило 27 година од када је, наишавши на мину близу моста јужно од Глине, експлодирао воз у којем су се налазили српски цивили и у којем су на лицу мјеста изгорјеле Маца Данчула /70/ и Сока Рокнић /43/, а око 30 цивила тешко рањено, саопштено је из Документационо-информационог центра “Веритас”. Истог дана је у глинској болници вишеструким тешким повредама подлегао и Јанко Радујковић /70/. Перо Гвојић /36/ је у експлозији остао без обје ноге, Јанко Јакшић /34/ је изгубио једну ногу, као и Ђуро Јаковљевић /44/, док је око 25 путника, углавном жена и дјеце, теже и лакше израњавано. Међу рањенима је била и четрнаестогодишња Зорана Рокнић, кћер

Никада не заборави завичај и увијек се враћај!

Док пишем ове редове, размишљам како дефинисати појам завичаја. Могло би се рећи да је то мјесто гдје смо рођени и одакле су наши преци, међутим то ми и даље звучи некако као површна дефиниција. Завичај би у суштини требало да буде мјесто за које сваки пут кад чујеш, ставиш руку на срце а суза засија у оку. Свако од нас има мјесто на коме осјећа да је баш ондје гдје и треба да буде, мјесто ултимативне среће. Њему се увијек враћаш гдје год да одеш и увијек изнова оживиш када ти се укаже пред очима. Тада срце заигра, душа оздрави а ваздух почне поново имати мирис борове шуме и

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.