arrow up

Обиљежене 24 године од погибије капетана Лиздека и војника Кнежевића

Чланови Удружења ветерана војне полиције Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске данас су на Сокоцу положили вијенце на спомен-обиљежја команданта Четвртог батаљона војне полиције овог корпуса капетана Недељка Лиздека и војника Сретена Кнежевића поводом 24 године од њихове погибије. Прије 24 године, Лиздек је повео дио јединице којом је командовао у шири рејон Рогоја да би “очистили” тај дио територије Републике Српске од диверзантско-терористичке групе која се пробила из линија Војске Републике Српске, саопштено је из Удружења ветерана војне полиције. Након што је ова диверзантска група откривена и након жестоког ватреног обрачуна са њима, животе су изгубили Лиздек и Кнежевић, а непријатељска страна је претрпјела жестоке губитке. Лиздек је на мјесто

© Sputnik/ Бранкица Ристић

Велика пљачка иза „гвоздене завесе“: Албанци користе и мртве Србе да отму милијарде евра

Албански судови признају и пуномоћја мртвих Срба као потврду да су продали имање Албанцу. Уништено је и узурпирано око 35 хиљада српских домова. Како помоћи сународницима да врате отето? Приватна својина је „света крава“ у свим цивилизованим друштвима, па није ни чудо што се такозвана држава Косово овог правила, које је иначе успоставио Запад, не придржава. Наиме, од укупне површине од 1,088 милиона хектара, на колико се простире Косово и Метохија, Албанци су узурпирали преко милион земљишних парцела које су у приватном власништву Срба! И то није све. Према речима професора међународног права др Душана Челића, осим земљишта, трајно или делимично је уништено више од 35.000 кућа и станова. Колика је вредност ове имовине тешко је проценити, али се

Мирослав Радић и његов адвокат Светозар Ж. Павловић (Г. Оташевић)

Пет година у затвору, деценију у немилости

Мирослав Радић, српски официр и јунак са ратишта, 23 године између немила и недрага Чачак – Оптужен да је бранио своју заклету отаџбину, Мирослав Радић (56) недужан је утамничен у Схевенингену 1.622 дана и био ослобођен, али после тих непуних пет година још десет се потуца по српским судовима, са све мање наде да ће му неко бар рећи: извините што сте робијали. Капетан је у јесен 1991. командовао једном четом Прве гардијске моторизоване бригаде Војске ЈНА на ратишту у Вуковару и убрзо (1995) постао хашки оптуженик под наводом да је, заједно са пуковником Милетом Мркшићем и мајором Веселином Шљиванчанином, починио злочине против човечности и кршио законе и обичаје ратовања. На

Фото: Getty Images

Њујорк тајмс: Суд за ОВК може да “поткачи” и САД и ЕУ

Специјални суд за ратне злочине које је на Косову починила тзв. ОВК требало би ускоро да почне да ради, пише Њујорк тајмс. С обзиром на то да су његово оснивање подржале и САД и Европа, амерички лист пише да би та правосудна институција могла да представља опасност и за њих, јер ће истраживати злочине који су, како се наводи, директно повезани са њиховим пројектима на Косову. Угледни њујоршки дневник пише да је међу тим пројектима, на пример, савез САД и ЕУ са тзв. ОВК током бомбардовања Србије, затим њихов неуспех у разоружавању ОВК по завршетку рата, као и њихова неспособност да заштите не само српско становништво које је остало на

Купрес

Навршава се 26 година од хрватског злочина над купрешким Србима

Сутра се навршава 26 година од када су припадници хрватских јединица ЗНГ-а, ХОС-а, ХВО-а заузели Купрес и сва српска села на Купрешкој висоравни, а у акцији која је трајала од 3. априла убијена су 54 српска цивила и територијалца, док је њих 150 одведено у логоре у западној Херцеговини и Хрватској, у којим су преживјели голготу, саопштено је из Документационо-информационог центра “Веритас”. Из “Веритаса” подсјећају да се 16 Купрешака до данас води као нестало, а да за брутално иживљавање над цивилима нико није процесуиран, иако се знају имена свих жртава и више од сто учесника у њиховој голготи. Према документацији овог центра, Хрвати су 6. априла у ресторану фирме “Квалитет”

Свједок чуо да је војнике убио Мишо Жмиро

У наставку суђења команданту Специјалне јединице МУП-а такозване РБиХ Драгану Викићу и још тројици оптужених за убиство заробљених припадника ЈНА 22. априла 1992. године у Сарајеву свједок Тужилаштва БиХ Шефик Делалић рекао је данас да је чуо да је Мишо Жмиро са својим људима довео војне заробљенике у Дом полиције у Сарајеву и убио их. “Чуо сам да су тај Жмиро и његови људи довели ратне заробљенике у Дом полиције, а да им је командант Викић рекао да они немају ништа са заробљеницима и да их воде у СЈБ”, изјавио је Делалић. Он је рекао у Суду да је био возач специјализованих возила Специјалне јединице МУП-а, али да је из

Како смо „изгубили“ Сарајево – Илустрација геноцида над сарајевским Србима!

ЕТНИЧКА СЛИКА САРАЈЕВА КРОЗ ПОПИСЕ 1961, 1991 И 2013. Карта би могла да се зове и “Развој мултикултурализма у Сарајеву као и у целој БиХ“ Дакле, оно што је приказано на ове три карте је шира област Сарајева, комбо онога што се данас назива “Кантон Сарајево“ у ФБиХ и Источно Сарајево у РС али без општина Пале и Соколац. Немојте наседати на приче о опсади Сарејава као концентрационом логору, Срби су држали под контролом територије у Сарајеву где су били већина, а поготово не верујте стиховима Едо Маајке, ко је дошао у чији град. Зашто се етничка карта Сарајева (као и целе БиХ) овако изменила за (само) 70 година? Срби

Илустрација/Thinckstock

Тужилаштво БиХ: Оптужница за ратне злочине над Србима у Коњичком крају

Тужилаштво БиХ оптужило је, за злочин против човечности, Сарајлију Зденка Грабовца (51) и Коњичанина Жељка Шимуновића (54), рекао је за „Новости“ мр Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ Тужилаштво БиХ оптужило је, за злочин против човечности, Сарајлију Зденка Грабовца (51) и Коњичанина Жељка Шимуновића (54), рекао је за „Новости“ мр Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва БиХ. Они се терете да су „за време рата и оружаног сукоба у БиХ у својству припадника ХВО Коњиц, поступали противно одредбама Женевских конвенција о заштити цивилних особа“ “Терете се да су у оквиру широког и систематичног напада на цивилно становништво српске националности на подручју Брадине, Коњица и околине, лично и директно, учествовали у чињењу ратног злочина,

Спомен-плоча испред ратне војне болнице "Коран", на којој је исписано да је од 4. априла 1992. до 30. јуна 1996. године у овој здравственој установи лијечено више од 20.000 људи и извршено више од 12.000 операција.

26 година од оснивања ратне болнице “Коран” на Палама

Почетком априла, прије 26 година на Палама је основана ратна војна болница “Коран” у оквиру Четвртог Санитетског батаљона Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске. Почетак грађанског рата у БиХ, многе здравствене раднике онемогућио је у доласку на њихова радна мјеста, посебно у Сарајеву. Све болнице које су тада постојале остале су у граду под муслиманском контролом. Због ратних дејстава и прогона љекара српске националности из Сарајева, осим болнице “Коран”, тада су на подручју Сарајевско-романијске регије основане и ратне болнице – “Подроманија” на Сокоцу, “Жица” на Илиџи и “Касиндол” у Лукавици. Угледни српски љекар, хирург Мирко Шошић рекао је Срни да је ратна болница “Коран” на Палама почела да ради 4. априла

Фото О. Матавуљ

Полиција РС добила савремени камп

Отварањем Центра за обуку обележен Дан МУП Српске у бившој касарни у Залужанима. У комплекс од 55 хa уложено око 6,5 милиона марака Поводом Дана полиције Републике Српске, у бившој касарни у Залужанима код Бањалуке у среду је отворен савремени Центар за обуку МУП РС. Свечаним пресецањем врпце Центар су отворили председник РС Милорад Додик, председница Владе РС Жељка Цвијановић и министар унутрашњих послова Драган Лукач. Овај комплекс, који је проглашен неперспективном војном имовином, простире се на 55 хектара земљишта и у његово опремање и реконструкцију уложено је више од 6,5 милиона марака. У њему ће се обучавати сви полицијски службеници а послужиће и за смештај више организационих јединица МУП РС. Председник

(Фото: Центар за уклањање мина БиХ)

БиХ и даље најзагађенија минама у Европи

Поводом 4. априла, Дана свесности о опасности од мина и помоћи жртвама, из босанскохерцеговачких и међународних организација које се баве разминирањем БиХ упозоравају да је, више од 20 година након рата, Босна и Херцеговина и даље европска држава која је најзагађенија минама, које представљају директну претњу за више од пола милиона становника. Босанскохерцеговачки Центар за уклањање мина (БХМАЦ) објавио је да је у БиХ тренутно несигурно око 2,1 одсто укупне површине државе, пренела је Хина. Процена је да је на тој површини и даље између 75.000 и 80.000 скривених мина, односно експлозивних направа, које су претња становништву 129 општина, односно готово 1.400 насеља. “Контаминираност минама директно утиче на сигурност око

Источно Сарајево-парастос Фото: РТРС

Обиљежен Дан формирања ратних јединица Источне Илиџе

У храму Светог Василија Острошког на Вељинама у Источном Сарајеву, служен је парастос поводом обиљежавања 4. априла- Дана формирања свих ратних јединица Источне Илиџе. Предсједник Предсједништва Општинске борачке организације Илиџански борац, Горан Шеховац, истакао је да су сви батаљони, бригаде и полицијске јединице на подручју општине Источна Илиџа дале велики допринос у стварању и очувању Републике Српске. – Хвала Богу, успјели смо одбранити територију Српске Илиџе. Данас смо овде поводом тога и у част свим борцима са територије Српске Илиџе – каже Шеховац. У Административном центру Града Источно Сарајево одржан је округли сто на тему “Запошљавање дјеце погинулих бораца”. – Покушаћемо да изнесемо одређене закључке и на основу њих покренемо ствари

Предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар унутрашњих послова Драган Лукач положили су вијенце на спомен-обиљежје за 782 погинула припадника МУП-а у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.

Дан полиције Српске- Отворен Центар за обуку полиције (ФОТО)

Министарство унутрашњих послова Републике Српске данас у Бањалуци обиљежава 4. април – Дан полиције Републике Српске. Тим поводом предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијерка Жељка Цвијановић и министар унутрашњих послова Драган Лукач отворили су Центар за обуку полиције. Присуствовати су и свечаном пријему у бившој касарни Залужани. Пријем су увеличали делегација Главне управе МУП-а Руске федерације за Москву и министар унутрашњих послова Србије, Небојша Стефановић. Предвиђено је и освештање спомен-собе и помен погинулим припадницима МУП-а Републике Српске. Испред зграде Министарства унутрашњих послова Републике Српске у Бањалуци служен је парастос и положени су вијенци на спомен-обиљежје за 782 погинула припадника МУП-а у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату. Вијенце су положили предсједник Републике Српске Милорад Додик,

У Бањалуци је данас поводом Дана полиције Републике Српске испред сједишта Полицијске управе служен парастос, положени вијенци и прислужене свијеће на спомен обиљежје погинулим припадницима активног и резервног састава Полицијске управе Бањалука.

Служен парастос за погинуле припаднике бањалучке полиције

Испред сједишта Полицијске управе у Бањалуци данас је, поводом Дана полиције Републике Српске, служен парастос, положени вијенци и прислужене свијеће на спомен-обиљежје погинулим припадницима активног и резервног састава ове управе. Начелник Полицијске управе Бањалука Жељко Спасојевић рекао је Срни да су у протеклом отаџбинском рату своје животе за безбједност и опстанак Републике Српске дала 252 припадника Центра јавне безбједности Бањалука. “Центар јавне безбједност из тог времена покривао је данашња подручја полицијских управа Бањалука, Градишка, Мркоњић Град и Приједор”, рекао је Спасојевић. Он је истакао да се сваке године припадници Полицијске управе Бањалука за Дан полиције Републике Српске окупљају код спомен-обиљежја и сјећају својих другова који су за одбрану Републике Српске

Убиле га зенге, а траже га у Србији

На списку несталих које Хрватска годинама уредно тражи од Србије, налази се и име Србина за кога је правоснажном пресудом утврђено да су га убили припадници Збора народне гарде 1992. године у Сиску. Реч је о Зорану Тривкановићу – једном од најмање 130 српских цивила који су брутално убијени у овом граду између 1990. и 1992. године. Тривкановић је “нестао” 25. августа 1991. године тако што су припадници Збора народне гарде упали у његову кућу и претукли га заједно са супругом Драгицом. Затим су га извели заједно са братом Бериславом и оцем Николом. Николино тело избацила је Сава код села Гушће 28. августа те године, а у налазу обдукције стоји

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.