fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Топовске шупе” спасити од заборава

Некадашњи пролазни логор на Аутокоманди мора остати у заједничком сећању – На парцели ће се градити тржни центар, али инвеститор, компанија „Делта”, жели да достојно обележи простор

(Фото Беоинфо)
(Фото Беоинфо)

Заборављени и запуштени некадашњи пролазни логор „Топовске шупе” могао би коначно да буде достојанствено обележен. Чланови Комисије „Старо сајмиште”, са председником комисије и епископом славонским Јованом Ћулибрком на челу, обишли су јуче комплекс на Аутокоманди, с циљем да постојећи објекат сачувају за покољења, а са истом идејом одржали су и састанак у Старом двору, коме су присуствовали представници амбасада Немачке, Израела и Сједињених Америчких Држава, Музеја „Ане Франк” у Амстердаму, као и представници удружења која негују сећање на холокауст.

Председник Савеза јеврејских општина Србије и члан ове комисије Роберт Сабадош истакао је у разговору за Беоинфо да се питања Старог сајмишта, „Топовских шупа” и стратишта у Јајинцима не смеју посматрати одвојено.

– Реч је о једном комплексу који би требало да остане у заједничком сећању, не само Јевреја, већ и Београда, Србије и читавог света. Треба заједно да учинимо напор да се „Топовске шупе” сачувају и остану део Меморијала „Старо сајмиште” – навео је Сабадош и подсетио да је на том простору предвиђена изградња тржног центра, али да то будућег инвеститора не спречава да у склопу новог архитектонског решења сачува објекат као место сећања на жртве холокауста у Србији.

У компанији „Делта” Мирослава Мишковића, која газдује парцелом, недавно су за „Политику” потврдили да им је стало да овај простор буде обележен како треба. Потврдили су да компанија није одустала од намере да гради шопинг-центар „Делта планет” на 200.000 квадрата, али раде на томе да комплекс некадашњег сабирног логора буде достојно обележен. На ободу њихове парцеле налази се један од сачуваних објеката, а како је тада речено, подршку њиховом пројекту даје и архитекта Ами Мур, који је и сам Јеврејин, па се са посебном пажњом и емоцијом посветио идејном решењу овог дела комплекса.

На простору некадашњег логора очуване су две једноспратнице у којима су били смештени затвореници, као и простор између њих, где су заробљеници мучени и вешани. Ту је и меморијални зид који већ годинама зараста у шибље, а украдена спомен-плоча која је ту стајала пронађена је и враћена Јеврејској општини Београд али још није постављена.

Милан Кољанин, члан Комисије „Старо сајмиште” и професор историје, јуче је појаснио је да су „Топовске шупе” пре Другог светског рата биле део војног комплекса „Краљевић Андреј” и истакао да је објекат после немачке окупације 1941. године претворен у радни логор под називом „Јеврејски пролазни логор”. Ту су смештани Јевреји, мушкарци из јужног Баната и Београда, али и Роми из околине главног града, док су српске избеглице из НДХ смештане у такозвани Избеглички логор у истом војном комплексу.

– У току масовних егзекуција, од септембра до децембра 1941. године, у логору „Топовске шупе” страдало је 5.000 Јевреја, махом мушкараца од 14 година и старијих, као и 1.500 Рома из Маринкове баре и околних насеља. За само неколико месеци потпуно је уништена мушка популација Јевреја у Србији, а одмах после тога уследило је интернирање жена и деце јеврејског порекла у новоформирани логор „Старо сајмиште” – подсетио је Кољанин за Беоинфо.

Аутор: А. В.

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Топовске шупе и даље без спомен-плоче | Јадовно 1941.

Антифашисти: Срамотно занемаривање Топовских шупа …

Сећање на Топовске шупе нестало, логор заборављен | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: