
Pokrenuta inicijativa “Reci Ne ustašama u Blajburgu”
Grupa političara iz Socijaldemokratske partije Austrije, istoričara i aktivista pokrenula je inicijativu “Reci Ne ustašama u Blajburgu”, s ciljem da se zabrani okupljanje simpatizera ustaškog pokreta na godišnjici obeležavanja stradanja žrtava na blajburškom polju u pokrajini Koruškoj. “U posljednjih nekoliko godina to obilježavanje se pretvorilo u okupljanje neonacističkih pokreta, kako iz Hrvatske tako i iz zapadne Evrope. Dok Austrija obilježava oslobađanje nacističkih koncentracionih logora Mathauzen i drugih, na isti dan se neonacisti okupljaju u Austriji i uz ikonografiju obilježavaju taj datum dijelom kao stradanje Hrvata, a poslije komemoracije se skup pretvara u ustaške igre, uz pjesmu i piće”, navodi se u tekstu inicijative koji je dostavljen agenciji Beta. Oni su zatražili










