
Покренута иницијатива “Реци Не усташама у Блајбургу”
Група политичара из Социјалдемократске партије Аустрије, историчара и активиста покренула је иницијативу “Реци Не усташама у Блајбургу”, с циљем да се забрани окупљање симпатизера усташког покрета на годишњици обележавања страдања жртава на блајбуршком пољу у покрајини Корушкој. “У посљедњих неколико година то обиљежавање се претворило у окупљање неонацистичких покрета, како из Хрватске тако и из западне Европе. Док Аустрија обиљежава ослобађање нацистичких концентрационих логора Матхаузен и других, на исти дан се неонацисти окупљају у Аустрији и уз иконографију обиљежавају тај датум дијелом као страдање Хрвата, а послије комеморације се скуп претвара у усташке игре, уз пјесму и пиће”, наводи се у тексту иницијативе који је достављен агенцији Бета. Они су затражили










