arrow up

Од Немачке тражити наплату ратне одштете

Више удружења жртава рата, организација пензионера и грађана, предвођених Удружењем жртава Другог светског рата, затражило је од председника државе, премијера и председника посланичких група у парламенту да се покрену преговори са Немачком о наплати ратне штете из Другог светског рата, јер, кажу, та штета никада није наплаћена. Жртве Другог светског рата траже и да се донесе закон којим би се обештетиле жртве и њихови потомци. Више од 200.000 грађана Србије до данас није успело да наплати одштету после Другог светског рата, било у своје или у име својих предака. Ненаплаћена штета од Немачке, и то само на основу принудног рада, процењена је на око 290 милијарди долара. Право на наплату

Вјенчани лист као доказ брачног суживота

Они који ових дана путују у Хрватску, земљу мог рођења, нажалост и земљу мог дубоког разочарења, морају знати да их на сваком кораку вребају замке, које су очигледно толико о(бе)смишљене да вређају достојанство и одвраћају од одласка у ту земљу, а то је ваљда и њихов смисао. Тако ће вам у полицији казати да се ваша супруга, држављанка Србије, не мора пријавити, односно да је не могу пријавити, јер је “члан обитељи” и боравиће с мужем у обитељској кући. Након неколико дана сачекаће вас гранична полиција и извршити детаљну провјеру од пола сата, па кад не нађу ништа чиме би вас оптужили као ратног злочинца, затражиће од ваше супруге Вјенчани

ПОЛИЦИЈА НЕ РЕАГУЈЕ НА ШИРЕЊЕ МЕЂУНАЦИОНАЛНЕ МРЖЊЕ

Предсједник Демократског савеза Срба Јовица Радмановић изјавио је данас да полиција у Хрватској избјегава реаговати на ширење мржње и међунационалне нетрпељивости чиме се крше одредбе Кривичног закона. “Ширење шовинистичког национализма производи страх међу људима, не само Србима, већ и Хрватима”, рекао је Радмановић на конференцији за новинаре у Загребу. Он је оцијенио да је недопустиво да држава на догађаје на прослави годишњице “Олује” није реаговала прекршајним пријавама. “Полиција мора провести прекршајне поступке због елемената ширења националне мржње и нетрпељивости, јер само ће тако групе које то раде организовано имати мање храбрости да то понове”, закључио је Радмановић. Он сматра да полиција “меким” реакцијама на такве појаве подстиче слободу изражавања мржње

“За Дом спремни“ на репертоару загребачког Лисинског

Mонодрама хрватског глумца Божидара Алића, названа по усташком поздраву “За дом спремни”, уврштена је у редовни репертоар загребачке дворане Ватрослав Лисински, пише ријечки “Нови лист”. Глумац Божидар Алић сматра да не постоји ниједан пропис који би могао да забрани тај поздрав. Иначе, спонзор његове монодраме је Центар за подстицање стваралаштва хрватских бранитеља “Гавран” из Госпића. Ријечки дневник Нови лист пише да је контроверзни глумац Алић, који се у последње време углавном истиче величањем НДХ и ширењем мржње, заиста остварио своје најаве. “‘Без лустрације нема Кроатие’ је моје жестоко политичко промишљање овог погубног времена по мој хрватски народ. Слободно можемо рећи, најпогубнијег времена од 1918, или прецизније, од 1945. до данас,

Хрватски глумац и његова супруга спасавали старе и немоћне од ”Олује”

ПУЛА – За старе и немоћне, слабе и болесне Србе који у јеку ратних дешавања нису успели да побегну из Хрватске, брачни пар Гало, Српкиња Мирјана и Хрват Игор, био је једини спас. На акцију су их, како кажу, мотивисала дешавања у Хрватској – објављивање имена “непријатеља” Хрватске у локалним новинама, са детаљима о месту где стањују, где им супруге раде и где им деца иду у школу. – Гледали смо људе, пријатеље како се у тишини пакују и одлазе из нашег окружења. Осетили смо да морамо нешто да учинимо – прича Личанка Мирјана Гало, која је са својим супругом Игором, познатим хрватским глумцем, основала 1994. у Пули хуманитарну организацију

Усташе славе над телима жртава у Доњој Градини

Усташки поздрав никао из поглавникове душе

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оцијенио је да се ових дана у Хрватској води расправа о томе како треба правно уредити употребу усташког поздрава “За дом спремни!”, са жељом да се дозволи његова употреба. То је, истакао је Дачић и писаној изјави, јасан показатељ ситуације у Хрватској која, као чланица ЕУ, рехабилитује фашистичку усташку НДХ. “Замислите да се таква расправа или употреба нацистичких симбола деси у Немачкој где се за коришћење поздрава `Зиг хајл!` иде у затвор. Или, да се у било којој земљи користи кукасти крст, сигурно би то била асоцијација на Хитлера, иако је то и један од симбола источњачких религија”, каже Дачић. Он подсјећа да, када

Ustase_u_Jadovnu.jpg

ФАШИСТИЧКИ ПОЗДРАВ – НЕ МОЖЕ БИТИ ПРЕДМЕТ ПРАВА

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин нагласио је да фашистички поздрав “За дом спремни!” код Срба изазива настрашнија сјећања и не може бити предмет права, како је то поручила хрватски предсједник Колинда Грабар Китаровић. Он је рекао да треба замислити било ког европског званичника да изађе пред медије и правосудне органе, било гдје у Европи и каже да се размисли да се правно регулише коришћење поздрава “Зиг хајл!”. “Нигде на свету није регулисано правно коришћење поздрава `Зиг хајл!`. Не верујем ни у Немачкој, нити у било којој другој држави. Да ли некоме пада на памет да у Немачкој каже – хајде да законом регулишемо како

Жељко Обрадовић: Жељели смо заштитити свој народ

Нико од нас није ушао у рат као добровољац или специјалац. Поред олоши, битанги и криминалаца којих је било у нашим редовима, највећи дио нас били смо нормални људи, никакви терористи, плаћеници. Нисмо хтјели бјежати као што су мафијаши из Крајине склањали своје синове Већ кад се десио Бљесак знали смо да ће цијела прича завршити страдањем, почиње своје казивање Жељко Обрадовић, који је почетак Олује дочекао као војник Крајине на планини Пљешевици. Пише: Ненад Јовановић – Имали смо ту несрећу да смо живјели гдје смо живјели и нико од нас није ушао у рат као добровољац или специјалац. Ми смо штитили свој народ; поред олоши, битанги и криминалаца којих

Јован Ранисављев: Хрвате игнорисати и сматрати бившим Србима

Уз ову мапу пописа становништва Хабзбуршке монархије из 1846. (обратити пажњу на ставку 4 међу Словенима, и њене подставке а, б, ц), размишљам како су наша бивша браћа западни Срби – од Ватикана пројектовани као Хрвати (част изузецима правим Хрватима чакавцима и кајкавцима, и пошокченим, па похрваћеним Немцима, Мађарима и Чесима од Осијека до Дарувара – разни Шекси и Фехири), у Другом светском рату играли на све опције: – Ако побједе усташе и Хитлер, имамо Павелића, истријебили смо Србе, добили опрост, умирили савјест, јер смо „стали на браник кршћанске и западне цивилизације“. – Ако побједе партизани, имамо Тита, дотукли смо Србе, проћи ћемо као побједници, ми смо љевичари од почетка,

ОБЕСМИСЛИТИ ПОЛИТИКУ ХРВАТСКЕ ОКУПАЦИЈЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ КРАЈИНЕ

Лидер Српске листе Добрило Дедеић оцијенио је да српска политичка елита мора синхронизовати конкретне активности које се тичу “обесмишљавања политике хрватске окупације” и прогона на територијама на којима су Срби били неспорна већина становништва до 1995. године. “Ми Срби у Црној Гори дужни смо да нашим будућим генерацијама у које убрајам и потомке расељених са простора Републике Српске Крајине који су нашли уточиште у Црној Гори, објаснимо да је од суштинског националног значаја да разумију разлоге који су довели до злочина усташа и НАТО-а у тада западним српским покрајинама и окупације простора који је за 4.000 квадратних километара већи од Црне Горе”, рекао је Дедеић у интервјуу Срни. Он сматра

Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије у проповиједи, након Свете архијерејске литургије у Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима

Владика Григорије: Храброст, вјера и заједништво су смисао живота

У Пребиловцима код Чапљине данас је, у присуству великог броја људи, служена литургија и дат помен за 4.000 Срба из Пребиловаца и Доње Херцеговине који су убијени и бачени у јаме прије 75 година. Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије рекао је у проповиједи, након Свете архијерејске литургије у Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима, да су храброст, вјера и заједништво камен на којем стојимо и ослонац и смисао наших живота. Владика Григорије је позвао Србе на храброст и заједништво, јер је то једини прави пут на коме могу опстати. “Да бисмо имали вјеру, морамо мати храброст, личну и заједничку”, рекао је владика Григорије и додао да само заједница храбрих

Политичарима у Хрватској НДХ је идеал територијалног и друштвеног организовања

Директор Веритас-а Саво Штрбац оцијенио је да је данас видљиво да је за све политичаре у Хрватској, без обзира на опцију, НДХ присутна у свијести као идеал територијалног и друштвеног организовања. Он је нагласио да се не може генерализовати да сви Хрвати тако размишљају, истакавши да има примјера које треба поздравити као што су невладине организације које су указале на страдање Срба, али ту је ријеч о групи, углавном младих људи којима није било дозвољено да кажу шта мисле. Штрбац је изјавио Срни у Новом Граду на обиљежавању 21 године од страдања Срба у операцији “Олуја”, да постоји континуитет лоших односа Србије и Хрватске, али да је ситуација ове године

Сећања на „Олују”: Још ходамо у колони ужаса

Зора Радичић, из Рељиног Села код Ливна, о августу 1995. и данима голготе који и даље трају: Само ме смрт може ослободити слика страдања. Једном смо се вратили, камен на камену није остао Пољубила сам кућу и пала на праг. Да ли се заувек растајемо, кућо моја? Цвилим, јецам, јаучем. Прстима грабим земљу. Гребем, да је под ноктима понесем. Супруг ме подиже. Говори ми: “Вратићемо се, само да ово прође. За дан-два.” А ја сам имала страшан предосећај који ме је оборио. Почетак августа 1995. године, почетак “Олује”. Зора Радичић, из Рељиног Села код Гламоча, тако се растала, каже, са једним јединим животом. Све што је после тог живота следило

garavice-stratiste.jpg

На Гаравицама данас парастос и комеморативни скуп

У Гаравицама, код Бихаћа, данас ће пригодним програмом бити одата пошта Србима, Јеврејима и Ромима које су убиле усташе у тадашњој Независној Држави Хрватској /НДХ/. У 11.00 часова биће одржан историјски час, а у 11.15 часова служен парастос за српске, јервејске и ромске жртве. У 12.15 часова планирано је обраћање званичника, а у 12.30 часова обилазак хумки, прислуивање свијећа и полагање вијенаца. Организациони одбор овогодишњег традиционалног помена гаравичким жртвама, позива грађане Бихаћа и бихаћког краја, као и народ сусједних општина Лике, Баније и Кордуна, представнике свих нивоа власти, вјерске службенике и медије, са основним циљем да након 75 година од почињеног злочина, одамо помен, како гаравичке жртве и заслужују са

Котромановић: Америци данас жао што није допустила да Хрватска војска уђе у Бањалуку

Котромановић: Америци данас жао што није допустила да Хрватска војска уђе у Бањалуку

Загреб – Анте Котромановић, бивши командат Оперативне групе Сињ Хрватске војске, каже да је Американцима данас жао што Хрватској војсци нису допустили улазак у Бањалуку. Котромановић у ауторском тексту у “Вечерњем листу” пише да доласком Хрватске војске пред Бањалуку, Република Српска војнички и политички капитулирала. “Заузели смо све хидроелектране на језеру Бочац и на неколико сати прекинули довод електричне енергије као поруку да Војка РС положи оружје. Међутим, прави је шок настао кад смо морали напустити положаје које смо крваво освојили”, објашњава Котромановић догађаје у августу и септембру  1995. године. Како каже, војници су осјећали као пси рата, искориштени и полако схватали шта је политика. “Није било лако објаснити војницима

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.