arrow up
Парастос жртвама села Слабиња.

Не заборављамо невине жртве из Слабиње

Посљедњих неколико година, половином децембра, окупи се нас неколико десетака у Слабињи на парастосу за 96 становника тога села. Прије 73 године, 17. децембра 1943, одведени су из цркве Свете Петке гдје су били затворени предходни дан и убијени ни стотину метара даље. Најмлађи је имао 4 а најстарији 73 године. Споменик са именима жртава уништен је 1996. године. Оквир гробнице је пропао а приступ гробници отежан. ВСНМ Хрв. Дубица је више пута скретало пажњу надлежнима у општини да се нешто подузме. Без резултата. Из Слабиње је током Другог свјетског рата страдало 55о њених мјештана. У ово вријеме, једино је што можемо не заборавити ове невине жртве. Мртви нису мртви

Крума, тамо где су Србима вадили жива срца

Репортери Михаило Меденица и Игор Павићевић први су Срби који су успели да се врате из злогласне Круме на северу Албаније а да су видели стару школу у којој је деветнаестогодињем Србину извађено срце наживо, како је до најситнијих детаља описао затићени сведок Тужилатва за ратне злочине. Путем навише пролазимо прве авлије. Да ли си стигао да их видиш, мучениче, док су те возили селом? Јеси ли се надао да ћеш поново видети своје? Чини ми се да чују како ми срце дивља. Руком покривам да не виде како добује, кидише, ко псето на ланцу на незнанце… „Рекао сам вам, лоши, зли људи, видите како гледају?! Има толико лепих старих

Присталице рехабилитованог генерала Драже Михаиловића

Част повратило 6.000 људи

Окончава се законски рок за подношење захтева за рехабилитацију. Исплаћен 141 милион динара одштете. Највише одлука у Београду – око 2.000 Рок за подношење захтева за рехабилитацију истиче 15. децембра, а од 2006, када је донет први закон који је регулисао судско враћање части и угледа, према оквирним подацима Министарства правде, рехабилитовано је око 6.000 људи широм Србије. У Министарству кажу да ови подаци нису коначни, будући да многи поступци још трају, као и да им нису сви судови доставили податке, иако је требало. Највише људи рехабилитовано је пред Вишим судом у Београду. Како наводе у овом суду, до почетка 2010. пред тадашњим Окружним судом у раду су била укупно

Манастир Студеница

Морамо се свакодневно борити да Београд и Србија, КиМ и Црна Гора буду (поново) српски

СРБИ НА ПОНОРНОМ РАСКРШЋУ – ИЛИ ПОХВАЛА СРПСКОМ ИМЕНУ – Ако нам Црна Гора буде превасходно мјесто незаборавних крајолика Аде Бојане, провода у Порто Монтенегру, веслања по Тари, наставка Егзита на плажи код Будве, и свега онога што важи као „кул“, и ако, напротив, будемо заборављали да је Црна Гора мјесто нациоцентричног тоталитаризма – а тешки су тоталитаризми успостављени у име нација којих нема – ако будемо превиђали, или се чак претварали да не знамо, да наше сународнике у Црној Гори злостављају и вријеђају у школама, у институцијама, у јавности, код куће, на улици, на плажи, на послу – мада посла обично немају баш зато што су Срби – ако

Бесплатно читајте новине „Српско коло“

Мјесечно информативно гласило „Српско коло“, у издању Савеза Срба из региона, лист је који је, прије свега, посвећен свеобухватном праћењу живота и рада Срба из региона, њихових рођака који живе у Србији, али и широм свијета. Основни задатак листа Српско коло је да прати положај, актуелне проблеме и потребе Срба у свих осам Србији сусједних држава, и то не само као пуко хронолошко биљежење дешавања већ и активно утјецање на надлежне да рјешавају проблеме и потребе наших сународника. Лист такође чува и афирмише културу, традицију и обичаје Срба из региона и прати сва културна дешавања српске заједнице у сусједним земљама. Посебна пажња је усмјерена на очувању културе сјећања бројних српских

Европски суд за људска права у Стразбуру (фото: www.intermagazin.rs)

Бубић: Колективна тужба против Хрватске суду у Стразбуру

Правни тим из Бањалуке поднијеће до краја године Европском суду за људска права у Стразбуру колективну тужбу против Хрватске због вишегодишње опструкције у остваривању грађанских права избјеглих Срба у Хрватској, изјавио је Срни шеф овог тима Жељко Бубић. “Срби избјегли из Хрватске су на непримјерен начин избачени из Устава Хрватске, чиме им је укинута конститутивност, а самим тим аутоматски су им погажена и друга грађанска права која су имали у ранијем периоду”, истакао је Бубић. Он је рекао да ће се ова тужба управо базирати на чињеници да су избјегли Срби прије рата били конститутиван народ у Хрватској и да су избачени из Устава Хрватске. “Власт у Хрватској 1991. године

Наши малишани

Божићни пакетићи за децу и самохрана старачка домаћинства

Последњег месеца у години Удружење ОМЛ своје снаге усмерава на послове прикупљања средстава за куповину божићних дарова за српску децу и самохрана старачка домаћинства на подручју парохија: Ливно, Губин, Врбица и Црни Луг, које обухватају град Ливно и сва села Ливањског поља. Мали број српске деце у купрешким селима Равно и Малован мотивисао нас је да и њихова дечија срца обрадујемо честитком и поклоном. Нашој деци и онемоћалим сународницима који подно Динаре чувају српске споменике и огњишта и ове године, на примерен начин и пригодним пакетићима, честитаћемо празник рођења Христовог. Помозите нам у томе и будите део ове акције. Пакетићи ће бити припремљени за 36 деце и 40-ак старачких домаћинстава.

Kонференција за новинаре Удружења Јадовно 1941.

У просторијама „Медија центра“, 12. децембра 2016. године, одржана је конференција за новинаре коју су приредили представници Удружења „Јадовно 1941.“ из Бањалуке и Удружење потомака и поштовалаца жртава логора смрти НДХ, Госпић-Јадовно-Паг. Новинарима су се представили: Душан Басташић, председник Удружења “Јадовно 1941.”, песници Матија Бећковић и Мирослав Максимовић, као и Борис Беговић, потомак. Oпширније у прилогу Ђорђа Мијушковића. http://www.agencijami.info/SlovoLJubve/Uploads/Audio/prilog%20jadovno.mp3 Преузмите фајл Извор: Слово Љубве Везане вијести: Хрватска би да сакрије трагове страдања Срба и Јевреја Матија Бећковић: Данас је народ који је неколико пута предвиђен за истребљење проглашен  

Ископавање Шаранове јаме које врши Хрватска и најаве подизања јединственог споменика за жртве усташког режима и оне који су стријељани након Другог свјетског рата, служе намјери да се изједначе жртве и злочинци, упозорили су данас потомци и поштоваоци жртава логора смрти НДХ "Госпић-Јадовно-Паг".

Хрватска би да сакрије трагове страдања Срба и Јевреја

Ископавање Шаранове јаме које врши Хрватска и најаве подизања јединственог споменика за жртве усташког режима и оне који су стријељани након Другог свјетског рата, служе намјери да се изједначе жртве и злочинци, упозорили су данас потомци и поштоваоци жртава логора смрти НДХ “Госпић-Јадовно-Паг”. Предсједник Удружења “Јадовно 1941” Душан Басташић указао је на конференцији за новинаре у Београду да Шаранова јама на Велебиту “није обична јама”, него симбол страдања Срба довлачених из цијеле Хрватске, БиХ и из Срема са само једним циљем – да би били убијени и бачени у крашке јаме. “Шаранова јама није обична јама. Она је симбол страдања, једна од 32 јаме /у систему логора смрти за Србе

Foto: Mуп.хр

У Пeрjaсици прeтучeнa и oпљaчкaнa 78-гoдишњaкињa

Нaпaди нa пoврaтникe из рурaлних крajeвa, пoсeбнo oнe стaриje дoби, пoстaли су, чини сe, кoнстaнтa. Нaкoн штo су нaпaднути и oпљaчкaни људи нa грaници с БиХ, у Дoњoj Пeрjaсици у Kaрлoвaчкoj жупaниjи, двojицa рaзбojникa млaђe дoби нaпaлa су, прeтуклa и oпљaчкaлa Виду Бoгдaнoвић (78) Напaди нa пoврaтникe из рурaлних крajeвa, пoсeбнo oнe стaриje дoби кojи живe сaми и чиje су кућe удaљeниje oд нaсeљa, пoстaли су, чини сe, кoнстaнтa. Нaкoн штo су нaпaднути и oпљaчкaни људи нa грaници с БиХ, нeштo сличнo дoгoдилo сe 31. oктoбрa и у Дoњoj Пeрjaсици у Kaрлoвaчкoj жупaниjи. Двojицa рaзбojникa млaђe дoби нaпaлa су, прeтуклa и oпљaчкaлa ВидуБoгдaнoвић (78). Jeдaн jу je тукao пo глaви,

ДСС: Где је нестала реакција?

Поводом постављања спомен плоче у Јасеновцу са усташким покличем „За дом спремни“, Демократски савез Срба жели да најоштрије осуди реакцију, односно не реаговање власти на скрнављење најтужнијег места српске и хрватске историје. Понашање ХОС-а и других екстремистичких организација у РХ не изненађује, али оно што изненађује јесте толерисање тог шовинизма. Млака реакција представника народа у Сабору, нити једна парламентарна странка се није званично огласила, и никаква реакција извршне власти само још једном потврђују нови смер званичне политике наших власти. Ту нову политику прокламују председница РХ Колинда Грабар Китаровић фотографишући се са заставом која је један од симбола хрватског екстремизма, ту политику прокламира председник владе Пленковић нудећи по свету хрватски модел

Милош Милојевић: Извештај са трибине „Хрватска православна црква: јуче, данас, сутра“

У организације Светосавске омладинске заједнице Архиепископије београдско-карловачке одржано је 5. децембра, у Парохијском дому Вазнесењске цркве у Београду, предавање о изузетно важној и контроверзној теми – Хрватској православној цркви. Наслов предавања који је укључио три временске одреднице указује да није реч само о историјској појави којој је потребно истраживање и тумачење историчара већ и о текућем, политичко-верском процесу који захтева не само разјашњење већ и одговор у садашњем тренутку. Предавачи су били Вељко Ђурић Мишина, директор Музеја жртава геноцида у Београду и Александар Раковић, историчар, истраживач и познавалац савремених верских токова са Института за новију историју Србије. Вељко Ђурић се у свом досадашњем истраживачком раду опсежно бавио историјом Српске православне

dusan-jadovno-1a.jpg

Хрвати уништавају доказе злочина НДХ!

Чланови удружења „Јадовно 1941“ о тајном прекопавању Шаранове јаме на Велебиту Све се обавља у тајности, нису обавештени ни СНВ, ни Црква Комисија Владе Хрватске, задужена за истраживање и ексхумацију жртава Другог светског рата и послератног периода већ пети дан, у тајности, и без присуства породица жртава, прекопава Шаранову јаму на Велебиту, један од симбола масовног српског страдања у систему концентрационих логора НДХ Госпић-Јадовно-Паг! Ову информацију „Новостима“ је потврдио Душан Басташић, председник Удружења „Јадовно 1941“, које окупља потомке и поштоваоце жртава комплекса усташких логора. -Увређени смо и забринути због тога што нико од породица жртава, српских удружења и представника наших институција није позван да на лицу места присуствује новим прекопавањима

Милан Ружић

Шаранова јама

Ево стигао је децембар, па верујем да се спрема и снег. Све и да почне падати, да обели свака планина, а нарочито Велебит, једно би место остало црно и пахуљама непокорено. То место је Шаранова јама. Толико је дубока да је вековни снегови не би могли напунити да сви одједном падну, али су је могла напунити тела Срба и Јевреја. Некоме ових дана поново није било довољно то што је она пуна српских лешева, већ су поново кренули да је прекопавају. Не знам зашто. Нико не зна зашто. Остаје нам да претпостављамо. Кад неко прекопава башту, он је тако одржава, а кад један народ прекопава јаму, он се нада да

Умро један од посљедњих преживјелих из покоља Пребиловчана 1941. године

У Словенији се 30. новембра 2016. упокојио Владо Екмечић. Рођен је 1925. у Пребиловцима, заселак Грлић, од оца Обрена и мајке Соке рођене Дулаћ. Умро је као претпоследњи Пребиловчанин који је преживио покољ 1941. године. У Шурманачкој јами, Влади Екмечићу су убијени: 1. Мајка Сока 2. Сестра Спасенија 3. Сестра Ђурђа 4. Сестра Ковиљка 5. Млађи брат Тихомир 6. Млађи брат Илија 7. Млађи брат Милосав Владин отац Обрен и стриц му Урош, су са још педесет Пребиловчана заклани у Морином отоку, поред Брегаве. Огњиште стрица Уроша, стрине Јованке и њихових седмеро дјеце је исто угашено у усташком покољу 1941. Рат је преживио Владин старији брат Божо, који је страдао

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.