arrow up
Егзодус сарајевских Срба

Данас обиљежавање годишњице егзодуса Срба из Сарајева

Годишњица егзодуса Срба из Сарајева биће у Бијељини обиљежена данас, испред споменика на којем су уписана имена 1.370 сарајевских бораца и цивила који су животе уградили у одбрану Републике Српске. Организатор обиљежавања 22 године од егзодуса завичајно је удружење “Пријатељи Илијаша”, које је и изградило велељепни споменик у порти манастира Свете Петке у Бијељини. Предсједник овог удружења Миленко Зупур најавио је на конференцији за новинаре у Народној библиотеци “Филип Вишњић” да ће у 12.00 часова бити служен парастос палим борцима и цивилним жртвама рата, положени вијенци и кроз изложбу фотографија из егзодуса евоциране успомене на ово страдање Срба у Сарајеву. “Из Сарајева је у Републику Српску у егзодусу прешло 120.000

Божидар Шарковић (десно) у посети Милораду Зајићу

“Новости” са Србима на КиМ: Спавамо на смену, али о одласку не размишљамо

Са Србима у метохијским општинама Исток и Клина, које су узнемирили догађаји у Косовској Митровици Последњи догађаји у Косовској Митровици, када су припадници специјалних јединица РОСУ на најгрубљи начин ухапсили Марка Ђурића, директора Канцеларије за КиМ, брутално вређали и тукли новинаре и насртали на голоруки народ дугим цевима, изазвали су додатну стрепњу међу Србима повртаницима у општинама Клина и Исток. Ако се томе додају и недавно хапшење Милорада Зајића (69) и Миланке Терзић (60) у Клини, односно наношење тешких телесних повреда Благоју Зувићу (70) из Драгољевца код Истока, забринутост је оправдано још већа. Нас око хиљаду, који смо се вратили на своја огњишта, поново немамо миран сан. Овим речима Божидар

© Sputnik/ Александар Милачић

Патријарх Иринеј за Спутњик: Србија се нада помоћи Русије у очувању Косова

Србија ће учинити све што је могуће да сачува Косово и српско присуство у тој покрајини, а с тим у вези посебно се нада помоћи Русије и Руске православне цркве, поручио је патријарх српски Иринеј. Према речима патријарха, Србија се у овом тренутку истрајно бори да сачува Косово у саставу земље пошто се та територија „Србији неоправдано одузима“. „Чинимо све што је могуће да се супротставимо притиску оних земаља које се тако неправедно понашају према нама, имајући у виду признање Косова. То је највећа неправда коју су учинили ’овоземаљски моћници‘ и која ће имати изузетно озбиљне последице за читав свет. Ми и поред тога изражавамо наду да ће многе земље променити свој став. Ипак, посебно се уздамо у Русију

Дејан Јовић

“Ја сам и Србин и Хрват”

Рат и мит. То је назив нове књиге Дејана Јовића, професора на загребачком Факултету политичких наука. Зашто се и како рат деведесетих у Хрватској претвара у мит, коме то треба и зашто је то опасно – тема је овог разговора са познатим (буквално – јер он тако сам за себе каже) хрватско-српским (и обрнуто) политикологом. Питали смо о Хрватској, а мислили на Србију. Прва реченица ваше књиге гласи: “Зашто је Хрватска и данас, 25 година након што је постигла међународно признање и тиме макар и формалну независност, и даље заробљена у дискурсу који у свом средишту има рат”? Збиља – зашто? Два су главна разлога за то: први је идентитетски,

Милосрдни егзодус

Пише: Вук Јовановић Када је створена краљевина Срба,Хрвата и Словенаца свима у Европи је било јасно да то неће трајати дуго. Да ли је то знао и краљ Александар Карађорђевић, можемо само да нагађамо. То су доказали Хрвати 1941. године убивши преко пола милиона Срба по логорима међу којима је било жена и дјеце, на најбруталнији могући начин. Да би након тога Јосип Броз Тито створио СФРЈ, заташкавајући причу о стравичном геноциду.Стављајући у исти кош нацистичку Хрватску и анти-фашистичку Србију.Дакле, под истим кровом живјети са људима који су са ружама дочекали у Загреб најбруталнијег диктатора свих времена Адолфа Хитлера. И никоме ништа. У комунизму сви су једнаки. Народ мора да ћути јер

Скандал у јужној Митровици: „Хитлера” пропустили да ухапсе

На стадиону у јужном делу Митровице, током утакмице младих фудбалера тзв. Косова и Немачке, човек са имиџом Адолфа Хитлера несметано је користио нацистички поздрав Док се прашина после хапшења Марка Ђурића још није ни слегла, дан после упада РОСУ у северну Косовску Митровицу, на фудбалском стадиону у јужном делу града, човек са имиџом Адолфа Хилера несметано и без последица подизао је руку у нацистички поздрав. Емир Џиновци, бивши борац ОВК, познат по својој бизарној опсесији и физичкој сличности са Хитлером, сликао се испред немачке заставе током утакмице младих фудбалера тзв. Косова и Немачке. Џиновци је, иначе, ране деведесете провео у Немачкој, али се вратио на Косово и придружио ОВК, а

shutterstock

Свједок рекао да су оптужени били војно ангажовани

Свједок Тужилаштва БиХ Фикро Спахић рекао је да су оптужени Самир Кешмер и Мирсад Мензиловић били војно ангажовани и да их је виђао 1993. године, јавља Бирн. Спахић је испричао да је до августа 1993. био командир истуреног одјељења тзв. Армије БиХ на линији одбране у мјесту Мењак код Вогошће, као и да оптужене Кешмера и Мензиловића познаје јер су одрасли на Мењаку, гдје их је током рата виђао у заједничкој војној кухињи. “Ко год се ту задесио морао је бити војно ангажован, па тако и њих двојица… Њихове породице по мом сазнању су биле у Велешићима”, додао је Спахић. За ратни злочин у Велешићима, уз Кешмера и Мензиловића, оптужен

Доктор Милан Ивановић

Косовска Митровица: Збринуто тридесет двоје повређених, петоро теже

Директор Клиничко-болничког центра Косовска Митровица др Милан Ивановић је рекао да је од укупно 32 повређене особе петоро има теже повреде Директор Клиничко-болничког центра Косовска Митровица др Милан Ивановић рекао је да је у току јучерашње насилне акције припадника специјалне јединице косовске полиције РОСУ збринуто 32 повређених, од којих је петоро имало теже повреде, а међу њима су били и представници званичних институција. „У болници је синоћ збринуто 32 повређених – 17 је збринуто на Офталмологији због повреда нанетих углавном сузавцем, бибер спрејем, али било је и озбиљних повреда као што је ерозија рожњаче. Тринаесторо је примљено на Хируршком и двоје на Ортопедском одељењу“, рекао је Милан Ивановић за Танјуг. Ивановић

Додик полаже венце на спомен-плочу - Фото Вид Благојевић

Злочини у Броду још без казне!

Ни после 26 година од масакра српских цивила у селу Сијековцу 1992. нема одговорних. Додик: Нама је јасно да у БиХ нема правде за Србе, да је има – неко би одговарао У Сијековцу код Брода јуче је обележено 26 година од страдања невиних српских цивила, али и злочина који су починиле регуларне хрватске снаге и паравојска муслимана, за који нико до дан-данас није одговарао. Нама је јасно да у БиХ нема правде за Србе, јер да је има, до сада би неко одговарао за злочин који је овде учињен. Ово је егзактан пример злочина над недужним цивилима, у којем су људи нападнути и убијени у својим кућама. Убијене су

Заробљени Срби одвођени на мост на Сави као живи штит

У наставку суђења Алминку Исламовићу за ратни злочин над српским цивилима на подручју Брода 1992. године, заштићени свједок Тужилаштва БиХ “С-1” рекао је да је са заробљеним Србима одвођен на мост на Сави између Славонског Брода и Брода да, како им је речено, као живи штит спашавају мост од бомбардовања. Овај свједок је рекао да је у прољеће 1992. заједно са Јовом Стјепановићем одведен у стару зграду полиције у Броду гдје је била база војне полиције, наводећи да је одведен на спрат гдје га је ударао оптужени Исламовић са другим војним полицајцима. “Толико су ме истукли да нисам могао устати. Питали су ме волим ли Тита. Рекао сам да га

Представници Градске управе Бијељина положили вијенац на споменик борцима палим у одбрамбено-отаџбинском рату у знак сјећања на страдале цивиле и борце који су бранили Теочак.

Служен помен Србима страдалим у Теочаку

У Бијељини је данас, у знак сјећања на страдале цивиле и борце који су бранили Теочак, служен парастос, те положен вијенац и цвијеће на споменик борцима палим у одбрамбено-отаџбинском рату. Предсједник Градске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бијељина Мишо Полетан рекао је да је на подручју Теочака своје животе дало 58 цивила и бораца, бранећи своја огњишта. “На подручју Теочака у одбрани су углавном дјеловали припадници Прве семберске, те Прве, Друге и Треће мајевичке бригаде, као и Гарде `Пантери`”, рекао је Полетан новинарима. Он је рекао да је на данашњи дан 1993. и 1994. године погинуло највише српског живља, те да је 26. март уврштен у

Сијековац Фото: РТС

Савановић: Страдање Срба у Броду – почетак рата у БиХ

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић истакао је да је страдање Срба у Броду практично било почетак рата у БиХ и трећег страдања Срба у прошлом вијеку. Савановић је нагласио да је српско страдање почело од оних који су 1915. године основали добојски логор, кроз који је прошло више од 45.000 Срба, да би се наставило 1941. године стварањем усташке Независне Државе Хрватске, која је убијала и у јаме одводила српско становништво од Брода на Дрини, Пребиловаца, Јасеновца, Јадовног, Пага, Гаравица, Мотика, Шарговца и многих других мјеста. “Кад смо мислили да је заједничка држава ријешила то питање, деведесетих година пробудили су се потомци усташа од којих смо

Обиљежавање 26 година од страдања 46 Срба у Сијековцу на подручју општине Брод.

Додик: 26 година од злочина за који нико није одговарао

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се у Сијековцу 26 година обиљежава страдање невиних цивила и злочин који су починиле регуларне хрватске снаге и паравојска муслимана, за који нико није одговарао. “Нама је јасно да у БиХ нема правде за Србе јер да је има, до сада би неко одговарао за злочин који је овдје учињен. Ово је егзактан примјер злочина над недужним цивилима у којем су људи нападнути и убијени у својим кућама, убијене су читаве породице”, рекао је Додик новинарима у Сијековцу након полагања вијенаца на спомен-плочу за недужно страдале цивиле. Додик је истакао да су 26. марта 1992. године у Сијековцу страдали цивили који су

Сијековац Фото: РТРС

Владика Фотије: Сијековачки мученици да буду у молитвама свих у Српској

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије служио је у Сијековцу парастос за 46 Срба који су побијени 26. марта 1992. године у том селу на подручју општине Брод. Владика Фотије рекао је обраћајући се окупљенима након парастоса да се у Сијековцу 1992. године десио масакр и то у мирном мјесту гдје је владао југословенски суживот. “За неколико сати убијено је четрдесетак људи и дух рата се проширио на територију садашње Републике Српске и БиХ”, додао је епископ Фотије након парастоса којем је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик. Владика Фотије истакао је да у Републици Српској сви морају у молитвама имати мученике страдале у Сијековцу. Након парастоса биће положени вијенци

У Сијековцу је почело обиљежавање 26 година од страдања 46 Срба у овом селу на подручју општине Брод.

Почело обиљежавање 26 година од страдања Срба

У Сијековцу је почело обиљежавање 26 година од страдања 46 Срба у овом селу на подручју општине Брод. Тим поводом Свету литургију у Цркви Свете великомученице Огњене Марије служи локално свештенство у присуству Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија. Литургији присуствују представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, посланик у Народној скупштини Републике Српске Вукота Говедарица, предсједник Одбора за тражење заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Марко Грабовац, министар безбједности БиХ Драган Мектић, као и начелник општине Брод Илија Јовичић. Литургији присуствују и други представници удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, чланови породица настрадалих и многобројни вјерници. По завршетку литургије биће служен парастос и положени вијенци на спомен-плочу настрадалима,

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.