arrow up

Podijelite vijest:

Jelašci: Otkriven spomenik za desetero ubijenih mještana

U selu Jelašci kod Višegrada danas je otkriven i osveštan spomenik za 10 nevino nastradalih mještana koje su 1. avgusta 1992. godine ubili pripadnici Armije BiH.Među nastradalima je bilo dvoje maloljetne djece i starac od 72 godine, a do danas počinioci ovog zločina nisu odgovarali.

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/nove/jelasci-spomenik.jpg

Narodni poslanik Miroslav Kojić, koji je tada bio sudija za prekršaje, odmah nakon zločina obavio je uviđaj i materijal predao nadležnim tužilaštvima.

On je naglasio da je dvije decenije trebalo da prođe da bude pokrenut postupak za zločine u selu Jelašci, ističući da se znaju ime i adresa čovjeka koji je komandovao ovim mučkim napadom, koji sada živi van BiH.

“Valjda je konačno došlo vrijeme da se za ovo što se dogodilo nad civilnim stanovništvom u Jelešcima mora odgovarati”, rekao je danas Kojić.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Dražen Perendija istakao je da bi ovakvih žrtava i spomen-obilježja bilo i više da nije bilo srpskih političkih i vojnih vođa koji su na vrijeme organizovali odbranu našeg naroda.

“Pravda će, konačno, i u ovom slučaju pokazati svoje lice, što će biti bar neka statisfakcija za one koji su iza pobijenih žrtava ostali“, dodao je Perendija.

Miodragu Saviću, koji živi u Obrenovcu, poginuli su brat i snaha, te njegov otac koji je došao da pomogne oko poljskih radova.

“Ogorčeni smo što se imena zločinaca i ne pominju, a kamo li da im se sudi”, rekao je Savić.

Starini Vojislavu Šušnjaru su zločinci ubili i oca i majku, a kuću zapalili. Mjesto gdje se nalazila kuća ubijenih Trifuna Jeličića, njegove supruge Save, snahe Mirjane, osmogodišnje unuke Dragane i desetogodišnjeg unuka Vidoja, zaraslo je za 20 godina u korov, šiblje i drveće. Preživjela dvojica sinova žive u Srbiji i povremeno dođu na grob svojih najmilijih.

Spomenik izginulim stanovnicima Jelašaca podigla je Opštinska boračka organizacija, uz pomoć mještana Novaka Savića, Ljubiše Simeunovića i Milene Pecikoze

Izvor: http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Vezane vijesti:

DVIJE DECENIJE OD STRADANJA SRBA U JELAŠCIMA

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​