fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла каквог не знамо (4): На изложби у Паризу

Година је 1889. Пошто је већ пуних пет година провео у Америци, Никола Тесла је постао грађанин ове земље, то јест добио је држављанство САД.

 Никола Тесла wikipedia.org

Никола Тесла wikipedia.org

Тесла је тада одлучио да се први пут отисне преко океана, у Европу, и у септембру те године стиже у Париз, да посети чувену међународну изложбу.

У Паризу га је дочекао ујак Петар Мандић. После разгледања Париза и светске изложбе – која је те 1889. године четврти пут одржавана у Паризу, величанственије него све претходне, овенчана у њен част тек изграђеном Ајфеловом кулом – ујак и сестрић су се упутили у Лику.
Стигли и у манастир Гомирје код Огулина.

Боравак у завичају није ни споменуо

После веома напорног рада у Америци Тесла је намеравао да се одмори у манастирском миру и да ту обнови снагу.

Тврди се даље да је затим обишао мајку и сестре и да је тек после неколико месеци одлучио да се врати у Америку.

О том његовом боравку у завичају веома се мало зна, јер га Тесла ни не помиње у својој аутобиографији.

Али, у писму из Њујорка од 9. јануара 1890. године, које упућује Сими Мајсторовићу, брату од тетке Марије, помиње не само Гомирје, него и вино, које је изгледа наручио да му из Лике пошаљу у Америку. Тесла пише:

„Ево шаљем ти мајци 150 форинти (то је било око 60 долара), а 150 форинти послао сам одмах чим сам овамо приспио.
Још нисам чуо ни ријечи ни од ујака, ни од сестара којима сам писао.
Радо бих дознати, како сте. Особито бринем ради Марице, те стога те молим јави ми се одмах чим ово писмо добијеш.
Од вина још ни трага ни гласа, ваљда се пријатељ Гомирјац предомислио…
Посао мој врло повољно иде, наскоро јавићу вам новости…“

У Плашком се нису надали толиком новцу

Цитат из овог писма занимљив је и по томе што указује колико је Тесла био брижан син и да је мајци редовно слао новац.

Из једног другог писма, које му шаље зет прота Јово Трбојевић, ожењен његовом најстаријом сестром Ангелином, уочљиво је такође да им је стигла помоћ из Америке, и то у толиком износу да јој се ни надали нису:

„На твојој понуди гледе онако обилате суме новца, лијепа и велика Ти хвала, и знај да нас је то врло развеселило, јер си тим своје велико повјерење и бригу о нама показао и засвједочио.
Зато и опет, Хвала Ти!!!“

Шаље новац и породици своје најмлађе сестре Марице Косановић за чије је здравље био нарочито забринут, па је саветује да се опорави на приморју.

Послови добро иду

Теслини послови у то доба развијали су се веома повољно. У Америци је увелико узео маха такозвани „рат струја“ – писао је о томе академик Александар Маринчић.

Вестингхаусово електричарско друштво, које је наступало са комплетним Теслиним полифазним системом и радило на плану електрификације Сједињених Америчких Држава, доживело је велики напредак својих послова, али је такође упадало и у велике тешкоће јер се земља налазила у економској кризи.

Веселиновићева посвета Тесли

Главну посвету једног од најчитанијих романа – „Хајдук Станко“ – наменио је Јанко Веселиновић свом славном земљаку Николи Тесли. У њој је написао ове речи:
„ЈУНАКУ НАШЕГ ДОБА, Великом Србину, НИКОЛИ ТЕСЛИ. Деветнаести век плете Ти венац славе. Допусти и мени да у њу уплетем један цветак са наших поља, цветак прост, али пошкропљен крвљу и орошен сузом наших предака. Његов мирис нека Те сећа Твоје Отаџбине, нека Те сећа оних заносних прича о јунаштву и пожртвовању којима Те је Твоја Српска мајка у детињству запајала. Прими га, Србине, онако срдачно као што га срдачно пружа Твој велики поштовалац Јанко Веселиновић.“

Да видиш, како су Те представили Српству

Тих дана, концем јануара 1890, на Теслину њујоршку адресу стиже из Плашког писмо његовог зета Николадина Косановића, проте, а такође и пакети које му шаљу он и сестра Марица:

„Шаљем Ти 2 пакета 8 ком. књижица, да читаш кад се одмараш. Осим оних, које су теби познатије него мени, као „Горски Вијенац“, „Ченгић Ага“ што је наша критика прогласила за најбоље код нас задњих година.
Неки комади Веселиновића (сеоског учитеља србијанског) и Лазаревића преведени су већ и на велике језике, као што су француски, талијански итд.
Уједно Ти шаљем по један број „Браника“ и „Српског гласа“, да видиш, како су Те представили Српству, и Словенству. Тако су Те од прилике приказали ваљада сви и српски и словенски листови, колико сам и сам читао, и колико сам чуо.“

Три сестре

На основу родослова породице Тесла, а и према објављеној преписци, наш научник је имао две старије и једну млађу сестру.
Најстарија Ангелина Трбојевић била је удата за проту Јову, а најмлађа Марица за проту Николадина Косановића, док је средња Милка била удата за Вују Глумичића.
Најпре сестре и зетови, а доцније сестрићи и сестричина, били су његови најчешћи коресподенти.

„Хајдук Станко“ с посветом Тесли

Интересантно је да Теслини научни успеси нису остали без одјека ни у српским листовима и часописима, упркос томе што је у то време, у последњој деценији 19. века, проток информација био веома спор, па, како наглашава његов зет, ни међу осталим Словенима није било ништа другачије.

Од тог зета, до Тесле стижу приповетке Јанка Веселиновића и Лазе Лазаревића, који су у то доба били међу најпопуларнијим српским писцима.

Тада учитељ из Глоговца, у Мачви, Јанко Веселиновић пише своје најпопуларније и сигурно најчитаније дело роман српске реалистичке књижевности – роман „Хајдук Станко“. Дело је посвећено јунацима шанца на Равњу у Првом српском устанку, али је мало познато да је главна посвета била намењена Николи Тесли.

(Наставља се)

Аутор: Б. Поточан

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Тесла каквог не знамо (1): Посвећен својим визијама

Тесла каквог не знамо (2): У „обећаној земљи“ Америци

Тесла каквог не знамо (3): Судбоносно познанство

Тесла каквог не знамо (5): „Рат струја“ против Тесле

Тесла каквог не знамо (6): Молбе и захтеви од родбине

Тесла каквог не знамо (7): Мајка дочекала јединца

Тесла каквог не знамо (8): Мотор за Нијагарине водопаде

Тесла каквог не знамо (9): Људима застајао дах

Тесла каквог не знамо (10): Глас му се једва чује

Тесла каквог не знамо (11): Највећи догађај у историји технике

Тесла каквог не знамо (12): Лабораторија нестала у пожару

Тесла каквог не знамо (13): У невољи притекли пријатељи

Тесла каквог не знамо (14): Први из класе робота

Тесла каквог не знамо (15): Грандиозни експерименти

Тесла каквог не знамо (16): Век испред свог времена

Тесла каквог не знамо (17): Геније најавио и мобилни

Тесла каквог не знамо (18): Прометеј 20. века

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: