fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла каквог не знамо (3): Судбоносно познанство

Никола Тесла је до краја остао захвалан пријатељ Џорџу Вестингхаусу
Никола Тесла је до краја остао захвалан
пријатељ Џорџу Вестингхаусу

За Теслу је познанство са Џорџом Вестингхаусом било судбоносно. У његовој компанији у Питсбургу Тесла борави као саветник да би лично надгледао израду електричних машина према сопственим патентима.

Никола Тесла и Џорџ Вестингхаус лако су се споразумели. Убрзо су склопили и уговор. Овај индустријалац откупио је око 40 Теслиних патената на готово све елементе полифазног система.
Довде су сагласни и Теслини биографи и документација Вестингхаусове компаније.

Тесла и Миланковић на Месецу

Совјетски научници су 1965. године снимили и ону недоступну страну планете Месец, која се са Земље не види, па су једном кратеру дали име Николе Тесле, а другом Милутина Миланковића. Недуго затим то је и међународно усвојено – а о томе је писао академик Татомир Анђелић.

Вестингхаус откупио све Теслине патенте

Међутим, Теслин биограф Џон О’Нил тврди у својој књизи „Ненадмашни геније“ да је Тесла тим уговором требало да добије милион долара, и тај износ му је био исплаћен, а у наредним годинама да прима тантијеме за сваку коњску снагу израђене машине.

На основу прорачуна, само од тих тантијема Тесла је, за време трајања важности патената, требало да добије још десет милиона долара!

Чињеница је, такође, да је Вестингхаус откупио патенте и приступио изради мотора, генератора и трансформатора према Теслиним патентима.

Неочекивани и нежељени обрт у овом послу наступио је кад је Вестингхаус запао у финансијске тешкоће – био је притиснут плаћањем тантијема и, због тих обавеза, Вестингхаусу је запретила опасност да му компанија банкротира.

Бизнисмен у тешкоћама, Тесла без тантијема

Вестингхаус за свој бизнис није видео неки други излаз него да се обрати Николи Тесли.
Претешко бреме, које се навалило на индустријалца Вестингхауса, Никола Тесла је једноставно решио – одрекао се тантијема.

Ево како је то, како наводи његов биограф, саопштио у разговору са Вестингхаусом:

– Господине Вестингхаус, били сте мој пријатељ, веровали сте у мене онда када то други нису, били сте довољно храбри да предњачите и да ми исплатите један милион када је другима недостајала храброст.Ви сте ме подржали и онда кад ни већи инжењери нису били кадри да сагледају пред собом крупне ствари које смо видели ви и ја. Понели сте се према мени пријатељски. Корист коју ће цивилизација имати од мог вишефазног система значи за мене више него новац који је сада у питању. Господине Вестингхаус, ви ћете спасти своје друштво да бисте могли да ширите моје проналаске. Ево вашег уговора, ево мог уговора, оба ћу поцепати и ви никад више нећете имати бриге око моје тантијеме. Је ли то довољно?“

У аутобиографији ни реч о уговору

Неки други Теслини биографи, међу њима и један од најбољих познавалаца Теслиног научног дела код нас, академик Александар Маринчић, изражавају резерву у погледу начина на који је решено питање уговора између Тесле и Вестингхауса.

Интересантно је да ни Теслина аутобиографија није ни од какве помоћи за разрешење овога питања, јер се у њој овај догађај ни не помиње.

Но и поред свега, Теслина сарадња са Вестингхаусом имала је огроман значај за афирмацију његових патената из области наизменичне струје, што је – могло би се рећи – судбоносно утицало на његов даљи истраживачки рад.

Упорна сестра заклиње брата

Док је Тесла био у дотад највећим пословима, опседнут радом, врло је вероватно да није имао могућности, ни времена – дан му је увек био прекратак – да својој родбини напише и најкраће писмо, упорна сестра Марица овако завршава у писму обраћање брату:
„Сви ујаци и тетке су здрави. А сад Те молим највруће и заклињем да ми одговориш.
Прими најсрдачнији поздрав и душевни пољубац од желеће Те сестре Марице… и на ово ми ударише сузе на очи, јер се бојим да не знам право ни како се зовем ни ђе сам, с Богом.“

Да нам само коју реч напишеш

Док је Тесла својим електричним лучним лампама осветљавао Њујорк и друге америчке градове и, уз помоћ Вестингхаусове компаније, наставио да се бори за продор својих идеја, далеко од Америке, у Лици, тачније у Плашком, уз помоћ петролејке, опет му пише, забринута, његова најмлађа сестра Марица Косановић:

„Ево ти нешто лектире, а што гођ боље будемо опажали у нашој литератури – слаћемо ти.
Мили брате, гледај да се макар што отресеш превеликог напора. Твоја њежна конструкција а велики напор, свима нам велику бригу задаје…

Не треба да ти казујем како би нам мило било, да нам само покаткад коју реч напишеш. Ја знам да теби до тога није али тијем би се мало одморио и нами неисказано весеље учинио.

Даље ништа него ти желимо лијепо здравље и добру срећу у твоме раду, мили соколе наш!

Не замјери за ово сестри и прими најсрдачнији поздрав од свијух пријатеља и познаника као и пољуб у духу од своје сестре Марице.“

Душевни пољубац

Марица се веома нежно обраћа једином брату, али увек уз дужно и велико поштовање.
Чак је и пољубац на крају писма, иако сестрински чедан, пољубац, како каже, у духу, душевни пољубац, јер је само то у духу добрих патријархалних обичаја, које Марица негује и као жена свештеника.

(Наставља се)

Аутор: Б. Поточан

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Тесла каквог не знамо (1): Посвећен својим визијама

Тесла каквог не знамо (2): У „обећаној земљи“ Америци

Тесла каквог не знамо (4): На изложби у Паризу

Тесла каквог не знамо (5): „Рат струја“ против Тесле

Тесла каквог не знамо (6): Молбе и захтеви од родбине

Тесла каквог не знамо (7): Мајка дочекала јединца

Тесла каквог не знамо (8): Мотор за Нијагарине водопаде

Тесла каквог не знамо (9): Људима застајао дах

Тесла каквог не знамо (10): Глас му се једва чује

Тесла каквог не знамо (11): Највећи догађај у историји технике

Тесла каквог не знамо (12): Лабораторија нестала у пожару

Тесла каквог не знамо (13): У невољи притекли пријатељи

Тесла каквог не знамо (14): Први из класе робота

Тесла каквог не знамо (15): Грандиозни експерименти

Тесла каквог не знамо (16): Век испред свог времена

Тесла каквог не знамо (17): Геније најавио и мобилни

Тесла каквог не знамо (18): Прометеј 20. века

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: