fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла каквог не знамо (14): Први из класе робота

Све три рођене сестре Николе Тесле – Ангелина, Милка и Марица – имале су децу и сву своју децу су школовале.

Никола Тесла Архива
Никола Тесла Архива

Ангелина је имала три сина и две кћери, Милка једну кћер, а Марица четири сина.

О свим сестрама, па и о њиховој деци, Тесла је водио велику и сталну бригу, што се уобичајено види из писама пуних захвалности за несебичну помоћ коју им је пружао.

Иначе, сва мушка деца Теслиних сестара, којима су родитељи наменили школовање, завршила су студије на универзитету.

Сестринска искрена и дубока захвалност

„Твој мили дар ми је тако добродошао ка ‘жеђану лађана водица’, и немам ријечи како да ти захвалим…“ – пише брату сестра Марица, 11. августа 1897. године.

Рукољуб захвалне нећакиње

„Мили ујаче“ – пише Ђука 6. децембра 1898. године из Карловца. – „Ријечи немам да захвалим Вашој милостивој руци, која ми је потпору подијелила. Бог Свемогући нека Вам подијели здравље, те да би још на дику цијелом Српству били.
С особитом захвалношћу примите рукољуб од захвалне нећакиње Ђуке Глумичићеве.“

„Изненађени управ по други пут са послатим нама новцима, захваљујемо Ти се од срца на Твојему великом дару и потпори, коју подијељује Твоје милостиво и братимско срце, Твоја блага и искрена нарав, твој племенити осјећај, кога гајиш према сваком свом…“ – обавештава га, захваљујући му и сестра Милка.

„Љетос си ми неколико пута послао новаца, а фала ти лијепо што си се мене сјетио, ти знаш ко дјецу по школама шаље да му сваки крајцер добро дође…“ – јавља Тесли, писмом, уз захвалност, и његова најстарија сестра Ангелина.

Помоћ из Америке стигла у Карловац

С пролећа је Ђука Глумичић, кћер Теслине сестре Милке, завршила вишу женску школу у Госпићу, а с јесени се уписала на препарандију у Карловцу. Чим су наишле материјалне недаће, она се обратила ујаку у Америци.

„Мили ујаче, усуђујем се Вами мојим листом досађивати, ну будућ ми је дошло до скрајних граница морала сам да Вас једном молбом умолим…“

Већ за кратко време је препарандисткиња Ђука Глумичићева решила своје невоље. Та Теслина сестричина носила је име Теслине мајке, па је, уз сву љубав према својти, и то можда био разлог више што јој је онако брзо стигла тражена помоћ из Америке.

Аутомат који ће умети да мисли

Тај аутомат – пише Тесла у чланку објављеном у часопису „Сенчури“ – „биће у стању да ради по неком унапред постављеном плану или да слуша унапред дате наредбе; биће у стању да разликује шта треба и шта не треба да ради, да стиче искуство или, друкчије речено, да памти утиске које ће на један сасвим одређен начин утицати на његове даље радње.
У ствари ја сам већ смислио један такав план…“

Демонстрација радио-система

Цитирали смо делове неких писама Теслине родбине која сликовито представљају њихов живот, школовање и понеке недаће, које је добри ујак из Америке решавао углавном новчаним уплатницама и по којом пропратном речју уз то.

Та писма су из периода у када је био обузет новом истраживачком страшћу. Наиме, у то време велики научник настоји да усаврши и да прикаже свој радио-систем.

Али, како је објашњавао академик Александар Маринчић у својој књизи о Тесли, он је то чинио на оригиналан и атрактиван начин.

Да би демонстрирао свој нови радио-систем конструисао је брод којим је управљао бежичним путем. Тај брод је пловио у базену у великој дворани Медисон Сквер Парка.

Теслин брод зачетник нове велике фамилије

Теслин велики успех – експеримент с бродом којим управља са растојања, бежичним путем – забележила је стручна литература онога доба, али је, изгледа, тај његов проналазак дошао прерано.
Види се то и по чињеници што су му, за ово дело, права признања стизала тек после неколико деценија.
У једном италијанском часопису за популарну науку писало је:
„Теслина искуства побудила су значајно интересовање, његов брод постао је камен-темељац једне велике фамилије бродова, торпеда без жице, којима је управљано радиом, и других сличних примена…“

Све се то догађало за време док је одржавана годишња Електротехничка изложба септембра 1898. године.

Дакле, Тесла је изван базена, бежичним путем, уз помоћ команди, давао заповести том броду-моделу у базену, а брод је пловио по налозима које је издавао његов конструктор.

Све је то морало бити сензационално и импресивно, али вероватно и прилично несхватљиво за људе онога времена.

Тесла је, међутим, био дубоко уверен да је на тој изложби заправо представио први из класе робота!

Далековидо предвидео будућност роботике

Колико је јасно и сасвим далековидо предвиђао развој роботике, па и њен правац будућег усавршавања у смислу да машине добијају и „свој властити ум“, како је писао, најбоље ће потврдити један Теслин текст који је објавио у часопису „Центурџ“:

„Аутомати досад конструисани имали су, да тако кажем, ‘позајмљене умове’, пошто је сваки био само део удаљеног оператора који је на њих преносио своје разумне наредбе; али ова вештина је тек у зачетку.

Ја имам намеру да покажем да се аутомат, ма како то изгледало немогуће, може направити да има ‘свој властити ум’, а под овим подразумевам да ће он, независно од оператора и потпуно остављен сам себи, бити у стању да као одговор на утицаје спољне средине који делују на његове осетљиве органе, врши многе разне поступке и радње као да има интелигенцију.“

(Наставља се)

Аутор: Будимир Поточан

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Тесла каквог не знамо (1): Посвећен својим визијама

Тесла каквог не знамо (2): У „обећаној земљи“ Америци

Тесла каквог не знамо (3): Судбоносно познанство

Тесла каквог не знамо (4): На изложби у Паризу

Тесла каквог не знамо (5): „Рат струја“ против Тесле

Тесла каквог не знамо (6): Молбе и захтеви од родбине

Тесла каквог не знамо (7): Мајка дочекала јединца

Тесла каквог не знамо (8): Мотор за Нијагарине водопаде

Тесла каквог не знамо (9): Људима застајао дах

Тесла каквог не знамо (10): Глас му се једва чује

Тесла каквог не знамо (11): Највећи догађај у историји технике

Тесла каквог не знамо (12): Лабораторија нестала у пожару

Тесла каквог не знамо (13): У невољи притекли пријатељи

Тесла каквог не знамо (15): Грандиозни експерименти

Тесла каквог не знамо (16): Век испред свог времена

Тесла каквог не знамо (17): Геније најавио и мобилни

Тесла каквог не знамо (18): Прометеј 20. века

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: