fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла каквог не знамо (10): Глас му се једва чује

Нови документи о животу нашег великана у Америци Фото: Arhiva
Нови документи о животу нашег великана у
Америци Фото: Arhiva

Упркос разноразним тешкоћама Тесла је бодра духа, па и ведро и шаљиво расположен кад се, с пролећа 1893. године, обраћа писмом брату Сими Мајсторовићу: „Ја се, брате, овдје ухватио у коштац с професором Томпсоном и могу Ти најбоље описати осјећаје и резултат ријечима Марковијем – ‘Јао мени до Бога милога, гдје погубих од себе бољега’. Било му како му драго, ко год буде намјеравао напасти ме, добро ће промислити и све промозгати.“

Маркове речи које Тесла наводи у писму – као што ће се читалац вероватно сетити – јесу стих из народне песме „Краљевић Марко и Муса Кесеџија“.

Напоран рад озбиљно му угрозио здравље

Велике обавезе и даноноћни послови оставили су озбиљног трага на његово здравље. Добро је то опет осетила његова брижна сестра Марица:

„Мили Никола! Данас читамо у једнијем српскијем новинама преведено из неког енглеског листа о твом новом предавању у Чикагу.

Описујући те како изгледаш, каже да си врло слаб, а да су ти очи упале, вели један господин, који је с тобом ручао, да си тако пропао, да ти се је глас једва чути могао преко стола.

Ја сам се бојала и без овога да си слаб и да се превећ напиреш; али кад ово прочитасмо бојимо се до Бога.

Ја ти ево пишем заклињући те да гледаш да отпочинеш.“

Бојим се да ће ме силе издати

У даљем току писма ујаку Петру Мандићу, митрополиту – хтели бисмо да на то скренемо посебну пажњу – долази нешто што би могле бити Теслине слутње или предосећања. О томе је он неретко говорио или их је само помињао у писмима својим најближима:
„Сад радим дан и ноћ на мојим машинама које надам се наскоро ће се употребити.
Ако поживим нема двојбе да ћу стећи блага. Ну до тога ми није. Чини ми се као да сам открио нешто од неизмјерне вриједности за људство, ну бојим се да ће ме силе издати прије него рад докончам.
То је нешто друго, ну не могу Вам растумачити.“

„Ако успије, доста ћу новаца стећи“

И многобројна друга писма јасно сведоче о Теслиној великој заинтересованости за своје најближе, за рођаке и пријатеље, па и за прилике у завичају, и то чак и онда када су га послови буквално салетали.

Он у писму од 20. октобра 1893. године радосно пише ујаку Паји Мандићу, пуковнику, како ће машине његовог система вероватно бити употребљене на Нијагари:

„Ако се овдје успије, новаца ћу стећи доста. На то не мислим, ну мило би ми било кад би могао рођацима помоћи.“

Тесла у писмима често помиње како се нада да ће од појединих својих проналазака стећи велики иметак. Али, као што и овај пример показује, њега није занимало стицање богатства, већ је новцем желео што више да помогне своје ближње, којима је, истини за вољу, увек и иначе широке руке притицао у помоћ.

„Сав би свијет то широм осијетио“

У писму ујаку, пуковнику Паји Мандићу, Тесла му се још поверава: „Славе сам стекао више него иједан у мојој струци, тако ми сви кажу. Одлику за одликом добивао сам, то ме бодри и гони напријед. Ну неколико мисли увијек ми је пред очима.
Кад би могао само једну практично развити, сав свијет широм би то осијетио.“
Ове потоње Теслине речи посебно подвлачимо. Оне недвосмислено посведочују да његови проналасци нису само имали општељудске циљеве и намену, већ је он желео да читав свет стекне корист од његових практично развијених идеја.
По оваквом схватању идеала, Тесла сигурно није имао премца, а поготово га није могао имати у Америци.

„Машине парне за производ електрицитета“

Кад је у октобру 1893. године донесена одлука о пројектима централе и система за пренос снаге са хидроцентрале на Нијагари, усвојени су предлози фирми које су користиле Теслин полифазни систем.

За ту сврху употребљено је девет Теслиних патената за производњу, пренос и дистрибуцију електричне енергије.

О томе, као и о другим својим успесима, подробно је известио ујака Петра Мандића, каснијег митрополита, у писму од 9. децембра 1893. године:

„Откако сам се повратио овамо многе сам успехе стекао. Машине мог система освијетлиле су изложбу, моји проналасци били су такорећи најинтересантнији одјек на изложби, а ево сад опет, како сам Вам јавио, мој систем употребиће се на Нијагари.

Пред конгресом зналаца у Чикагу држао сам предавања на моје новије дјело. То су машине парне новог система за производ електрицитета. Моје предавање учинило је неописив утисак.“

Многе одлике добио, а као биће и других

Тесла је, ван сваке сумње, скромно живео и уопште био скроман човек. Због тога следеће речи у његовом писму ујаку Петру не бисмо смели да тумачимо као самохвалисање – то је просто жеља да се неком блиском отвори душа, што у свету у којем је живео сигурно никоме није могао, ни хтео.

„Претешко би ми било дати Вам идеју како сам уважен овдје у знанственом свијету. Многа писма добио сам од највиђенијих духова, препоручујући ми да се канем посла јер кажу да има ученијих људи доста, али мален број оних који имају идеју.

Тако умјесто да ме одвраћају од рада све ме више одушевљавају.

Многе одлике сам добио, а као да ће бити и другије. Помислите како ствари стоје кад ево има неколико дана добих фотографију од Едисона са потписом.“

Теслине иновације на ХЕ Нијагара

„Уопће имам повољне гласове да Вам јавим. Мој систем употребљен је на Нијагари“ – известио је Никола Тесла свога ујака Петра Мандића.

Није то био само успех Теслин и Вестингхаусов, него је то наговестило потпуну победу њихове идеје над Едисоновом, што је умногоме одредило и правац будућег развоја.

На Нијагари су тада била већ завршена три генератора са 12 патената, а три четвртине свих иновација уграђених у овај гигантски подухват били су Теслини проналасци.

(Наставља се)

Аутор: Б. Поточан

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Тесла каквог не знамо (1): Посвећен својим визијама

Тесла каквог не знамо (2): У „обећаној земљи“ Америци

Тесла каквог не знамо (3): Судбоносно познанство

Тесла каквог не знамо (4): На изложби у Паризу

Тесла каквог не знамо (5): „Рат струја“ против Тесле

Тесла каквог не знамо (6): Молбе и захтеви од родбине

Тесла каквог не знамо (7): Мајка дочекала јединца

Тесла каквог не знамо (8): Мотор за Нијагарине водопаде

Тесла каквог не знамо (9): Људима застајао дах

Тесла каквог не знамо (11): Највећи догађај у историји технике

Тесла каквог не знамо (12): Лабораторија нестала у пожару

Тесла каквог не знамо (13): У невољи притекли пријатељи

Тесла каквог не знамо (14): Први из класе робота

Тесла каквог не знамо (15): Грандиозни експерименти

Тесла каквог не знамо (16): Век испред свог времена

Тесла каквог не знамо (17): Геније најавио и мобилни

Тесла каквог не знамо (18): Прометеј 20. века

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: