arrow up
Мирослављево јеванђеље

Каназир: Зашто Срби требају писати ћирилицом?!

Треба ли ћутати и мирно посматрати како српска „интелектуална елита“ вулгарно пориче писмо српског језика којим говори? Заговарајући двоазбучје не само да уносе збрку у нешто што је кристално јасно Пише: Слободан Каназир, сликар, новинар и пјесник Аустроугарска монархија и НДХ су прибјегавале забрани ћирилице, док „Четврти Рајх“ ради много суптилније. Покушавају нас убиједити у то да је ћирилица старомодна и непрактична и да се с њом, као ни са православљем, „не може у Европу“ Латиница може, из којекаквих политичких разлога, бити опет проглашена званичним писмом, али суштински није, никад ни неће постати дио српске културе и традиције. Традиција се не проглашава законом, она се ствара стољећима и старија је од

Миливоје Иванишевић

Миливоје Иванишевић: Злодела над Србима и дан-данас се прикривају

Историчар Миливоје Иванишевић: У последњем рату у БиХ страдало 31.000 Срба, у Првом светском око 400.000, а Другом 721.000. Демографске чињенице годинама скриване. РС је наша највећа победа у 20. веку РЕПУБЛИКА Српска створена је животима 31.000 њених грађана који су погинули у грађанском рату у БиХ од 1992. до 1995. године. Око 1.700 Срба и даље се води као нестало, док је у овим сукобима са својих огњишта протерано њих 550.000. Пре тога, у Првом светском рату у БиХ је страдало 400.000 становника српске националности, док их је у Другом изгинуло 721.000. Толико суров и немилосрдан верски и национални погром ниједан европски народ није доживео, и то од својих

Свијет треба да сазна истину о српским страдањима

Шеф Представништва Републике Српске у Израелу Арие Ливне сматра да Срби не користе довољно односе са Јеврејима који могу да помогну у томе да свијет сазна за страдања Срба у Првом и Другом свјетском рату, али и у посљедњем рату у БиХ. Ливне, који је и сенатор Републике Српске, каже да је лоше то што Срби мисле да свијет зна за њихова страдања и да не морају радити на томе да се сазна истина. Он је као примјер навео да су у Холивуду у посљедње вријеме снимљена три – четири велика филма о рату у БиХ и да се ни у једном не могу видјети српска страдања, већ су Срби

Служењем парастоса, полагањем вијенаца и прислуживањем свијећа данас су у Новом Граду обиљежене 23 године од страдања 56 бораца Четвртог батаљона Новоградске бригаде на ратишту Сува Међа

Помен српским борцима палим 1993. године

Служењем парастоса, полагањем вијенаца и прислуживањем свијећа данас су у Новом Граду обиљежене 23 године од страдања 56 бораца Четвртог батаљона Новоградске бригаде на ратишту Сува Међа. Парастос је служен у Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду и на мјесном гробљу у Пољавницама, а вијенци су положени на мјесном гробљу у овом насељу и у Горњој Чађавици. Парастос у Храму Светих апостола Петра и Павла у Новом Граду служио је свешетник Немања Видић који је рекао да је 11. јануар дан кад се Нови Град са тугом сјећа оних који су страдали 1993. године. “Ових дана морамо се уздигнуте главе сјећати наших страдалих и обавезе коју су

У Источном Новом Сарајеву данас је положено цвијеће и прислужене су свијеће на спомен-обиљежје Зорану Цвијетићу

Обиљежене 22 године од погибије Зорана Цвијетића

У Источном Новом Сарајеву данас је положено цвијеће и прислужене су свијеће код спомен-обиљежја Зорану Цвијетићу, првом начелнику Центра служби безбједности Сарајевско-романијско-бирчанске регије, који је погинуо прије 22 године у Лукавици од снајперског хица са брда Мојмило. Припадници Центра јавне безбједности /ЦЈБ/ Источно Сарајево, заједно са ветеранима служби безбједности Републике Српске, борцима Војске Републике Српске и представницима града и општина у саставу Источног Сарајева, одали су почаст код спомен-обиљежја које је подигнуто на мјесту Цвијетићеве погибије. Начелник ЦЈБ Источно Сарајево Српко Косорић истакао је да су се данас окупили да обиљеже дан погибије Зорана Цвијетића, који је живот уградио у темеље Републике Српске. “Ми обиљежавамо и дане погибије наших 782

Посљедњи испраћај (2)

Непредвиђена догађања испред колодворске зграде отела су се контроли. Заустави их заповједнички глас Хрватског полицајца. Строгим, крештавим гласом нареди Циганима: Стани, прекини! Пише: Никола Кобац Оркестар умукну. Тек што се тишина смири, по протоколу, на ред дођоше “свети оци”. У њиховој дугодишњој служби Богу и Папи – започеше своју Прву мису за живе? Одзвањају ријечи, нестају и губе се преко пруге, тамо према Дворани Лисински и насељу Трње: “Покој вјечни даруј им Господине, и свијетлост вјечна свијетлила им. Путовали у миру! Амен!” Са друге стране “свечаног” платоа, између Првог и Другог перона, са  стране која је заклонила “почасну композицију”, на поду, са бијелим штапом у руци, у подераној партизанској униформи,

КОАЛИЦИЈА 1. МАРТ

Бошњаци имају све, а буне се

Коалиција “1. март” најављује нове акције у РС како би наводно заштитила повратнике. Најављују окупљања свих који се не слажу са политикама које воде СНСД и СДС ДОК је с једне стране, половина Босне и Херцеговине – цела Српска, славила 9. јануар – Дан Републике, у Сарајеву су се утркивали у негирању овог датума, а Коалиција “Први март” најавила је и “припрему новог програма деловања усмереног ка заштити бошњачке повратничке заједнице у Републици Српској”. Иако је Бошњацима, повратницима у Републику Српску враћено 99,9 одсто имовине, а у Српску се вратило 250.000 Бошњака, када је у питању враћање српске имовине у Федерацији БиХ подаци су драстично другачији. У ФБиХ данас живи

Томислав Мерчеп

Крвави “Славонски Наполеон”

Тек су документи ЦИА покренули озбиљну истрагу против Мерчепа… У Госпићу је било довољно да сте Србин, па да вас више не буде… Дванаестогодишња Александра убијена аутоматском пушком “Хеклер/Кох”… “Амнезија” све више погађа свједоке… Приредио: Ненад ТАДИЋ Девет година је прошло од дана када је ЦИА објавила свој досије о Томиславу Мерчепу у коме се наводи његова директна одговорност за ликвидације и мучења српског живља, али би он на крају могао да изађе из суда “чистих руку”, након све бројније “амнезије” свједока. МЕРЧЕП: ШТА ЈЕ 19 МРТВИХ СРБА СПРАМ ХРВАТСКИХ ЖРТАВА? “Славонски Наполеон”, како су му због ниског раста тепали неки “домољубни медији” у Хрватској, одговоран је за бројна кршења

Проф. др Мило Ломпар о друштвеном инжињерингу

Сања Вуковић интервјуише проф. др Мила Ломпара за Глас српски из Јоханезбурга. О друштвеном инжењерингу од 1945. године, настајању „црногорске нацијеˮ, пописима становништва у Црној Гори 1909. и 1948, везаности дела народа за своје комунистичке претке, начелу слободе, личним увредама, српском становишту, покушајима да се Грачаница прогласи делом косовске традиције у Унеску… говори проф. др Мило Ломпар Погледајте одломак интервјуа, који ће се ускоро наћи у 5. броју часописа „Глас српскиˮ.   Извор: ANTI CENSURA   Везане вијести: МИЛО ЛОМПАР: НАСТАВЉАМО ИСТОРИЈСКО ТРГОВАЊЕ КРВЉУ СОПСТВЕНОГ НАРОДА МИЛО ЛОМПАР, професор Београдског универзитета – Програмско поништавање српских националних интереса Мило Ломпар о културној политици, ћирилици..  

Срамно скрвнављење храма у Приштини

Приштина: Оскрнављен Храм Христа Спаса

Непозната лица оскрнавила су Храм Христа Спаса у Приштини током протеста у организацији опозиције у том граду, речено је у косовској полицији у Грачаници. Према полицијским информацијама, непозната лица јуче су, наочиглед великог броја присустних и полиције која је обезбјеђивала стамбене објекте у близини Храма, ушла у незаштићени црквени објекат и у њему уринирала. Замјеник премијера самоопрокламованог Косова и један од лидера Српске листе Бранимир Стојановић затражио је од надлежних институција да предузму хитне мјере ради потпуне заштите Храма Христа Спаса. “То је срамно и нецивилизовано понашање које мора бити санкционисано”, навео је у писаној изјави Стојановић. Према његовим ријечима, “уринирати у светињи је срамно, нецивилизовано, вандалско понашање”. “То потврђује

За слободу су били спремни да уз осмех живот дају

Љупки су називи улица на Врачару. И звучни; добрим делом везани за наше романтичне јунаке из 19. столећа и места тадашњих буна и крвавих судара, па као такви некако и ближи срцу од оних са мог Новог Београда… Већ обична вожња тролејбусом на овом правцу, и бележење назива стајалишта, довољна су за радозналог да открије читав низ најсветлијих ликова – нажалост загубљених или ишчезнулих из нашег памћења. Кренете од Студентског трга и улице Васе Чарапића (Змаја од Авале, јуначки палог предводећи јуриш на Стамбол капију – код данашњег Народног позоришта, на дан ослобођења Београда 1806), па преко Теразија и улице Краља Милана, уз Војводе Драгомира (исто тако јуначки палог у

Матија БећковићФото: РТРС

Бећковић: Слога Срба – услов за побједу

“Оном ко се бори за свој идентитет пријете да неће имати од чега да живи и савјетују да ту тему једно вријеме задржи за себе. Дилема је да ли да славимо и будемо гладни или да будемо сити и славимо у дубини душе”, рекао је академик Матија Бећковић на свечаној академији организованој поводом Дана Републике Српске. Битка да се Срби лише будућности, не води се први пут, а Бећковић је цитирајући српског политичара Слободана Јовановића који је рекао да је уједињење Срба компликованије од уједињења било којег другог народа, да Срби из те битке могу изаћи као побједници једино, ако буду сложни, јер једино тако неће бити мали и слаби,

Филм Дјеца

Данас промоција филма “Дјеца” у 11 градова Српске

Радио-телевизија Републике Српске данас организује јавну пројекцију документарног филма “Дјеца”, аутора Дениса Бојића, у једанаест градова Српске. Јавна пројекција биће одржана у 12.00 часова у Бијељини, Источном Новом Сарајеву, Бањалуци, Трнову, Власеници, Фочи, Добоју, Требињу, Приједору, Мркоњић Граду и у Лопарима. Овај документарни филм, снимљен у продукцији РТРС-а, свједочење је четири преживјела родитеља, од 36 очева и мајки у Републици Српској, који су у отаџбинском рату изгубили по троје дјеце. Актери филма су Јока Миловановић, Милева Лазаревић и Милева Жупић, које су у рату изгубиле по три сина, те Маринко Бјелица који је остао без два сина и једне кћерке. За аутора Бојића циљ овог потресног филма са јаком антиратном

Никола Кобац

Посљедњи испраћај

Стигосмо на претпосљедњу станицу! Вријеме је заустављено. На свјеже асфалтираном перону одзвања бат корака прошлости. Угланцане чизме прате увјежбани корак одавно усаглашене Хрватске политике. Пише: Никола Кобац Празнина притиска, путника мало, пролазника још мање. Раскош тек отишлог католичког Божића и новогодишње ноћи прекривен је многим тајнама. Спроводник влакова, држећи под мишком металну таблицу, наслоњен на сјену перонске расвјете, ишчекује долазак композиције. Ни мало није забринут. Уобичајен је то поступак за све доласке и одласке. Истина, начуо је да овај воз/влак има посебну тежину и дужину – свечан је. Најављује крај необичном догађају. Ходајући праволинијски напријед, па мало назад чека човјек да му се на видику (У)каже модерна локомотива (У)мивена старом

Капетан Драган

Капетан Драган: Побиједићу Хрватску на суду

Капетан Драган Васиљковић, који се налази у сплитском затвору због оптужби за ратне злочине у Хрватској, рекао је да ништа што му се ставља на терет није урадио и да ће побиједити Хрватску на суду. Он је истакао да је спреман за “мегдан без оружја”, али да се до посљедњег тренутка надао да ће се бранити са слободе. “Добро сам и спреман сам за одбрану”, рекао је Васиљковић за “Вечерње новости”, након подизања оптужнице. Он истиче да је са 10 година иза решетака, колико је провео чекајући оптужницу, укључујући затворске дане у Аустралији, рекордер са притворским стажом. Капетан Драган је навео да је оптужница дошла “у пет до 12”, пошто

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Сведочење из пакла

Потресно казивање сликара и скулптора Недељка Неђе Гоге, који је као петогодишњак

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.