arrow up
Стари Брод - помен

Годишњи помен за 6.000 Срба које су побиле усташе

У Старом Броду код Вишеграда, у уторак, 22. марта, биће одржан помен поводом 74 године од злочина над 6.000 Срба које су у прољеће 1942. године убиле усташе. Свештеник Драган Вукотић рекао је Срни да су почеле припреме за ово обиљежавање и истакао да се на тај злочин не смије заборавити и да о њему треба говорити млађим нараштајима. Он је навео да ће годишњи помен и света литургија бити служени у Спомен-капели. Усташке јединице, предвођене Јуром Францетићем, покренуле су у прољеће 1942. године офанзиву са намјером да протјерају и побију српско становништво из источног дијела БиХ. Током ове офанзиве, усташе су мучки убиле 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца,

Сретење 2016

Драга браћо и сестре, Задовољство нам је да вас позовемо на традиционалну бесједу, која ће бити одржана у понедјељак 15.02.2016. љ.Г. на Сретење Господње у просторијама Светосавског културног клуба (ул. Бана Милосављевића 8, Бањалука, други спрат) са почетком у 19ч. Добродошли!                          

Американци наплатили рушење Србије

Како су златне резерве Краљевине Југославије нестале и мистериозно завршиле преко океана. Пре почетка Другог светског рата Савет земаљске одбране Југославије доноси одлуку да се злато полако склања из Београда У ДРУГОЈ половини тридесетих година прошлог века кнез Павле је био дубоко свестан европске реалности – да се версајски систем распада и да је Немачка постала полуга која ствара нови поредак. То је значило да у таквој констелацији односа Југославија мора да пронађе своје место. Увиђајући опасност по земљу и пре почетка Другог светског рата, Савет земаљске одбране Југославије доноси одлуку да се златне резерве полако склањају из Београда. Први део златних резерви пребачен је у Енглеску, у мају 1939.

Породица Галинац Фото: РТРС

У рату за 15 дана изгубили троје дјеце, а сад једва састављају крај са крајем (ВИДЕО)

У августу и септембру 1995. у само 15 дана, Марко и Мирјана Галинац сахранили су троје дјеце. Радован је преминуо од посљедица мишје грознице, од које је оболио у шумама Игмана, бранећи кућни праг. Раденко и Радмила страдали су у злочину без казне – „Намјерна сила“, тако су НАТО савезници назвали операцију бомбардовања Срба 1995.године. Остарјели и болесни Марко и Мирјана брину за два унука, Раденкове синове: Николу, на коме су ратне трауме оставиле трага и Стефана пољопривредног техничара без запослења. “Двије ране ме боле,” каже Мирјана- једна за мртвом дјецом, а друга за живом. “Овом би ми требала помоћ и лијечење. Унуци ми на милост и немилост остављени. Николу смо

Крсна слава и дан јединице "Бели вукови" Фото: СРНА

Обиљежена крсна слава и дан јединице “Бели вукови” (ФОТО)

Чланови Удружења бораца “Бели вукови” обиљежили су данас у Палама крсну славу Светог мученика Трифуна служењем парастоса за погинуле припаднике ове јединице у цркви Успења Пресвете Богородице, ломљењем славског колача и полагањем вијенца на споменик ратном команданту јединице Срђану Кнежевићу. Предсједник Удружења Јанко Шешлија захвалио је свима који су се одазвали позиву да и ове године на достојанствен начин обиљеже дан “Белих вукова” и крсну славу Светог мученика Трифуна. Он је истакао да се његује традиција и борба српског народа и јединице “Бели вукови”, а та сјећања преносе се на младе генерације. “Двадесет година је прошло од када обиљежавамо крсну славу и Дан јединице `Бели вукови` која је формирана 1993.

Потребно је основати међународну комисију која ће утврдити истину о Сребреници: Миодраг Линта

Неопходна кампања против рехабилитације усташтва

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта позвао је хрватског предсједника Колинду Грабар Китаровић да се јавно заложи да крене медијска кампања у Хрватској против говора мржње и рехабилитације усташтва. Линта је позвао надлежне иституције у Хрватској да почну санкцинисати појединце и групе које шире говор мржње и величају усташки покрет, да за усташе и друге припаднике хрватске војске из Другог свјетског рата буду укинуте пензије и да се у школама забрани употреба уџбеника у којима се велича усташки покрет и поричу злочини над Србима. Он је позвао Китаровићеву да спроведе Уставни закон о правима националних мањина усвојен 2002. који гарантује употребу ћирилице у јавном животу и да буду кажњени

Manastir_Dobrun.jpg

Почело обиљежавање 212 година од подизања Првог српског устанка

У манастиру Добрун код Вишеграда јутрос је почело обиљежавање 212 година од подизања Првог српског устанка. Свету литургију служи јеромонах Михајло из манастира Добрун. Литургији присуствују министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, који је и предсједник Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске, делегације Народне скупштине, Борачке организације и општине Вишеград. Парастос погинулим српским устаницима биће служен у 9.30 часова, а потом је предвиђено полагање цвијећа на споменик вожду Карађорђу. Први српски устанак почео је као побуна против дахија и прерастао је у ослободилачку борбу против османлијске империје. Вожд Крађорђе Петровић је са својим устаницима, након подизања Првог српског устанка, једно вријеме боравио у манастиру Добрун, одакле

Колинда Грабар Китаровић (фото: jpeg·croradiosydney.com.au)

Колинда одговорила Пуповцу: Слажем се с тврдњом о порасту нетолеранције

Председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић написала у одговору Милораду Пуповцу да се слаже с његовом тврдњом о порасту нетолеранције у хрватском друштву. Она је оцијенила да је тај процес почео много прије формирања актуелне владе десног центра. У опширном писму на шест страница које преносе данас хрватски портали, Грабар-Китаровићева образлаже зашто сматра да је нетолеранција порасла у вријеме владе лијевог центра премијера Зорана Милановића из Социјалдемократске партије, посебно истичући његову изјаву у изборној ноћи “или ми или они”. Она наводи да на реторици стварању идеолошких подела управо истрајава бивши премијер и истиче да је њен програм од почетка “програм заједништва”. “Исто тако желим истакнути неприхватљивост било којег заоштравања јавнога дискурса

Полагање вијенаца на централни споменик погинулим у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године, поводом обиљежавања Дана бораца и Дана Првог српског устанка.

Обиљежен Дан бораца и Дан Првог српског устанка

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић положио је данас вијенац на централни споменик на тргу у Шамцу погинулим у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године, поводом обиљежавања Дана бораца и Дана Првог српског устанка. Вијенце су положили и представници општинских борачких организација Шамац и Брод, општине Шамац и други. Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић подсјетио је на страдање бораца Друге посавске бригаде Источнобосанског корпуса Војске Републике Српске /ВРС/ који су дали своје животе за Српску. “Друга посавска бригада је у свом саставу имала 6.500 бораца. Формирана је 17. маја 1992. године и на свом ратном путу дала је огроман допринос за стварање

Манастир Карно код Сребренице.

Игуман Лука демантује “клевете” начелника Дураковића

Архимандрит Лука /Бабић/, игуман манастира Карно, код Сребренице, демантовао је, како је навео, клевете које је начелник сребреничке општине Ћамил Дураковић изнио у програму Федералне телевизије /ФТВ/ 26. јануара и још неким медијима у Федерацији БиХ на његов и рачун Српске православне цркве /СПЦ/. “Поводом ваше `узнемирености и забринутости` због наводне `србоизације` и `посрбљавања` ових простора, заборављате да су овдје Срби на вјековним огњиштима, а ислам је дошао са Османлијама”, наводи игуман Лука у отвореном писму начелнику сребреничке општине, достављеном Срни. Он подсјећа да су Срби више од 800 година, односно од Светог Саве на овим просторима. “Умјесто да нам честитате славу Светитеља и просвјетитеља српског Саву, као образован и

Основни суд у Пећи

Расписана потјерница за 14 Срба због наводног ратног злочина

Основни суд у Пећи подигао је оптужницу против 14 Срба из Клине које терете за тешко кривично дјело ратног злочина почињеног током 1999. године на Косову и за њима је расписана потјерница. Осумњичени Срби су из региона Пећи, а потјерница за њима достављена је свим полицијским станицама на Косову, укључујући косовске прелазе и аеродром у Приштини, јавио је Радио “Контакт плус” из Косовске Митровице. Суд у Пећи је ову одлуку донио у сарадњи са косовским специјалним тужиоцем за ратне злочине, а кривично дјело које се осумњиченим Србима ставља на терет кажњиво је вишегодишњим затвором. Неки од Срба за којима је расписана потјерница налазе се у иностранству, пренијели су данас београдски

Израелско-српско пријатељство (фото: РТРС илустрација)

Израел поздравља Србију због закона о Холокаусту

Држава Израел поздравља Србију због усвајања Закона о отклањању посљедица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских насљедника, саопштила је амбасада Израела у Србији. “Таква Србија мора послужити као примјер и осталим европским земљама и ово је историјски дан правде, моралности и посвећености специјалним односима Срба и Јевреја”, наводи се у саопштењу. Амбасада Израела у Београду захваљује свима који су допринијели припреми и изради закона, посебно Влади, Народној скупштини, Агенцији за реституцију, господину Страхињи Секулићу и господину Бранку Лакићу. Када говоримо о реституцији, не говоримо о ужасним размјерама Холокауста који је нацистичка Њемачка заједно са својим колаборантима починила над јеврејским народом, већ о малој компензацији за одузету имовину”, наведено

Милорад Пуповац

Пуповац писао Колинди: Пљују ме и вичу – четниче

Загреб — Милорад Пуповац, председник Српског народног вијећа послао је писмо председници Хрватске у којем је упозорио на пораст атмосфере нетолеранције у Хрватској. Пуповац је у писму Колинди Грабар Китаровић упозорио и на пораст порука мржње према политичким, етничким и другим мањинама у Хрватској На нешто мање од четири странице Пуповац је набројао случајеве претњи које из десних кругова трпе заговорници антифашизма, а све је више и случајева насиља. Од тога није поштеђен ни он, који је о свом искуству обавестио Грабар-Китаровић. Исто ово писмо добили су и премијер Тихомир Орешковић и Жељко Реинер, председник Хрватског сабора, а како каже сам Пуповац о њему су обавештени Томислав Карамарко и Божо

Соколице из Шида

Од Српског Сокола у Сремским Карловцима до Уједињења 1918.

После Мајског преврата 1903. јачала је активност српске омладине у Аустро-Угарској. Нови дух у Србији, слом режима грофа Куена у Хрватској, тешка криза режима у Босни после смрти Калајеве, буран протестни покрет у Далмацији, устанак у Македонији и споразум о реформама турске управе у Европи закључен у Мирцштету све је то будило нове наде. Са оснивањем Српског сокола у Сремским Карловцима 1903, почело је оснивање српских соколских друштава у српским земљама под влашћу Аустро-Угарске. У томе часу одржана је крајем септембра 1903. скупштина српске академске омладине у Сремским Карловцима, да решава о „новим задацима омладине“. На састанку су учествовали ђаци из свих српских покрајина и пратили своје речи живим примерима

Храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима код Чапљине Фото: СРНА

Друштво Пребиловци: Скупштина Србије да усвоји декларацију о геноциду над Србима

Српско национално друштво Пребиловци затражило је од Владе и Скупштине Србије да се у овој години усвоји декларација о геноциду над српским народом у НДХ 1941–1945. године и о геноцидном етничком чишћењу над српским народом у Хрватској и у дијелу БиХ за вријеме рата 1991–1995. године, као и послије њега. У образложењу за овакав захтјев наводи се да Србија има морални дуг и обавезу према жртвама свога народа и садашњим и будућим српским генерацијама да учини све да се успостави и трајно сачува сјећање на жртве геноцида, као што то чине јеврејски и јерменски народ. “Почетак исправљања неправде према жртвама и спирање срамоте треба да буде званично усвајање декларације о

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.