fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Slabo sila prašta za srušena im carstva, zbog stava i inata Srbin vazda strada

U ritmu gluvog glamočkog kola, ovi su se stihovi početkom meseca prolomili nad Šaranovom jamom, jednom od stratišta logora Jadovno na Velebitu.
Feđa Dimović kod Šaranove jame na Velebitu; FOTO: Nikola Zajc / Jadovno 1941.

Kad se spoje Glamočko gluvo, Pavlina Radovanović i Beogradski sindikat nastane pesma o stradanju koja je simbolično povezala čitav srpski narod… od Kosova i Metohije, preko Beograda i Bosanske Krajine do Šaranove jame, stratišta na Velebitu na kojem je prvi put zvanično emitovana.

Odslušana je u tišini, kao himna, a Feđa Dimović iz Beogradskog sindikata posle svega, nije krio emocije. Zahvalan na pozivu da prisustvuje Danu sećanja na žrtve logora Jadovno, kaže da su mu se, dok je slušao pesmu i gledao ljude oko sebe bukvalno tresle noge.

Pesma Teci reko, kako objašnjava Dimović, nastala je iz želje da se progovori o stradanju Srba u NDH. Iako bi se na prvi pogled moglo reći da je splet okolnosti doveo do realizacije te ideje, uveren je da ništa nije bilo slučajno i da je neka viša sila spojila njih, Pavlinu, Momčila Mirića iz udruženja „Jadovno 1941“ i reditelja spota Hadži Aleksandra Đurovića.

Beogradski sindikat ima iza sebe slične pesme s kojima je, kroz angažovan tekst, uz hip hop muziku i srpske narodne motive, uspešno dopirao do mladih. Dimović veruje da će tako biti i sad.

Iako u šali kaže da nije ljubitelj muzike iz Južnog Bronksa, Momčilo Mirić, predsednik beogradakog udruženja Jadovno 1941, nije se dvoumio kad je do njega stigla ideja i pesma. Udruženje je podržalo snimanje spota, a Mirić je ubeđen da je to pravi put do onih koji gotovo ništa ne znaju o stradanju Srba u NDH.

Sve što je do sada radio Beogradski sindikat izazivalo je reakciju javnosti. Onoj pozitivnoj sada se nada i predsednik udruženja Jadovno 1941 iz Banjaluke Dušan Bastašić.

Udruženje Jadovno 1941 već 14 godina zaredom organizuje pomen žrtvama zloglasnog logora u kojem su za samo 132 dana postojanja, u leto 1941 godine, ustaše zverski pobile oko 40 hiljada Srba i Jevreja sa prostora čitave NDH.

Poslušajte prilog emitovan u emisiji „Magazin na Prvom“, prvog programa Radio Beograda:

Dušan Bastašić i njegovi saradnici godinama neumorno traže mesta stradanja po vrletima Velebita i u kamenoj pustinji ostrva Paga.

On ističe da je, iako važno, pronalaženje i lociranje masovnih grobnica, tek prvi korak na putu čiji bi krajnji cilj trebalo da bude dostojan i pravedan odnos prema žrtvama.

Pesma Teci reko ima skoro milion pregleda na Jutjubu, a Feđa Dimović, koji je ove godine prvi put bio na jednom od velebitskih stratišta, posle svega što je tamo video i osetio, poziva sve koji će se iz Srbije tokom leta uputiti na hrvatsko primorje da posete Jasenovac i Jadovno i saznaju nešto o stradanju vlastitog naroda.

Priredila: Đurđica Dragaš – RTS

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: