arrow up

Podijelite vijest:

SJEĆANJE NA STRADALE SRPSKE ĐAKE IZ ŠARGOVCA I IZLOЖBA U MOTIKAMA

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2014/sargovac---skola.jpg

Služenjem parastosa i održavanjem Istorijskog časa danas su u Osnovnoj školi “Đura Jakšić” u banjalučkom naselju Šargovac obilježene 72 godine od stradanja 52 učenika ove škole, koje su ubile ustaše na današnji dan 1942. godine.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić poručio je da je od velike važnosti da svi građani promišljaju i čine sve da se ovakve stvari nikada i nigdje više ne ponove.

“U tome je odgovornost i današnjih ljudi da u teškim globalnim vremenima u kojima nema mnogo pravde u savremenom svijetu prepoznaju kako i na koji način da vidimo svoj interes i da ne podlegnemo nečemu što bi nas moglo voditi ka novim problemima i nacionalnim iskušenjima”, rekao je Radojičić novinarima, nakon što je prisustvovao obilježavanju.

Radojičić je podsjetio da se danas obilježava 72 godine od strašnog zločina koji se desio na području Šargovca, dodajući da je, pored stotina drugih, ovdje ubijeno 52 djece isključivo zbog svoje nacionalne i vjerske pripadnosti.

Ministar prosvjete i kulture Srpske Goran Mutabdžija rekao je novinarima da je ovdje počinjen strašan zločin nad djecom samo zato što su bili Srbi.

“Ovopokreće čitav niz  pitanja preispitivanja, prije svega, sadržaja dešavanja u savremenoj srpskoj istoriji 20. vijeka i stradanja srpskog naroda i vrlo osjetljivom segmentu koji se tiče stradanja djece”, istakao je Mutabdžija.

Mutabdžija je rekao da se mora vidjeti kako da se to prezentuje u nastavnim sadržajima, a da ne bude protumačeno na neželjen način, zaključivši da se mora otvoreno reći šta se dešavalo i da to bude dio onoga što će podsjećati sve na ovaj zločin.

Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je novinarima da je prije 72 godine ovdje umoreno 52 djece samo zato što nisu pripadali onom narodu iz kojih su poticali njihovi egzekutori.

“Ova djeca su apsolutno bila nevina i to još jednom pokazuje da ovakav zločin niti može imati opravdanja niti razloge, a nikako se ne smije zaboraviti. Teško ga je i oprostiti, bez obzira što je hrišćanski praštati”, istakao je Gavranović.

On je zaključio da je ovaj istorijski čas vrijeme podsjećanja na nevine žrtve ustaškog strašnog zločina, koji je nezapamćen na ovim prostorima, ali i opomena svima da se moraju vaspitavati generacije koje neće biti spremne da čine takve zločine.

Obilježavanju su prisustvovali predstavnici Republičke i gradske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila grada Banjaluke, vršilac dužnosti direktora Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović, nastavnici, đaci ove škole i mnogobrojni građani Banjaluke.

Izložbena postavka - MOTIKE , NE ZABORAVIMO

Danas je u prostorijama mjesne zajednice u Motikama, u 14 časova, otvorena i izložbena postavka – MOTIKE , NE ZABORAVIMO – Pokolj Srba u selima Drakulić, Motike i Šargovac 7. februara 1942. Trudom entuzijasta – potomaka žrtava i materijalom iz privatnih i Arhiva RS prikazan je kontekst i sadržaj zločina koji se ne smije zaboraviti. Izložba koja sadrži niz istorijskih dokumenata i fotografija će biti otvorena od 7. do 27. februara 2014.

Ustaše su 7. februara 1942. godine u pokolju Srba banjalučkih naselja Motike, Šargovac, Drakulić i u rudniku Rakovac na najmonstruozniji način pobile više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete. Među ubijenim na zvjerski način, bez ispaljenog metka, bila su i 52 učenika šargovačke Osnovne škole.

Izvor: srna

Vezane vijesti:

Drakulić, Šargovac i Motike

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​