fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Simo Brdar počeo snimanje filma “Gradina”: Prvi kadrovi u Napulju, evo i zašto..

Napuljski Atlas je najstarija iskopana skulptura ovog mitskog junaka. Po kazni boga Zevsa on na plećima nosi zemaljsku kuglu, neki kažu hemisferu. Stojeći pred tim Atlasom primijetio sam da na hemisferi nema crvene tačke.
Simo Brdar; FOTO: Snimak ekrana

U to vrijeme ona nije mogla ni biti, objašnjava Simo Brdar, istoričar, pjesnik i filmski reditelj, razloge koji su ga opredijelili da svoj novi film “Gradina”, o ustaškom Genocidu tokom Drugog svjetskog rata, započene snimati upravo ovdje, u Italiji.

Crvena Tačka na hemisferi nalazi se na koricama knjige “Jasenovac – Donja Gradina, prećutani genocid”. Ovaj naslov i sadržinu osmislili su pisci, Nijemac i Srbin. To je atlas, kartografija i istoriografija ustaškog zločina Genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima, priča Brdar.

– Ova knjiga nije naročito primijećena u javnosti. Zato smo Atlasu u Napulju, na prvom koraku snimanja filma “Gradina”, poklonili jedan primjerak ove knjige, kao prilog njegovom teretu. Napuljski Atlas nas je, simbolično, uputio u Pompeju koju je vulkan Vezuv 79. godine nove ere zasuo ognjem, lavom, kamenjem i pepelom – opisuje Simo Brdar simboliku Napulja i njegovu vezu sa Donjom Gradinom, Jasenovcem ali i potrebi istorijskog pamćenja.

– Arheološka iskopavanja i istraživanja zaboravljene Pompeje počela su 1748. godine, i tek 1997. godine stavljena je na spisak Unesko-a, kao važno kulturno-istorijsko naslijeđe. Skoro dva milenijuma bilo je potrebno da dođe na taj spisak. Zaboravljena crvena tačka sa našeg Atlasa proteže se od 1941. do 2022. godine. Samo 81 godina. Treba naš Atlas da nosi priču o Crvenoj Tački, Jasenovcu i Gradini, trpeljiv, snažan i uporan, ako treba i dva milenijuma – objašnjava Brdar simoboliku svoga novog filma, za kojeg je scenario i režiju osmislio zajedno sa Karinom Brdar, glumicom i profesoricom scenskog izraza na Akademiji umjetnosti u litvanskom gradu Kaunasu.

Simo Brdar i Karina Češujko; FOTO: Snimak ekrana

Karina je, na mnogim svjetskim naučnim skupovima i filmskim festivalima dala ogroman doprinos afirmisanju istine o srpskom stradanju u Jasenovcu i Donjoj Gradini. Simboliku ove teme sa stradanjem Pompeje pronašli su i u grotlu Vezuva.

– Apsolutno logično je da se popnemo na Vezuv i zavirimo u grotlo vulkana. Otvoreno od uva do uva, prijeteće grotlo Vezuva je ugonilo strah u kosti. Toliko stadioni i arene podsjećaju na grotlo, pa se u tom strahu od erupcije, pojavio i strah od riječi. Spustili smo u grotlo Vezuva primjerak knjige o Jasenovcu i Donjoj Gradini, s Crvenom Tačkom na atlasu. Sljedeća erupcija Vezuva, sasvim sigurno, staviće je na spisak Uneska. Put do Crvene Tačke je dug i dalek ali ga je moguće prijeći, samo ako postoje želja i jasan cilj – uvjeren je Brdar, višestruko nagrađivani autor dokumentarnih filmova o ustaškom logoru smrti na ušću Une u Savu, u Drugom svjetskom ratu.

Hiljade i hiljade ljudi vozovima, automobilima, autobusima, pješice idu u Pompeju. Za neko vrijeme, bilo to i dva milenijuma, i mi ćemo hrliti u Jasenovac i Donju Gradinu da se opomenemo i preživimo, kazao nam je Simo Brdar, koji decenijama, na svim svjetskim meridijanima, kao niko, nigdje i nikada tako detaljno, sa snažnom emocijom i pjesničkim nadahnućem, svjedoči o najvećeoj srpskoj grobnici, o mrtvima i živima, o ljudima i neljudima, o vremenu zla, zločina i genocida.

Izvor: SRPSKA INFO


Vezane vijesti:

Simo Brdar – „Najlonska Grobnica“

U toku snimanje dokumentarnog filma „Krst od krvi“ Sime Brdara

„ZLATNI GRB OPŠTINE“ URUČEN SIMI BRDARU

ODRŽANO DOKUMENTARNO VEČE SIME BRDARA

Premijera filma „Čista krv“ Sime Brdara

Pale: Prikazani filmovi o stradanju u Jasenovcu, Pokolju i Holokaustu

Prilog iz 1999. godine: Jasenovačka zbirka na putu ka zaboravu – ostavljena da nestane

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: