fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Раде Р. Лаловић: СРПСКА ПОЕЗИЈА СТРАДАЊА И ПАТЊЕ

СРПСКА ПОЕЗИЈА СТРАДАЊА И ПАТЊЕ

Зборник радова

Раде Р. Лаловић Даринка Иванишевић, Дивна Васић, Наташа Лаловић, Ведрана Мијовић – Пантелић, Божо Тепавчевић, Душко Крсмановић, Дарка Деретић, Сандра Пекић, Сузана Р. Бунчић, Тања Д. Анчић, Милана Ступић, Владимир Пантовић, Момчило Голијанин, Лука Цицмил

Центар за културу и информисање Фоча СПКД „Просвјета” Фоча 2018.

ПРИЈЕ СВЕГА

Када се 2017. године, као одговор на потребу школског проучавања књижевних текстова у функцији његовања културе сјећања на невино пострадале српске жртве током двадесетог вијека, а посебно у НДХ за вријеме Другог свјетског рата, појавио зборник пјесама, односно поетска руковет под насловом Пред сјенима српских мученика отворио се још један практичан проблем, а то је чињеница да имамо не само мало пјесника и пјесама који непосредно поетски свједоче о српским жртвама и нашем народном страдању у усташким логорима смрти на подручју НДХ, него нисмо имали скоро ниједан есеј, нити стручни рад који је за тему проучавања имао српску поезију страдања и патње која свједочи о злочинима у тим логорима смрти и на другим стратиштима.

Тада се јавила и идеја да заједно са младим и даровитим професорима српског језика и њихпвим нешто старијим колегама у основним и средњим школама у Републици Српској сачинимо зборник у коме ће, поред осталих, у већем дијелу бити њихови стручни радови, и тај зборник се ево сада налази пред нама. Један дио радова писаних за овај зборник су у међувремену објављени у стручним часописима.

Циљ нам није био да дајемо коначне судове и одговоре о поетским свједочењима инспирисаним страдањем српског народа на разним стратиштима у 20. вијеку, него да покренемо дискусију о овој поезији и о овим поетским свједочењима. Осим овога циљ нам је био и да помогнемо другим наставницима српског језика у школском тумачењу ове поезије па су због тога радови редосљедом и груписани у цјелине као што су страдање у Херцеговини; слике општег бола и страдања народа; Јадовно, Јасеновац, Глина као поетски мотиви, a онда слиједе и методички модели његовањa културе сјећања и културе памћења на бол и народно страдање у школском тумачењу ове поезије.

Након свега урађеног бићемо изузетно задовољни ако се у најскорије вријеме појави исцрпнија и обухватнија, а онда и цјелисходнија књига о српској поезији, па онда и о српској књижевности страдања и патње у функцији његовања културе сјећања и културе памћења српских страдања.

Приређивач: Раде Р. Лаловић

Зборник радова можете прочитати овдје:

Поезија страдања и патње


Од истог аутора:

Раде Р. Лаловић: ИЗГРАДЊА ЛИЧНОГ И НАЦИОНАЛНОГ ИДЕНТИТЕТА И КУЛТУРА СЈЕЋАЊА

Раде Р. Лаловић: НЕКОЛИКО ПОЕТСКИХ СЛИКА СА …

Руковет српских страдања | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: