Prošlo je tri godine kako je preminuo istaknuti krajiški istoričar, pisac i krajiški političar mr Mile Dakić (1931).
Mile Dakić je bio dugogodišnji direktor Memorijalnog centra Petrova gora, a od 1997. godine bio je predsjednik Udruženja za pomoć izbjeglicama i prognanicima iz Hrvatske.
Bio je profesor u Karlovcu, upravnik Narodnog sveučilišta i direktor Memorijalnog parka Petrova gora, a od 1974. do 1987. godine bio je predsjednik Skupštine Opštine Vojnić.
Kasnije je postao predsjednik Jugoslovenske samostalne demokratske stranke u Hrvatskoj, zatim potpredsjednik Srpskog nacionalnog vijeća SAO Krajine 1990/1991. Osnivač je radio-stanice Glas Petrove gore 1973. godine, zatim srpske RTV Petrova gora 1991. godine.
Od 1992. do 1995. godine bio je predsjednik komisije Republike Srpske Krajine za ratne zločine i genocid.
U Srbiji je objavio više knjiga sa tematikom istorije srpskog naroda u Hrvatskoj, zbirku pripovjedaka, i više desetina rasprava u časopisima i zbornicima. Za knjige Krajina kroz vjekove i Bol u prsima primio je priznanja Akademije Ivo Andrić.
U Republici Srbiji 1997. postaje predsjednik Udruženja za pomoć izbjeglicama i prognanicima iz Hrvatske.
U Beogradu 2020. godine sa uglednim naučnim i nacionalnim pregaocima osniva Krajišku srpsku akademiju nauka i umjetnosti, gdje obavlja funkciju predsjednika nadzornog odbora.
Nažalost, 26. maja 2011. godine Mile Dakić je uhapšen na graničnom prelazu Rača prilikom povratka sa naučnog skupa o Jasenovcu u Banjaluci, i izručen je Hrvatskoj koja ga je osudila na 20 godina zatvora zbog navodnih zločina u Krnjaku. Proveo je godinu dana u hrvatskim zatvorima. Mile Dakić je oslobođen optužbi na Županijskom sudu u Karlovcu januara 2014. godine.
Kao dijete bio je svjedok nezapamćenih zvjerstava koja su počinile ustaše tokom stvaranja obruča oko oslobođene teritorije na Petrovoj gori, 1942. godine. Kritički se odnosio i prema tekovinama revolucije, NOB-a i ZAVNOH u Topuskom 1944. godine. Dešifrovao je prevaru i među prvim pisao o Kordunaškom ili Budačkom procesu koji se desio proljeća 1944. godine na Petrovoj gori.
Na tribini Mile Dakić ili stradanje poštenog intelektualca i književnika koju je organizovala kralovačka Prosvjeta Dakić je rekao:
– Tokom rata, zbog svojih antiratnih stavova sam morao napustiti Kordun, pobjeći u Beograd i tamo se skrivati da me ne ubiju. Onda su me ovdje optužili za ratni zločin, pa za poticanje na ubojstvo i na koncu za oružanu pobunu i oslobodili me, ali bez prava da tražim naknadu za neopravdano provedenih 400 dana u pritvoru. Zatvor sam teško proživio, ali sam mnogo čitao i mnogo pisao. Tražili su 1,4 miliona kuna kaucije da se branim sa slobode, iako se ljudi iznad 70 godina ne stavljaju u istražni zatvor. Imao sam lijep i težak život i ponosim se svim onim što sam napisao.
Prošle godine, povodom godišnjice Dakićeve smrti, Mile Bjelivuk za Srpsko kolo je rekao da kordunaški Srbi imaju razlog i obavezu da se sjećaju Dakića, da ga citiraju, iz njegove pisane zaostavštine da uče, njegovo ime da pominju, jer je Mile bio i ostao sinonim intelektualnog bogatstva kordunaških Srba, ali i sinonim borbe za istinom, poštenjem, pravdom, a protiv neljudskosti, mržnje, zlodjela i uopšte protiv ljudskog ludila.
– Sjetimo se Dakićevih suza prolivenih nad pocijepanom arhivskom građom iz Memorijalnog centra, razbacanom i ogađenom po okolnim jarugama u kojima su kosti naših boraca, rodbine i komšija iz Drugog svjetskog rata. Mile Dakić nije bio grlati govornik, već čovjek anđeoskog glasa, dobroćudnog pogleda i čestitih namjera. Sagovornika je osvajao blagim pogledom i pametnim zborenjem, ne ulazeći u ideološka prepucavanja i jalova objašnjavanja istorije, koja jeste učiteljica života, ali ona ima svoje naučne zakonitosti – rekao je Bjelivuk.
Od posljedica korone, Dakić je preminuo na Božić 2021. godine u batajničkoj bolnici u 91. godini života.
Knjige koje je napisao su: Petrova mi gora mati, Petrova gora, Spomen područje Bijeli Potoci — Kamensko, Zločin na Kolariću, Spomenici NOR-a na području zajednice općina Karlovac, Memorijalni park Petrova gora, Istorijske fotografije Petrove gore, Kordun u ratu, Srpska Krajina — istorijski temelji i nastanak, Knin 1994, Krajina kroz vjekove, Beograd 2002, Bol u prsima, Beograd 2007, Zbirke pjesama Lomače, Beograd, 2008.
Novinar Srpskog kola
Dragana Bokun
Izvor: SAVEZ SRBA IZ REGIONA
Vezane vijesti:
Umro istoričar i pisac Mile Dakić
Mile Dakić nema veze sa zločinima