Dinko Čutura, direktor Hrvatskog državnog arhiva, oštro je demantovao tvrdnje Dejana Ristića, ističući da je direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu u potpunosti zloupotrijebio njegovo i gostoprimstvo HDA.
Piše: Dušan Bastašić
Početkom decembra prošle godine, tokom godišnjeg zasjedanja Međunarodne alijanse za sjećanje na Holokaust (IHRA) održane u Zagrebu, Dejan Ristić je našao za potrebno da se u prostoru Hrvatskog državnog arhiva, sretne sa direktorom te ustanove Dinkom Čuturom.
Tada smo u prilogu pod naslovom „Kolaboracionizam ili naučna saradnja?“ pretpostavili da će biti zanimljivo pratiti tok, kako se javno pohvalio Dejan Ristić, „uspostavljene trajne institucionalne saradnje Muzeja žrtava genocida u Beogradu i Državnog arhiva Hrvatske na realizaciji najavljenih zajedničkih projekata“.
Ristić je tada precizirao da će se saradnja ogledati i u naučnim istraživanjima Genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima na području NDH.
Podsjetili smo da je prije tri godine u istom prostoru, uz promotera direktora HDA Dinka Čuture predstavljeno treće izdanje knjige hrvatskog istoričara Stjepana Loze „Homogena Srbija 1941.“ u kojoj piše o počinjenom velikosrpskom genocidu nad Hrvatima.
Na Ristićevu izjavu, na službenoj internet stranici Hrvatskog državnog arhiva objavljeno je saopštenje koje je potpisao Dinko Čutura.
Ocjenjujući da je direktor Muzeja žrtava genocida u potpunosti zloupotrijebio gostoprimstvo u HDA, dodao je i slijedeće:
„U svojoj objavi na mrežnim stranicama Muzeja, Ristić je izvijestio da se razgovaralo o tobožnjem genocidu počinjenom nad Srbima na teritoriju NDH, iako o tome na sastanku nije bilo riječi. Termin genocid spominjao se samo u kontekstu razgovora o knjizi hrvatskog povjesničara Stipe Loze, koja je između ostalih promocija predstavljena i u HDA, u kojoj autor piše o genocidu nad Hrvatima koji je počinjen u Drugom svjetskom ratu. Gospodin Ristić je izrazio nezadovoljstvo takvom knjigom, ali o tome treba razgovarati s povjesničarima na znanstvenim skupovima kao i sa samim autorom, a ne u Hrvatskom državnom arhivu. Razgovora o genocidu s bilo kojeg drugog aspekta nije bilo, niti bi ravnatelj HDA na takav razgovor pristao“.
Svojim neistinitim tvrdnjama, Dejan Ristić, direktor najviše državne insitucije Srbije koja se pored Holokausta i Samudaripena bavi i Genocidom nad Srbima , ne samo da je obmanuo stručnu i najširu javnost o sadržaju razgovora sa kolegom iz Zagreba, nego je u nezavidnu poziciju doveo i ambasadora R. Srbije u Hrvatskoj Jelenu Milić i kustosa Muzeja žrtava genocida Bojana Arbutinu koji su bili članovi delegacije koja je posjetila Hrvatski državni arhiv i učestvovali u razgovoru.
Pomenuti dvojac nije našao za shodno da demantuje Ristićeve javno iznesene neistinite tvrdnje.
Tim postupkom, njena ekselencija Jelena Milić je iskoračila na rub diplomatskog incidenta a Bojan Arbutina jasno pokazao da je spreman prećutati grube neistine koje javno iznese njegov pretpostavljeni.
Za očekivati je da će na ovaj skandal reagovati Predsjednica Vlade R. Srbije Ana Brnabić čiju javnu i svaku drugu podršku uživaju Dejan Ristić i njegov tim.
Nema sumnje da će se na „peglanju“ do sada produktivne saradnje hrvatskih i srpskih istoričara sada posebno morati angažovati Predsjednik upravnog odbora Muzeja žrtava genocida Jovan Ćulibrk kome to svakako neće biti težak zadatak.
Na kraju, postavlja se pitanje o čemu je (i zašto) ako ne o Pokolju, Genocidu počinjenom nad Srbima od strane NDH Dejan Ristić razgovarao sa Dinkom Čuturom koji taj zločin Genocida smatra „tobožnjim“.
Autor je jedan od osnivača i predsjednik UG Jadovno 1941. u Banjoj Luci.
Vezane vijesti:
Direktor HDA Čutura genocid nad Srbima u NDH nazvao „tobožnjim“