arrow up

Podijelite vijest:

NIЖI SUDOVI DA POŠTUJU MIŠLJENJE VRHOVNOG SUDA

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/savo_strbac_1.jpg

ZAGREB, /SRNA/ – Direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac nada se da će niži sudovi u Hrvatskoj poštivati mišljenje Vrhovnog suda prema kojoj je Hrvatska kriva za smrt devetoro Srba u selu Varivode i da će pošteno presuditi o visini naknade štete Srbinu Jovanu Beriću za ubistvo roditelja 1995. godine u tom selu.

 

 

Štrbac je Srni izjavio da još nema pravosnažne presude, nego da su samo poništene presude Opštinskog suda u Kninu i Жupanijskog suda u Šibeniku i da je naloženo novo suđenje.

“Ovo je veoma važna odluka Vrhovnog suda Hrvatske, jer mišljenje tog suda obavezuje niže sudove i ja mislim da će sada formalno niži instance utvrđivati visinu naknade štete oštećenima”, rekao je Štrbac.

On je podsjetio da je u Hrvatskoj ranije bilo slučajeva kada niži sudovi nisu poštovali odluku višeg suda.

Štrbac je naveo primjer u slučaju “koranski most” kada je Vrhovni sud tri puta ukidao oslobađajuću presudu nižeg suda izrečenu jednom pripadniku Hrvatske vojske koji je 1991. godine ubio 13 ljudi.

U presudi hrvatskog Vrhovnog suda navodi se da je Hrvatska odgovorna za ubistvo devetoro starijih Srba koji su u selu Varivode 28. septembra 1995. godine likvidirani iz vatrenog oružja na kućnom pragu, piše riječki “Novi list”.

Presuda je donesena po žalbi Jovana Berića na sramne odluke nižih sudova u Kninu i Šibeniku, koji su odbacili njegovu tužbu protiv Hrvatske za naknadu štete zbog ubistva njegovih roditelja Radivoja i Marije Berić.

U selu Varivode pripadnici Hrvatske vojske ubili su civile između 60 i 85 godina – Jovana Berića, Marka Berića, Milku Berić, Radivoja Berića, Mariju Berić, Dušana Dukića, Jovu Berića, Špiru Berića i Mirka Pokrajca.

 

 

Izvor:

Izvor: srna

 

Hrvatska odgovorna za zločin u Varivodama

 

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​