Memorandum SANU je nastao zbog nesnosnog položaja Srba u SFRJ, u svim oblastima materijalnog i duhovnog života države i društva, a naročito zbog antisrpskih falsifikata u istoriografiji. Posle genocidnog satiranja u NDH nastao je od 1944. komunistički teror nad Srbima i u „novoj” Srbiji i drugim srpskim zemljama „kom-socijalističke” Jugoslavije. Kulturni i duhovni etnocid nastavljao se tokom uspostave antisrpskog Brozovog režima, koji se naročito okomio na bogatu srpsku narodnu i versku tradiciju…
Relativizirana je srpska nacija (narod) i u svom „istoricizmu” izjednačena sa instant (veštačkim) nacijama nastalim otpadništvom od Srba tokom 19. i 20. veka. Uzor komunistima, između ostalih, bio je i poguban Skerlićev pogled na srpski „nacionalni romantizam”, koji je izjednačio sa hrvatskim. Skerlić izjednačava romantičarska snoviđenja vezana za „velikosrpstvo” cara Dušana i Zvonimirovu „zlu kob” po Hrvate. Na jezički nacionalizam (koji je osnov za jedan organski narod kao što su Srbi) on gleda kao na pogubni politički instrument.
Austro-nemačko-bavarski istoričari nametnuli su Skerliću i drugim srpskim pozitivistima neistorijski pogled na stvaranje nacija na Balkanu, jer pojedini od njih tvrde da je nacija samo jedan osećaj (jedno opredeljenje, kao i kod današnjih neoliberala), dok jezik ne predstavlja nikakav osnov nacije (naroda), već je to samo retrogradno razmišljanje srpskih romantičara. Pisalo se da mnogi srpski seljaci nisu znali ni ko su ni šta su, iako su govorili istim jezikom. Njihov pogubni pogled na „moderno” nacionalno pitanje preuzima kompletna levičarska humanistička nauka tokom 20. veka.
Vidljivo je da se posle „nacionalnog trežnjenja” s kraja osamdesetih i tokom devedesetih duhovna (nacionalna) klima nije mnogo promenila u korist istine o srpstvu. Falsifikati iz prethodnih epoha su u dobroj meri ostali. Socijalistički (Markovićev i Tucovićev) i liberalni (Skerlićev i Ćorovićev u mlađim danima) pogled na srpsko nacionalno pitanje ostali su kao „progresivni” recidivi „naprednog jugoslovenstva”, „plemenite ideje” u odnosu na desničarski „ekstremni velikosrpski nacionalizam” koji se izjednačavao sa šovinizmom, pa je zato 1918. uništen nametnutim liberalnim jugoslovenstvom od tzv. zapadnih demokratija. Takav nepromenljivi pogled na nivelisano i strogo kontrolisano nacionalno pitanje utemeljio se u literaturi, a naročito u udžbenicima istorije, književnosti i srpskog jezika.
Srpska nacionalna prosveta je naročito na udaru takozvanih novih neoliberalnih univerzalnih vrednosti od vremena „petooktobarskih” političkih promena od 2000. godine. Na udaru su humanističke nauke, naročito istorija, književnost i lingvistika. Posebno su bili kontrolisani udžbenici istorije, koji su na egzaktan naučni način revidirali istoriografiju „crvenog pobednika” i novog neoliberalnog uzurpatora istine, i koji su naučno proverenim činjenicama pobijali nametnute falsifikovane istorijske stereotipe.
Smatram da treba zaštititi tradicionalne nacionalne, prosvetne, kulturne i verske vrednosti od antievropskih neoliberalnih kretanja. Takva ideologija ide upravo u antievropskom pravcu negiranja navedenih vrednosti. Ona razara tradicionalne crkve i verske organizacije, razara tradicionalne narode iz kojih stvara nove evropske nadnacije, stvara subkulturu tobožnjeg avangardnog, modernističkog, novoevropskog, kulturnog značaja. Anacionalne vrednosti se često preko udžbenika prezentuju učenicima i studentima srpskih univerziteta i prisutne su u nastavi nekolicine beogradskih fakulteta. Nevladine organizacije globalističkog ideološkog usmerenja veliku energiju su trošile na propagandu anacionalnih udžbenika, preko organizovanja brojnih seminara na zadatu temu: kako napisati ideološko-politički podoban udžbenik za mondijalnu Evropu? Pri tom se inkvizitorska retorika upotrebljavala protiv udžbenika koji su iskakali iz propisanog anacionalnog (ili antisrpskog) modela.
Svojim ličnim iskustvom uverio sam se u svu žestinu napada socrealista (proizašlih iz komunističkog ideološkog šinjela) i neoliberala iz tabora Građanskog saveza i Demokratskog centra. Naime, ja sam bio jedan od autora (pored dr Koste Nikolića i dr Momčila Pavlovića) medijski mnogo napadanog udžbenika za III i IV razred gimnazije iz 2001. godine. Ni dan danas nije mi jasno kako je Zavod za izdavanje udžbenika uspeo da objavi jedan takav „prekretnički” nacionalni udžbenik pored novih građanskih kontrolora uma. Neobuzdana medijska kritika ovog našeg udžbenika svedoči u kojoj meri je dnevna politika uvek određivala koncepciju, nastavni program i plan u školskom sistemu. Očigledna je stalna tendencija da se revidira istorijski sadržaj, kada je u pitanju nacionalna istorija Srba, pod pritiskom ideološko-političkih i ratnih promena.
Kako se gubila koja srpska oblast u ovom poslednjem ratu, iz nastavnih planova je brisana ili svođena na minimum istorija pojedinih srpskih zemalja koje su otete silom globalista (gubitak Republike Srpske Krajine označavao je brisanje istorije krajiških Srba; u Republici Srpskoj slabio je u to vreme državno-nacionalni identitet zbog slabog primenjivanja Dejtonskog sporazuma; zbog separatističkih nastojanja Đukanovićevog režima bio je ugrožen položaj Srba Crne Gore, dok je Makedonija, kao stara nemanjićka „Južna Srbija”, u potpunosti nestala iz vidokruga srpske tradicionalne nauke i politike). Pošto je Kosmet postajao sve manje srpski, očekivalo se da će se u budućnosti u udžbenicima istorije obim istorije o srpskom narodu pod osmanlijskom upravom revidirati i svesti na simboliku.
Pod ideološkim pritiskom uticajnih političkih struktura iz tadašnjeg Građanskog saveza, Liberalno-demokratske partije i Demokratskog centra (iz bivše vlasti), drugo i ostala izdanja ovog našeg nacionalnog udžbenika pretrpelo je cenzorske zahvate. Zavod za izdavanje udžbenika Republike Srbije morao se povinovati pritiscima moćnih „demokratskih inkvizitora”. Iz udžbenika je, na primer, izbrisana moja uvodna lekcija o presudnom uticaju ideologija na istorijska kretanja, naročito građanskog liberalizma (u oblasti kulture, sporta, privrede, vere i drugog). Istorija prekodrinskih i „prečanskih” Srba, u skladu sa dnevnopolitičkim evrounijatskim i unutrašnjim antisrpskim-srpskim državnim potrebama, u drugom izdanju svedena je na ostatke ostataka. Dok je u prvom izdanju udžbenika istoriji Srba u Hrvatskoj i Slavoniji, Baranji, Srpskoj Krajini, Dalmaciji, Hercegovini, Bosni, Banatu, Bačkoj i Sremu bilo posvećeno najmanje pet metodskih jedinica, u drugom, cenzurisanom izdanju, istorija tih regiona svedena je na dve metodske jedinice.
Ko su bili protagonisti besomučnih napada na naš „srpski” udžbenik, očišćen od komunističkih anacionalnih stereotipa? Pre svih, tu je bio po godinama najstariji, ali zato u napadima najuporniji, publicista Desimir Tošić (koji nije istoričar, ali se ipak i 1991. žestoko okomio na zajedničku knjigu prof. Petranovića i mene o 27. martu 1941). Izdvojio bih jednu njegovu apsurdnu opasku kada je govorio da nema „demokratije u udžbeniku”. Svojstveno „učenim univerzalistima”, Tošić je ostao nedorečen, odnosno nije precizirao na koji tip demokratije je mislio, da li na antičku, hrišćansku ili možda liberalnu ili narodnu (komunističko-socijalističku) demokratiju. Pojedinci iz Tošićevog Demokratskog centra (kom je na čelu bio anacionalni Mićunović) pojam demokratije su sveli samo na podobnu građansku liberalnu demokratiju, koja se sve više pretvarala u neoliberalnu. Pošto se termin „demokratija” u medijima neprecizno eksploatiše, tada sam razmišljao u pravcu da bi, naročito đacima, trebalo predočiti pravu upotrebu te reči, u ideološko-političkom smislu.
Od napadača na udžbenik Tošić je ipak bio najučeniji u odnosu na plejadu neistoričara, poput bivše predstavnice Ministarstva prosvete Tinde Kovač, novinarke lista „Danas” Milice Jovanović, novinara „Vremena” Miloša Vasića, koji je ovaj naš udžbenik krstio kao „četničku čitanku za maturante” (prvi put se otvoreno pisalo o antinacističkom pokretu Jugoslovenske vojske u Otadžbini na čelu sa generalom Mihailovićem, koji je, zajedno sa partizanskim, bio antiokupatorski i oslobodilački). Takvim činjenicama, koje je naročito isticao dr Kosta Nikolić, samo se doprinosilo popularnosti udžbenika kod širokih slobodnomislećih omladinskih masa. Profesorke Filozofskog fakulteta u Beogradu, dr Dubravku Stojanović i dr Olju Milosavljević, u kritici su vodile anacionalnost i politička pripadnost (ili simpatizerstvo) Građanskom savezu ili Demokratskom centru, dok je stručno-naučna polemika kod njih izostala.
Ovaj naš „slobodarski udžbenik” je dakle, vrlo poučan primer kako je dnevna politika, bez obzira što se ona nazivala „demokratskom”, mogla na drastičan necivilizacijski način, bez utemeljenih argumenata, diskreditovati autore – pisce. U drugoj polovini dvehiljaditih ovaj naš udžbenik je ponovo cenzurisan, a ja sam brisan kao koautor, izgleda zbog mog tumačenja „ekstremne istine”, ali i zbog pripadništva Srpskoj radikalnoj stranci od 2005. godine (od 2007. sam i narodni poslanik). Tadašnji direktor Zavoda za udžbenike Miloljub Albijanić iz G17+ (moj „kolega” narodni poslanik) nije me uopšte obavestio, kako zahteva učtivost i osnovni fer poslovni odnos, da sam brisan iz udžbenika kao koautor. O mom uklanjanju nisam saznao ni od mojih kolega iz Instituta za savremenu istoriju, dr Nikolića i dr Pavlovića, već me je jedan učenički roditelj na ulici obavestio da više nisam koautor navedenog udžbenika.
Kao narodni poslanik Srpske radikalne stranke, u Narodnoj skupštini Srbije pominjao sam anacionalnu strategiju u radu nekolicine fakulteta i naročito anacionalnu i neoliberalnu strategiju Pravnog fakulteta Univerziteta „Union”. Na moje kritičke opaske na račun tog fakulteta, iz Ministarstva prosvete mi je birokratski odgovarano da ta prosvetno-naučna institucija obavlja delatnost u skladu sa zakonom zagarantovanim principom akademskih sloboda, pod kojim se, u skladu sa članom 5. Zakona o visokoškolskom obrazovanju, podrazumeva sloboda naučnoistraživačkog rada i umetničkog stvaralaštva, uključujući slobodu istraživanja, javnog predstavljanja naučnih rezultata i umetničkih dostignuća, sloboda izbora metoda, interpretacije nastavnih sadržaja i sloboda izbora studijskih programa.
Pod principom akademskih sloboda, anacionalni „građanski” Zakon o visokom obrazovanju iz 2005. godine predviđao je slobodno, bolje reći, neodgovorno ugrožavanje državnih i nacionalnih temelja, tradicionalne nauke, tradicionalnog morala, pa su se mogli „slobodno” štampati i univerzitetski udžbenici sumnjive nacionalne orijentacije. Takve nekontrolisane akademske slobode mogle su samo doprinositi duhovnoj anarhiji i haosu u društvu. Predlagao sam u Narodnoj skupštini neophodnu intervenciju državne uprave, odnosno nadležnog ministra, koji u svom resoru treba da predstavlja najveći državni autoritet. Ministri bi trebalo da budu isključivo rukovođeni interesima službi, principima poštovanja zakona.
Prema prosvetnim zakonima, ministar prosvete ima odlučujuću reč u kadrovskoj politici, kod ocene kvaliteta nastave, pa tako i kvaliteta udžbenika… Ne treba zaboraviti da prosvetni rad može na najbolji način kod mladih ljudi da razvija patriotski osećaj, koji preko nacionalnog vaspitanja jača državno i nacionalno jedinstvo. Srpska država je od petooktobarskog puča zaboravila elementarni nacionalno-prosvetni rad pred naletom univerzalnih neoliberalnih stremljenja preko takozvanih akademskih sloboda koje su mogle izazvati potpunu nacionalnu i državotvornu neodgovornost, koja se naročito mogla ispoljavati u sumnjivim izdanjima udžbenika.
Stručna ali i šira narodna javnost očekivala je veću kontrolu kod izdavanja udžbenika u vremenu naprednjačke vladavine od 2012. pa do danas, koja je svakako rodoljubivija od prethodne „dosovske” vlasti. Nasuprot takvim očekivanjima, sumnjivi inostrani i domaći izdavači su se i dalje umnožavali, pa su se u udžbenicima pojavljivale lekcije (metodske jedinice) koje direktno ugrožavaju obrazovanje i nacionalno vaspitanje srpske omladine. U medijima se čak i nekad jedini „pouzani” državni izdavač – Zavod za izdavanje udžbenika – optužuje za „loša” izdanja udžbenika istorije, sa proizvoljnim činjenicama iz sumnjivih izvora. Tako se u medijima raširila polemika vezana za zanemarivanje Jasenovca („jedva trećina strane” o tom stratištu) i za problematične podatke o broju žrtava, kao i o nacionalno verskom sastavu tih žrtava, koji su objavljeni u najnovijem udžbeniku za osmi razred osnovne škole (iz 2015).
Navedeni broj žrtava u udžbeniku se kreće od 50.000, prema problematičnim konstrukcijama hrvatskih revizora broja žrtava, do više od 100.000 prema vojnim izvorima, kako se navodi u udžbeniku. Problematičan je podatak iznesen u udžbeniku, koji je za autore „najpouzdaniji”, da je broj ubijenih Jevreja „najmanje 30.000”. Iza Jevreja se navode Romi, Hrvati komunisti (Jugosloveni) i na kraju Srbi, za koje je napisano da je „raspon podataka o broju žrtava veoma širok”. Ipak su autori udžbenika dr Kosta Nikolić i dr Bondžić na kraju istakli da su Srbi najviše stradali u logoru Jasenovac.
Nije mi jasno zbog čega se jevrejsko stradalništvo u Jasenovcu toliko neprecizno iznosi (uveličava), kada je poznato da je u Kraljevini Jugoslaviji bilo oko 60.000 Jevreja (sa nekoliko hiljada prispelih begunaca iz evropskih zemalja pod nacističkom okupacijom od 1938/1939. godine), a ne treba zaboraviti činjenicu da su pri tom brojni Jevreji stradali i u Koncentracionom logoru Gospić, u velebitskim jamama (Šaranova jama i druge), a naročito na otoku Pagu (više hiljada). Ne treba zaboraviti ni na činjenicu da je oko šest hiljada Jevreja stradalo u zemunskom logoru („Sajmištu”) na teritoriji NDH (pod nemačkom upravom). Čudi me zašto Jevreji nisu pomišljali na tužbu protiv Republike Hrvatske za zločine genocida nad jevrejskim narodom u NDH. Ponekad nedostaje solidarnost jevrejskog stradalničkog naroda sa srpskim stradalničkim narodom, naročito od strane Jevreja u Hrvatskoj.
Hrvatski revizionisti broja ubijenih u Jasenovcu ističu da je u logoru stradalo malo ljudi, „imajući na umu ratne okolnosti”. Ranijih godina su najekstremniji revizori u smanjivanju broja žrtava bili istoričari Jure Krišto i Josip Jurčević. Međutim, u posljednje vreme pojavila se plejada još revnosnijih revizora. Jedan od njih, Horvat, tvrdi da je u Jasenovcu stalno bilo oko 2.000 zatočenika, dok je „kroz njega prošlo još nekoliko tisuća ljudi”. Revizor Vukić navodi da „poslijeratne opširno provođene ekshumacije nisu uspjele pronaći više od 500 posmrtnih ostataka”. Enormnim umanjivanjem broja žrtava ne žele se samo negirati proizvoljni, politički motivisani sudovi prema kojima je u logoru ubijeno od 700.000 do milion ljudi,2) nego i nalazi „naučnih istraživanja” prema kojima je u logoru bilo desetak puta manje žrtava (od navedenih 700.000). To tvrdi istraživač Žerjavić prema nalazima iz 1989. godine. Kočović je (1985) izračunao da je u Jasenovcu stradalo oko 85.000 ljudi: od 45.000 do 52.000 Srba, oko 13.000 Jevreja, oko 10.000 Cigana i oko 10.000 Hrvata.
Svojevremeno su antisrpski elementi inicirali da se u Beogradu organizuje konferencija i izložba o holokaustu (genocidu) nad Jevrejima i Ciganima, bez uključivanja genocida nad Srbima. Izvođač takvih nedostojnih radova trebalo je da bude (da se ne poveruje) Ministarstvo kulture Republike Srbije u aprilu 2016. godine. Na toj konferenciji glavni govornik je trebalo da bude episkop slavonski Jovan Ćulibrk, inače predsednik Upravnog odbora Muzeja genocida u Beogradu. Takva manifestacija bila bi pokušaj diskriminacije srpskih žrtava. Tim potezom je valjda široj javnosti trebalo predstaviti srpske žrtve kao manje vredne. Ministarstvo kulture Republike Srbije je ipak, na kraju, zbog brojnih protesta i vapaja, odustalo od organizovanja takve nedolične manifestacije.
Ministar prosvete i nauke Mladen Šarčević je posle polemike u medijima oko udžbenika istorije za osmi razred izjavio da će, u cilju kontrole nad udžbenicima, formirati posebnu jedinicu pri Zavodu za unapređivanje obrazovanja, koja će se baviti nacionalnim programima u Srbiji, Republici Srpskoj, kao i u školama s posebno organizovanom nastavom za srpsku decu u regionu i dijaspori. Predviđeno je da ta jedinica osmišljava jedinstvene nacionalne programe iz istorije, geografije, književnosti, jezika i opšte kulture. Ministar je obećao da će iznad svega potencirati srpsku nauku.
Rukovodilac Centra za razvoj programa i udžbenika Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Tatjana Mišović, izjavila je u septembru 2018. da stručnjaci ovog tela, formiranog odlukom vlade, sa saradnicima iz škola, sa fakulteta i instituta, daju predlog novog plana i programa za određeni period. Pri tom, Nacionalni prosvetni savet daje mišljenje o predlogu, a onda plan donosi ministar prosvete. Po daljnjoj proceduri, izdavači od tog vremena imaju 150 dana da dostave Ministarstvu predloge udžbenika, a ono ih prosleđuje Zavodu na stručnu ocenu. Potom autori, koje iz redova nastavnika i fakultetskih i institutskih naučnika bira izdavač, pišu udžbenike na osnovu usvojenih programa i uputstava za njihovu realizaciju.
Svaki rukopis udžbenika dostavlja se Zavodu za unapređivanje obrazovanja u pisanoj i elektronskoj formi, sa mišljenjem tri recenzenta koje biraju sami izdavači (po svojoj volji?). Potom Zavod formira komisiju koja ima 60 dana da pregleda rukopise, vrati ih izdavačima na doradu (ukoliko se uoče nedostaci) i da stručnu ocenu udžbenika. Ako Komisija Zavoda predloži odobravanje udžbenika, predlog ide u Ministarstvo prosvete, a ministar izdaje rešenje da je udžbenik odobren za nastavu. Potom se na internet stranici Ministarstva i u „Prosvetnom pregledu”, najkasnije do 15. februara, objavljuje katalog odobrenih udžbenika, a izdavači šalju školama primerke knjiga. Zatim škole iz kataloga biraju udžbenike prema odluci nastavničkog veća i o svemu se obaveštava savet roditelja. Zavod u programu određuje koje će oblasti iz istorije, na primer, da se uče u nekom razredu, dok obim pasusa ili strana o temi koja će biti zastupljena u udžbeniku određuje isključivo autor, odnosno izdavač koji ga je angažovao.3)
Mišovićeva na kraju objašnjava da oblast „Drugi svetski rat” u osmom razredu ima četiri pasusa: „U četvrtom pasusu ’Bilans rata i doprinos Jugoslavije pobedi antifašističke koalicije’, jedna tema je ’Logori smrti Jasenovac, Stara Gradiška, Sajmište, Banjica, genocid i holokaust’”. Međutim, jedan od najvećih logora na jugoistoku Evrope u leto 1941. godine, Koncentracioni logor Gospić, sa stratištima u samom Gospiću i okolini, na Velebitu (Jadovno i druge kraške jame), Pagu, Karlobagu i Tribanj Šibuljini, uopšte se ne pominje među navedenim logorima, od kojih je većina po obimu egzekucije manja. Mišovićeva ističe važnu činjenicu vezanu za aktuelne polemike u javnosti, da izdavači imaju slobodu da tu temu obrade na dve strane ili u dva pasusa.
Prema izjavama nastavnika iz osnovnih škola, dakle ljudi iz prakse, oni su uglavnom odabrali „neosporavani” udžbenik za osmi razred Zavoda za udžbenike iz 2010/11, čiji su autori dr Đorđe Đurić iz Matice srpske iz Novog Sada i dr Momčilo Pavlović iz Instituta za savremenu istoriju. Nastavnik istorije iz OŠ „Filip Višnjić” u Moroviću Rudić, zapaža da je u trenutku izlaska udžbenika iz 2010. godine popisano 73.000 stradalih, ali da je nedavno na jednoj konferenciji čuo za podatak da je do sada popisano 120.000 žrtava (nastavnici, dakle, pomno prate najnovija istraživanja – N. Ž). On dalje navodi da u pomenutom izdanju Zavoda iz 2010. stoji da su prve procene posle Drugog svetskog rata bile da je Jasenovac odneo između 500.000 i 600.000 života, i da među njima dominiraju Srbi. Nastavnik Rudić na kraju zaključuje da je očiglednu zabunu izazvalo kasnije izdanje Zavoda za udžbenike iz 2015. (dr Koste Nikolića i dr Dragomira Bondžića), „u kome objašnjenje nije tako detaljno”.
Neobjašnjivo je da je ministru Šarčeviću i njegovim saradnicima, uz ekspertizu Zavoda za unapređivanje obrazovanja, promakao navedeni propust u udžbeniku za istoriju, koju on izuzetno ceni i poznaje. Na mene je inače ministar Šarčević ostavio utisak osvešćenog nacionalnog radenika, koji sam (zajedno sa dr Vojislavom Šešeljem) stekao u ličnom kontaktu s njim u njegovom kabinetu. Tom prilikom naročito je istakao svoj podvig sa osnivanjem privatne gimnazije „Ruđer Bošković”, koja nosi ime po naučniku Srbinu rimokatoliku, koga je i predstavio kao Srbina rimokatolika, i pri tom ispričao anegdotu vezanu za kritike srpskih dušebrižnika, koji su ga pitali zbog čega on uglednoj gimnaziji usred Beograda daje ime jednog Hrvata (Ruđera Boškovića).
***
Nasuprot šturim podacima iz udžbenika o genocidu (holokaustu) nad Srbima, Jevrejima i Ciganima, postoji obilje istorijskih izvora kojima se može opovrgnuti smanjivanje srpskih žrtava koje do karikiranja vrše hrvatski autori, ali u poslednje vreme i pojedini srpski istoričari i nadriistoričari. U poratnim vremenima bilo je preuveličanih procena (od 700.000 do milion žrtava u Jasenovcu) koje su se sprovodile zbog nadoknade ratne štete i reparacija Jugoslaviji. To je broj „državne statistike” iz 1945/46. od 1,706.000 ukupnih žrtava Jugoslavije i 700.000 ubijenih u Jasenovcu, koji je ipak preuveličan. Do potpuno preciznog broja se ne može doći jer je komunistički apsolutizam anatemisao bilo kakvo bavljenje temom ustaškog pokolja Srba, zbog proklamovanog „bratstva i jedinstva”. Naime, odmah posle rata (a i kasnije) nije bilo dozvoljeno istraživati teren i statistiku genocida, pa su mnogi dokazi nestali, leševi su nestajali zbog erozije tla uz Savu („odnela ih Sava”). Broj ubijenih u Jasenovcu je svakako mnogo veći od egzaktnih (popisanih) 146.400 vojnog istoričara Antuna Miletića i kreće se do nekoliko stotina hiljada ubijenih.
U NDH je sprovođen sistematski državni zločin genocida (nemačko-hrvatski državni projekat), logore je osnivala država hrvatskog naroda zbog efikasnog uništenja Srba, Cigana i Jevreja. Kada je u pitanju genocid, nikako se ne sme prihvatiti hladna teza „pustimo istoriju istoričarima”, kao da je predmet rasprave broj uzidanog kamenja u zidine neke tvrđave. Dušan Bastašić, osnivač Udruženja „Jadovno” ne negira činjenicu da istorijskom naukom treba da se bave naučnici ali, kako on kaže, „svako od nas ima svoju vlastitu, ličnu, porodičnu istoriju i predanje o tragediji. Pored toga, generacije Srba rođene posle Drugog svetskog rata bile su u prilici da u školama, iako samo u fragmentima i svakako nedovoljno, nauče ponešto o pokolju koji je zadesio njihove porodice i narod kome pripadaju. Ti potomci žrtava, i same žrtve, imaju apsolutno i neotuđivo pravo da interpretiraju istorijske događaje iz svoje porodične i nacionalne istorije i da nastoje da na ovaj ili onaj način pruže doprinos kulturi pamćenja na žrtvu. Konačno, ne može istorijska nauka biti sama sebi svrha, nego treba da svoja saznanja stavi u funkciju obrazovanja najšire zajednice, izgradnje nacionalne svesti, jačanja identitetskog lanca”.
Predsednik Udruženja „Jadovno” direktno kritikuje i Muzej genocida u Beogradu, na čelu sa uticajnim predsednikom Upravnog odbora, vladikom Jovanom Ćulibrkom i direktorom dr Veljkom Đurićem Mišinom, da svesno smanjuju broj likvidiranih Srba i ostalih po logorima i stratištima nezavisne Države Hrvatske. Bastašić naročito kritikuje Veljka Đurića Mišinu zbog napada na najozbiljnijeg istraživača Jadovnog, dr Đuru Zatezala (objavio dvotomnu knjigu o Jadovnom), jer negira Zatezalov broj „ne manje od 40.123 ubijenih”. U polemici sa Mišinom, Bastašić je, između ostalog, zapisao sledeće: „Nisam želio braniti rezultate rada pokojnog Đure Zatezala jer, kako sam napisao, njegova studija i zaostavština najvjerodostojnija su odbrana od Veljka Đurića Mišine, Zvonimira Despota („statističar genocida” iz Zagreba – N. Ž) i Dragana Cvetkovića (iz Muzeja genocida u Beogradu – N. Ž.) koji su se na njega ostrvili. Podsjetio sam kako je današnji predsednik Upravnog odbora muzeja Jovan Ćulibrk 2010. u Banjaluci (na prvoj konferenciji o Jadovnom – N. Ž.) potvrdno klimao glavom kada je dr Zatezalo govorio upravo o izvorima za utvrđeni broj žrtava. Dodajem i kako je Jovan Mirković, Đurićev prethodnik u Muzeju, u svojoj prezentaciji Zatezalove studije, kao neupitan broj žrtava navodio upravo onaj od najmanje 40.123.” Ne treba zaboraviti da radovi sa Konferencije u Banja Luci o Jadovnom nikad nisu objavljeni u vidu zbornika radova, ne znam čijom krivicom.
Bastašić dalje ističe da Đurić Mišina „dovodi u pitanje, odnosno diskvalifikuje i Zatezalov imenični (konkretno po imenima žrtava) popis od 10.502 žrtve Koncentracionog logora Gospić (Jadovno-Pag), koji je objavljen u njegovoj dvotomnoj knjizi „Jadovno” (Beograd, 2007). Bastašić u svom tekstu (objavljenom na internetu – Jadovno.com) dalje navodi da je odricanje Mišine i Muzeja počelo još u maju 2013. godine, kada je njegov kustos Dragan Cvetković, na tribini u Zagrebu (u organizaciji Srpskog nacionalnog veća) izjavio da je gospićka grupa logora (Gospić, Pag, Jadovno) u svega dva i po meseca postala mesto stradanja između 16.000 i 17.000 ljudi. Za broj žrtava u Jasenovcu Cvetković je tada izjavio da on iznosi između 122.000 i 130.000 ubijenih.
Istoričar i pravnik mr Nikola Milovančev iz Ljubljane dao je zanimljivu komparaciju statističkih podataka o brojnosti stanovništva Jugoslavije prema popisima iz 1931. i 1948. godine, te došao do zaključka da su ratne žrtve procenjene u mnogo manjem broju nego što je to bilo u stvarnosti. Procene broja stanovnika vršio je Državni statistički ured DFJ 1945. godine. Milovančev je procenio da je Državni ured predstavio mnogo manji broj žrtava, pa žali što nije mogao saznati imena tih ljudi koji su procenu vršili, „jer oni kao da su prespavali četiri ratne godine (nisu u popis uvrstili prirodni priraštaj stanovništva – N. Ž.) i kao da nisu znali za Jasenovac, Jadovno i druga masovna stratišta”. Milovančev je procenio da je oko 1,5 miliona stanovnika manje u Jugoslaviji nego što je to naveo državni statističar iz 1945. godine, pa se pita gde su oni nestali. Milovančev navodi da je broj Nemaca koji su prognani iz Jugoslavije iznosio oko 285.000, dok je broj ratnih zarobljenika koji se nisu vratili u Jugoslaviju bio oko 55.000, pa ipak je ostajao minus od oko 1,100.000 stanovnika u novoj Jugoslaviji.4) ***
O broju žrtava u NDH svedoče brojni dokumenti, prezentovani u zbirkama već od 1945. godine od srpskih, ali i hrvatskih autora. Objavljeno je obilje knjiga, studija, članaka, priloga, kritika i osvrta, što svedoči da je ova mučna tema srpsko–jevrejskog stradanja dugo u centru pažnje istoričara, pravnika i politikologa. Ti dokumenti svedoče da su logori („geriht”) bili nemačko-hrvatski projekat, u koji su se uključili svi staleži hrvatskog društva, i da se samo može naslućivati opseg hrvatskog klanja i ubijanja. U prvi plan ustaški časnici su istakli značaj seljaštva kao najbrojnijeg hrvatskog staleža, ali je ključna uloga hrvatskih školovanih ljudi kao idejnih predvodnika koji su učestvovali i u samoj realizaciji masakra.
Već po samoj brojnosti rimokatoličkih svećenika – ustaša može se pretpostaviti intenzitet hrvatskog klanja. U Zbirci Viktora Novaka (koja se čuva u Arhivu SANU) popisano je 894 rimokatoličkih svećenika, svetovnih i svih monaških redova (franjevaca, isusovaca, dominikanaca, kapucina, bazilijanaca, pripadnika križarskog reda Blažene djevice Marije u Jerusalimu, ali je na spisku bilo i časnih sestara, župnika, visokih prelata Rimske crkve, od kojih se pominju dva nadbiskupa i 14 biskupa. Od navedenog broja, njih 153 je odlikovano od strane Pavelićevog ustaškog režima, a od 50 časnih sestara, samo njih pet nije odlikovano.5) Književnik i istoričar Đuro Vilović („Hrvat četnik”) navodio je podatke za desetine svećenika – ustaša i ustaških privrženika, od kojih navodimo sledeće: župnik u Bisku don Martin Babin; župnik iz Hrvatskog Blagaja Petar Čingrija; kanonik Miho Delić iz Makarske; fratar Agostino Ceola, Italijan iz Padove; svećenik Ciglit iz Međimurja; svećenik Petar Grozdanić; župnik u Poljicama Krsto Jelinić; župnik u Žeževici Stanko Kadijić; isusovac Eugen Kirst; fra Ivan Krstić iz Sinja; M. Krpo iz Konjica; župnik iz Hrtkovaca Antun Mijaković; franjevac Alojzije Misil, ustaški povjerenik u Kreševu; Petar Sivjanović, župnik u Grubišnom Polju; Bogumil Zlopaša iz Humca kod Ljubuškog i drugi.
U spiskovima Uprave državne bezbednosti (fond BIA-e koji se čuva u Arhivu Srbije) nalaze se popisi brojnih svećenika – ustaša. Na spisku „Učešće sveštenstva u banditizmu i saradnja sa odmetnicima” nalaze se, između ostalih, i sledeći svećenici: Jozo Poljak, franjevac, rodom iz Sinja. Kao ustaša učestvovao u nedelima jedne ustaško-križarske bande u Slavoniji; župnik iz Kapele Josip Đurić – komandovao ustaško-križarskom „bandom” u Slavoniji i počinio niz zverstava nad mirnim stanovništvom. Uhvaćen je sa oružjem. Župnik Genc Franjo iz Kravarskog bio je rukovodilac jedne križarske grupe, koja je operisala na području Velike Gorice i koja je od njega primala naređenja i direktive za rad, iako je on sam legalno živeo u Kravarskom kao župnik. Župnik Kreš Slavko iz Zagreba organizovao je u Zagrebu centralu preko koje je prebacivao ustaše ilegalce u šumu, na Kalnik i Bilogoru. Takođe je predvodio stanicu za prebacivanje ustaša u Crkvenu (srez Bjelovar). Ubijen je na Kalniku.
Časna sestra Janja Petrić pobegla je iz samostana u Mostaru i priključila se križarskoj grupi s kojom je ostala sve dok nije uhvaćena. Na saslušanju je izjavila da se odmetnula po nagovoru ostalih časnih sestara i predstojnica samostana. Protiv svećenika dr Marijana Doklera i Zer Vinka iz Slovenije vodio se proces koji je imao veliki odjek u Sloveniji.6) (Za župnika Josipa Đurića iz Kapele, srez Nova Gradiška, zapisano je da je komandovao „jednom ustaško-križarskom bandom u Slavoniji i počinio niz zvjerstava nad mirnim stanovništvom”. Uhvaćen je s oružjem. Prema istom izvoru, Jozo Poljak iz Sinja aktivno je učestvovao „u nedjelima jedne ustaško križarske bande u Slavoniji”.
Franjo Genc, župnik iz Kravarskog, bio je rukovodilac jedne križarske grupe koja je operisala na području Velike Gorice. Izdavao je križarima pismena naređenja i direktive za rad, a on sam je legalno živio i radio u Kravarskom kao rimokatolički župnik. Župnik u Zagrebu Slavko Kreš organizovao je centralu preko koje je prebacivao ustaše ilegalce iz Zagreba u šumu, odmetničko-križarskim bandama na Kalnik i Bilogoru. Organizovao je i stanicu za prebacivanje ustaša u Crkvenu (srez Bjelovar). Kad su nove vlasti saznale za njegov teroristički rad, pobegao je na Kalnik, ali je ubijen od organa OZNA-e.
Časna sestra Janja Petrić pobegla je iz samostana u Mostaru i priključila se jednoj križarskoj grupi s kojom je ostala sve dok nije uhapšena. Na saslušanju je izjavila da se odmetnula po nagovoru ostalih časnih sestara i predstojnice samostana.)
U dokumentaciji Arhiva SANU navedeni su brojni svećenici odlikovani od Pavelića, koji su prethodno vršili zločine kao ustaški i križarski saradnici. Prema spisku, po abecednom redu odlikovani su sledeći svećenici:
– Ivan fra Abrus, odlikovan je redom za zasluge III stepena (posmrtno) 1945, oč br. 290 tek 1702.
– Ante Alaupović, župnik, predsednik središnje uprave „Napretka”, odlikovan je redom za zasluge I stepena sa zvezdom, oč br. 159 tek. br. 946, za „ustrajno hrvatsko držanje i revno bodrenje naroda da ustraje u borbama i poteškoćama do konačne pobede hrvatske misli, te za predani i neumorni kulturni rad kao dugogodišnji predsednik Napredka” („Narodne novine” od 5. 7 1944).
– Alfons Andrašec, gvardijan franjevačkog samostana u Varaždinu, odlikovan je redom za zasluge II stepena, oč. br. 171, tek br. 1150. – („Narodne novine” od 13. VII 1944).
– fra Anđel Anđelović, župnik iz Kralj. Suge, odlikovan je redom za zasluge I stepena, 1944. godine.
– Petar Antić, župnik župe Slivo Ravno, odlikovan je redom za zasluge II stepena, posmrtno.
– Miho Arbulić, župnik iz Mandaljena, odlikovan je redom za zasluge II stepena.
– Josip Astaloš, župnik iz Osijeka, odlikovan je redom za zasluge II stepena, 1944. godine.
– Fran Babić, župnik iz Srijani, odlikovan je redom za zasluge II stepena (posmrtno), 1945. godine.
– don Antun Bačić, župnik iz Stona, odlikovan je redom za zasluge II stepena (posmrtno).
– Leonard O. Bajić, svećenik franjevac iz Makarske, odlikovan je redom za zasluge III stepena, 1944 godine („Narodne novine” od 13. VIII 1944).
– Ante Bakula, župnik iz Gornje Hrasni, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira II stepena s mačevima, posmrtno, 1945. godine.
– Đuro Baloković, satnik-dušobrižnik, iz hrvatske flak-legije (luftflotte kommando reich) odlikovan je kolajnom krune kralja Zvonimira (brončana sa hrastovim grančicama), 1944. i kolajnom krune kralja Zvonimira, srebrnom na ratnoj vrpci 1945. godine.
– fra Viktor Baltić, župnik iz Ljubunčića, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira III stepena s mačevima (posmrtno), 1945. godine.
– Drago Bandić, župnik iz Prnjavora, odlikovan je redom za zasluge III stepena 1944. godine („Narodne novine” od 13. VII 1944).
– Mladen Barbarić, profesor kateheta Mostarske gimnazije, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira sa zvezdom „u znak priznanja za prvoborački neustrašivi ustaški rad, te svestranu borbu u školi, na selu i u gradu za stvaranje i izgradnju NDH” („Narodne novine” od 10. IV 1944).
– Franjo fra Barbir, profesor franjevačke gimnazije u Dubrovniku, odlikovan je redom za zasluge III stepena posmrtno, 1945. godine.
– Jakov Barišić, župnik iz Gradačca, odlikovan je redom za zasluge II stepena (posmrtno), 1945. godine.
– Krešimir Barišić, župnik iz Krnjeuše, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira I stepena s mačevima (posmrtno), 1944. godine.
– Stjepan fra Barišić, župnik iz Podhuma, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira III stepena s mačevima, posmrtno 1945. godine.
– Mirko Bašić, župnik iz Podgrađa, odlikovan je redom za zasluge II stepena (posmrtno), 1945. godine.
– Stjepan Buerlein, veroučitelj iz Đakova, odlikovan je redom za zasluge III stepena.
– dr Milan Beluhan, župnik sv. Marije u Zagrebu, odlikovan je redom za zasluge I stepena, oč br. 171, teh. br. 1139, 1944. godine („Narodne novine” od 13. VII 1944).
– fra Ante Benutić, župnik iz Igrana i Drašnice, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira II stepena sa mačevima (posmrtno), 1945. godine.
– Smargda Bešan, časna sestra milosrdnica iz državne bolnice u Tuzli, odlikovana je kolajnom krune kralja Zvonimira, željeznom, na ratnoj vrpci, 1944. godine, „za požrtvovan rad i njegu ranjenih domobrana i ustaša” („Narodne novine” od 22. IV 1944).
– Branimira Bilić, časna sestra iz Livna, odlikovana je kolajnom krune kralja Zvonimira, brončanom, na ratnoj vrpci, 1942. godine.
– dr Vladimir fra Bilobrk, č. o, župnik i dekan iz Metkovića, odlikovan je redom za zasluge II stepena „zato što je kao hrvatski narodni svećenik i prvoborac istakao se u doba talijanske okupacije kao neustrašivi branitelj poverenog mu stada” („Narodne novine” od 26. VI 1944).
– Nikola Bilogrivić, župnik iz Banjaluke, odlikovan je redom za zasluge II stepena („Narodne novine” od 13. srpnja 1944).
– Fran Binički, svećenik, odlikovan je redom za zasluge I stepena sa zvezdom, 1945. godine.
– Grga Blažević, župnik iz Bosanskog Novog, odlikovan je redom za zasluge II stepena („Narodne novine” od 13. srpnja 1944).
– fra Marijan Blažević, profesor franjevačke gimnazije u Dubrovniku, odlikovan je redom za zasluge I stepena, posmrtno 1945. godine.
– Valentin Bocak, satnik dušobrižnik Drugog gorskog zdruga, odlikovan je kolajnom krune kralja Zvonimira, brončanom, na ratnoj vrpci, 1944. godine.
– dr Stjepan Bogutovac, vojni dušobrižnik – legionar, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira II stepena sa mačevima (posmrtno), 1945. godine.
– dr Kvirin Bonefačić, biskup makarski i splitski, odlikovan je redom za zasluge, velered sa zvezdom, oč br. 50, tek. br. 142, 1943. godine. On je među prvima odlikovan.
– fra Franjo Borić, župnik iz Čvrljena, odlikovan je redom za zasluge III stepena (posmrtno), 1945. godine.
– Vladimir Boroša, župnik iz Lobora, odlikovan je redom za zasluge I stepena („Narodne novine” od 10. travnja 1945. godine).
– Josip Bockman, župnik iz Glamoča, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira III stepena s mačevima (posmrtno) 1945. godine.
– Berislava Bračić, časna sestra – redovnica iz Zagreba, odlikovana je redom za zasluge III stepena, 1945. godine.
– fra Stanko Bradarić, župnik iz Podbablja, odlikovan je redom za zasluge II stepena (posmrtno) 1945. godine.
– Josip Braenović, župnik biokovske župe, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira, II stepena, s mačevima (posmrtno) 1945. godine.
– Zvonko Brekalo, svećenik logora Jasenovac, odlikovan je redom za zasluge III stepena („Narodne novine” od 13. srpnja 1944. godine).
– fra Dane Biševac, župnik iz Stratinske, odlikovan je redom za zasluge III stepena, 1944. godine („Narodne novine”, 13. srpnja 1944).
– Stjepan Bucković, župnik u Gornjim Bogićevcima, odlikovan je redom krune kralja Zvonimira, III stepena sa mačevima, 1944. godine.
– Josip (Jole) Bujanović, satnik svećenik IV ustaškog stajaćeg djelatnog zdruga, odlikovan je malom srebrnom kolajnom za hrabrost, 1943. godine: „Odlikovan što se kao svećenik prigodom napadaja pobunjenika na Gospić istakao hrabrošću i odvažnošću” (Vojni vjesnik br. 47 od 3. studenog 1943, str. 1708).
– Pavle Butorac, biskup kotorski dubrovačke biskupije, odlikovan je redom za zasluge velered sa zvezdom, zbog toga što je kao biskup „na istaknutom i ugroženom državnom području branio prava hrvatskog naroda” (u „hrvatskoj” Boki – N. Ž), „Narodne novine” od 10. svibnja 1944. godine.
Navedena masa svećenika svedoči o zločinačkoj hrvatskoj kolektivnoj akciji, o masovnom učešću svih staleža hrvatskog puka u likvidacijama Srba, Cigana, Jevreja i Hrvata liberala – Jugoslovena, među kojima je bilo i komunista. Navedene zločine nije mogla izvršiti nekakva „šaka ustaša” koji su tobože u par kamiona upali u Zagreb tokom aprilskog rata 1941. godine. Pored pojedinaca koji u Beogradu smanjuju broj srpskih žrtava, u novije vreme se u Hrvatskoj pojavila prava organizovana revizionistička škola kojoj su se priključila zvučna imena hrvatskih naučnih, kulturnih i verskih institucija. O toj nečasnoj pojavi u hrvatskoj istoriografiji izuzetnu studiju (u formi članka) je dala prof. dr Mirjana Kasapović sa Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu. U sažetku članka „Genocid u NDH, umanjivanje, banaliziranje i poricanje zločina”, ona razmatra revizionističku struju u savremenoj hrvatskoj istoriografiji, a posredno i u politici, koja se bavi Nezavisnom Državom Hrvatskom.
Kasapovićka navodi da revizionistički narativ čine tri glavne postavke:
a) NDH je bila normalna onodobna protupobunjenička država koja nije koristila državni teror (?! – N. Ž.) kako bi uništila verske i etničke zajednice koje su u ustaškoj ideologiji i politici bile određene kao prirodni ili organski neprijatelj te tvorevine, nego je primenjivala ograničena legitimna sredstva borbe da bi se zaštitila od političkih pobunjenika;
b) u NDH nisu izvršeni masovni zločini, a kamoli genocid, ni nad Srbima, ni nad Židovima, ni nad Romima; štoviše glavne žrtve bili su Hrvati, te zločine NDH treba desrbizirati i dejudeizirati;
c) logor Jasenovac bio je samo radni i sabirni logor, a ne koncentracijski logor smrti, u koji je NDH privodila političke protivnike kako bi se zaštitila od njihovog razornog delovanja (naročito žene, decu i starce – N. Ž.), a ne kako bi ih ubijala; pravi smrtonosni logor u Jasenovcu osnovala je tek jugoslovenska komunistička vlast posle svršetka Drugoga svetskog rata.
Pokušavajući dekonstruisati ’jasenovački mit’, revizionisti zapravo nastoje dekonstruisati ’mit o genocidu’ u NDH, a time potpuno ili delimično rehabilitirati NDH”. Kao najekstremniju revizionistkinju Mirjana Kasapović ističe Blanku Matković, predsednicu Hrvatske družbe povjesničara „Dr Rudolf Horvat”, koja je najavila „znanstvenu revoluciju Oluja 2”, koja će te problematične narative „jasenovačkog mita” prosto razbiti.
Ovakvim nebuloznim hipotezama hrvatskih revizionista nije potreban komentar, dovoljno je jasno Mirjana Kasapović svojom izuzetnom analizom razotkrila bolesni duh hrvatskih fantasta. S druge strane, zbog prethodnih političkih ograda i zabrana da se o pitanju broja i načina stradanja Srba, Jevreja i Roma uopšte razgovara, broj ubijenih je ostao na nivou nerešenog istoriografskog pitanja, pa u srpskoj (manje u Hrvatskoj) istoriografiji traju stalne debate i sporenja povodom toga. Zato nije čudno, kako naglašava istoričar dr Milan Koljanin, da su se polemike prelile i na udžbenike za osnovnu školu. Zato, po njemu, nije ni čudno da se u jednom udžbeniku za osmi razred navodi da je u Jasenovcu stradalo „više od 100.000”, a u drugom da je ubijeno između 500.000 i 600.000 ljudi. Koljanin dalje navodi da je pre nekoliko godina bio aktuelan poimenični popis žrtava Spomen područja Jasenovac, na kojem je bilo popisano 75.000 imena, da bi se u novije vreme taj popis proširio sa 83.145 ljudi.
Po Koljaninovom mišljenju, donja granica u proceni broja žrtava (koja je po njemu najverodostojnija) je cifra od 146.400 identifikovanih žrtava, do koje je došao istoričar dr Antun Miletić. Koljanin dalje napominje da se uvek radi o procenama (zbog uništavanja logorske dokumentacije i drugih materijalnih dokaza), s tim što treba praviti jasnu razliku između broja popisanih žrtava, koji je uvek znatno manji od broja onih koji su zaista stradali u određenom logoru.7)
Prof. dr Nikola Žutić
Naučni savetnik
Institut za savremenu istoriju
Beograd
Od istog autora:
Nikola Žutić: Koncentracioni logor Gospić, april – avgust …
Nikola Žutić: LIČKI RIMOKATOLIČKI INSPIRATORI I …
Pokušaj brisanja identiteta prekodrinskih Srba | Jadovno 1941.
Dr Nikola Žutić: Četnički liberalizam i antinacizam u …
Neka se ljuti ko hoće, ali Hrvati su Srbi! | Jadovno 1941.