Прилог који слиједи је објављен 22. априла 2020. године. Ништа се од тада промијенило није. Дан пробоја јасеновачких логораша, 22. април, обиљежава се у Србији као државни Дан сјећања на жртве Холокауста (Геноцида над Јеврејима), геноцида (над којим народом?) и других жртава фашизма. Не помиње се Покољ или Геноцид над Србима од стране НДХ. То је нормално и национално одговорно?
Како гласи тачан назив Дана сјећања који се обиљежава 22. априла?
Данас је годишњица пробоjа посљедње преживjеле групе логораша из злогласног усташког логора Јасеновац.
На дан пробоjа 22. априла 1945. године у логору Јасеновац било jе заточено 1 073 преживjелих логораша од коjих jе 600 кренуло у пробоj, а слободу jе угледао само 91 логораш. Истог дана почео jе и пробоj затвореника диjела логора Кожаре, у селу Јасеновац, гдjе jе од 167 затвореника њих 11 преживjело пробоj.
Годишњица пробоја се сваке године обиљежава у Р. Србији, Р. Српској и Р. Хрватској.
Јуче, 21. априла 2020. РТРС је објавила вијест/најаву под насловом:
„Обиљежавање Дана сјећања на жртве холокауста 26. априла у Доњој Градини“:
Данас, 22. априла 2020. РТРС је објавила исту најаву са измјењеним насловом и поднасловом:
„Обиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина 26. априла у Доњој Градини“:
Данас, 22. априла 2020. СРНА је објавила вијест да се данас обиљежава „Дан сјећања на жртве Јасеновца“:
На данашњи дан прошле године, РТРС је објавила вијест под насловом:
„Дан сјећања на пробој логораша из Јасеновца“ а у поднаслову да се обиљежава Дан сјећања на жртве Јасеновца:
На интернет сајту Култура памћења, који је покренут у Р. Српској као мјесто дискусије и размјене мишљења, знања и искустава наставника који су похађали семинар Образовање о холокаусту, геноцидима у Независној Држави Хрватској и превенцији геноцида а која би требао имати улогу медија путем којег ће заинтересована шира јавност бити обавјештавана о кретањима у областима науке, меморијализације и образовања, на глобалном и националном нивоу, о геноцидима почињеним током Другог свјетског рата а нарочито у НДХ и на простору Краљевине Југославије, нема обавијести о обљетници која се обиљежава данас:
На интернет сајту Републичкog центрa за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, у чијој ингеренцији је и страдање у Другом свј. рату, нема обавијести о обљетници која се обиљежава данас:
Постављамо питање:
Како у Републици Српској гласи тачан назив Дана сјећања који се обиљежава данас, 22. априла?
На интернет сајту Музеја жртава геноцида у Београду 22. априла 2020. објављена је вијест под насловом:
„Обележавамо 75 годишњицу пробоја у живот“
На интернет сајту Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Р. Србије, пише да је Чланом 5. Закона о државним и другим празницима у Републици Србији (Службени гласник РС, бр. 91/11) установљен Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату. Овај дан посвећен је сећању на Србе, Јевреје и Роме страдале у масовним и нечовечним злочинима током Другог светског рата. Обележава се 22. априла у спомен на 22. април 1945. године када је дошло до пробоја групе заточеника усташког логора смрти у Јасеновцу − Доња Градина у тзв. Независној Држави Хрватској.
На истом сајту нема обавијести о обљетници која се обиљежава данас.
Данас, 22. априла 2020. ПОЛИТИКА је објавила вијест под насловом: „Положени венци поводом Дана сећања на жртве Холокауста“:
Постављамо питање:
Како у Републици Србији гласи тачан назив Дана сјећања који се обиљежава данас, 22. априла?
Прилог приредио:
Душан Ј. Басташић, уредник портала УГ Јадовно 1941. Бањалука