fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Басташић: Господине Бањац, Покољ није Холокауст

Подвођење Покоља, злочина Геноцида почињеног над Србима под Холокауст је не само увредљиво, неодговорно и потпуно неприхватљиво него представља и злокобну полугу политике заборава на српско страдање.
Доња Градина; ФОТО: Јадовно 1941.

Пише: Душан Басташић

Данас се обиљежава међународни Дан сјећања на жртве Холокауста, злочина Геноцида почињеног над Јеврејима током Другог свј. рата. Тим поводом, народни посланик Дарко Бањац положио је вијенац у Спомен подручју Доња Градина. Поред осталог, у обраћању медијима изјавио је како је Јасеновац Холокауст за српски народ и указао да треба његовати културу сјећања на српски Холокауст.

ФОТО: Снимак екрана

На жалост није му то први пут. Прије две године на истом мјесту је изјавио слиједеће:

„Овдје је битно доћи да отргнемо од заборава сјећање на страхоту која се ту догодила. Можемо објективно да кажемо да је ово српски Холокауст и да су Срби као жртве у Другом свјетском рату дио међународног Холокауста“.

Поразно је сазнање да Дарко Бањац као и многи други не знају да се појам Холокауст односи искључиво на злочин Геноцида почињен над Јеврејима током Другог свјетског, рата исто као што се појам Самударипен односи искључиво на злочин Геноцида почињен над Ромима у истом периоду.

Мада званичне државне и образовне институције Р. Српске и Србије у чијој је компетенцији изучавање Геноцида почињеног над Србима већ годинама одбијају да именују Геноцид над Србима као што су то учинили Јевреји и Роми, подвођење тог мега злочина под Холокауст је не само увредљиво, неодговорно и потпуно неприхватљиво него представља и злокобну полугу политике заборава на српско страдање.

Скупштина удружења Јадовно 1941. је 24. јуна 2018, одлучила да злочин Геноцида почињен над православним Србима током Другог свјетског рата од стране Независне Државе Хрватске именује као Покољ и да дефиниција овог појма гласи како следи:

„Покољ је назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на целом њеном територију“.

Ова одлука је поздрављена од стране многих јавних личности и удружења потомака и поштовалаца жртава.

Мада је УГ Јадовно 1941. двије године прије ове одлуке позвало стручну јавност, званичне државне и образовне институције Р. Српске и Србије да одреде име / назив / терминолошку одредницу за Геноцид почињен над Србима од стране Независне Државе Хрватске, позвани нису реаговали.

Супротно томе, након доношења одлуке о именовању, на удружење се сручила лавина негативних реакција, увреда и инсинуација.

Надамо се да ће након данашње вијести из Доње Градине, коју су пренијеле агенција СРНА и РТРС неко од највиших званичника Српске и Србије „ставити прст на чело“ и размислити о могућим посљедицама неименовања Геноцида почињеног над Србима од стране НДХ и реаговати на начин како то потомци и поштоваоци жртава очекују..


Преносимо у цјелини вијест објављену јутрос на сајту РТРС-а:

РТРС – 27/01/2024 |  11:23 ⇒ 11:24 | Аутор: РТРС

Јасеновац – Холокауст за српски народ

Јасеновац је Холокауст за српски народ којег прошлост опомиње колике је жртве дао за слободу, поручио је народни посланик Дарко Бањац на обиљежавању Међународног дана сјећања на жртве Холокауста у Спомен-подручју „Доња Градина“ у Козарској Дубици.

Обиљежавање у Козарској Дубици - Фото: РТРС

Обиљежавање у Козарској Дубици; Фото: РТРС

Бањац је указао да су Срби други народ у свијету по страдању у концентрационим логорима у Другом свјетском рату, подсјетивши да је у Јасеновцу постојао логор за дјецу, који је био јединствен у свијету.

– То говори о звјерствима који су рађени над српским народом – рекао је Бањац и додао да су Срби пострадали у концентрационим логорима само зато што су друге вјере и нације.

Бањац је нагласио да је неко болесног ума хтио на уништи српски народ на овим просторима, подсјетивши да су Срби у НДХ били стављени ван закона и да су имали мања права од животиња.

– И данас смо свједоци да то не стаје. Свако данас жели да умањи значај не само српског народна, него и Републике Српске, несхватајући да Српска за српски народ значи слободу и гарант опстанка на овим просорима, те је стога и борба предсједника Републике Српске Милорада Додика и свих који обнашају власт у Српској да се заборави сјећање на наше страдање и да се обезбиједи будућност нашим покољењима, што је наш основни задатак – рекао је Бањац

Указао је да треба његовати културу сјећања на српски Холокауст, на Доњу Градину и на сва српска стратишта у НДХ, додајући да се оно што је српски народ преживио у Другом свјетском рату не може мјерити ни са чим у историји.

Начелник општине Козарска Дубица Раденко Раљић изјавио је да је у прогону Јевреја током Холокауста у нацистичким логорима страдао и велики број Срба, Рома и осталих, те да се не смије заборавити њихово страдање.

– У Доњој Градини, који била је у систему концентрационог логора Јасеновац, почињени су масовни злочини у којима је страдао велики број Јевреја и Срба – рекао је Рељић.

Вијенце жрвама логора Јасеновац у Другом свјетском рату у Спомен-подручју Доња Градина данас су положили министарка управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић, те Бањац и Рељић.

У свијету се данас обиљежава Међународни дан сјећања на жртве Холокауста који је установљен 2005. године резолуцијом Генералне скупштине УН.


Бонус видео:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: