
Шуцкори и терор над Србима
Избијањем Првог свјетског рата, у Аустроугарској је дошло до велике експлозије анти-српског расположења, па тако и у БиХ. По избијању рата, поново су основане јединице шуцкора (први пут су постојале за вријеме Анексионе кризе). Шуцкори су одмах почели са кампањом терора против Срба, а један од значајних команданата је био и будући доглавник НДХ Адемага Мешић. Присуство Срба у БиХ је био проблем за Аустроугарску јер су они углавном били пријатељски настројени ка Србији, што је 6. августа 1914. потврдио и Стјепан Саркотић, који ће наредити стријељање било кога осумњиченог на сарадњу са непријатељем. Тешко су погођени херцеговачки Срби и Срби из источне Босне, познато је вјешање 79 требињских Срба, док













