fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Брод: 26 година од агресије хрватске војске

У Броду ће бити обиљежено 26 година од агресије хрватске војске на ову општину.

Парастос Фото: РТРС
Парастос Фото: РТРС

Обиљежавање 26 година од хрватске агресије почеће испред спомен-обиљежја у Бродском пољу један код Основне школе „Свети Сава“ у 11.30 часова.

Предсједник Предсједништва Борачке организације Брод Зоран Видић изјавио је Срни да је 3. марта 1992. године преко моста на ријеци Сави из Славонског Брода прешао велик број добро наоружаних хрватских војника.

„Данас обиљежавамо датум који је врло значајан за Брод, односно најновију ратну историју ове општине. На Брод је 3. марта извршена агресија на српско становништво, а све даље што се дешавало послије је много страшније“, навео је Видић.

Он истиче да је након 3. марта Брод био окпиран, српски народ протјеран, те да су потом формирани логори за Србе који нису напустили своја вјековна огњишта.

„За Србе је мост преко ријеке Саве био затворен, а на мосту, који је носио назив `Мост братства и јединства` је писало `Затворен мост за Србе и псе`“, подсјетио је Видић.

Он је додао да Борачка организација 3. март обиљежава као датум од значаја за општину Брод.

„С обзиром да су дешавања из тог времена у вези са Мјесном заједницом Бродско Поље, тако се и породице и саборци истовремено сјећају и погинулих бораца овога мјеста, који су животе положили за одбрану и слободу Брода и за очување Републике Српске“, рекао је Видић.

Први напад на Брод је почео поред магистралног пута Брод-Дервента, тачније у Стадионској улици, када су хрватске војне снаге, у сарадњи са 108. бригадом Збора народне гарде заузеле центар града.

Истог дана у вечерњим часовима рањен је тадашњи предсједник Извршног одбора Скупштине општине Брод Михајло Сремац.

Напад на општину Брод 3. марта био је само увод за најстрашније и најсвирепије злочине који су се тог мјесеца десили на подручју ове општине.

Чланови породица Мартић и Дујанић убијени су 25. марта 1992. године у Броду, а већ сутрадан, 26. марта, догодио се покољ у Сијековцу.

Припадници регуларне Војске Хрватске, заједно са паравојним хрватско-муслиманским јединицама из БиХ и Хрватске, 26. марта 1992. године у Сијековцу су убили девет српских цивила, а наредних дана убијено је још 37 Срба из овог приградског насеља.

Најмлађа жртва имала је 17, а најстарија 72 године. Током 1992. године у Сијековцу је убијено 46 српских цивила, наводи се у документима Борачке организације Брод.

Окупација хрватских снага прекинута је 7. октобра 1992. године, када је генерал Славко Лисица пажљиво осмишљеном војном акцијом ослободио подручје општине Брод.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Исповест бившег логораша: Хрвати још крију моје крвнике

Хрватске јединице у Посавини убиле 3.684 српска цивила и отвориле 54 логора

Брод – Парастос за 48 погинулих српских бораца

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: