
МИЈЕЊА СЕ УСТАВ СПЦ: Патријарха ће бирати две трећине владика
Нови устав усвојиће Сабор у мају. Постојећих 13 епархија постају митрополије, међу њима је и Епархија Захумско-Херцеговачка и Приморска, пишу београдске „Вечерње Новости“ Званичан назив Српске цркве убудуће ће бити „Српска православна црква – Пећка патријаршија“. Процедура избора патријарха је поједностављена, а црквени поглавар бираће се тајним гласањем, уз обавезну двотрећинску већину. Изабрани кандидат носиће и нови наслов: архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српских и поморских земаља. Ово су, у најкраћем, најважније новине предвиђене предлогом новог устава Српске православне цркве. Финалну верзију овог документа Свети архијерејски синод недавно је упутио свим архијерејима СПЦ. Усвајање новог устава СПЦ наћи ће се највероватније на дневном реду предстојећег заседања највишег црквеног тела –












