fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

ZLOČIN U SJENIČAKU 18. APRILA 1942. GODINE

U Sjeničaku su u toku NDH od 1941. do 1944. godine ubijena, poginula ili umrla od tifusa i gladi 1.143 stanovnika, skoro trećina prijeratne populacije.

U Selo Sjeničak na Kordunu u zoru 18. aprila 1942. godine upale su jake ustaško-domobranske snage iz pravca Karlovca i Lasinje i opkolile mjesto.

U samo jednom danu ubili su ili sproveli u ustaške logore 421 Srbina.

Ustaše su u selu zaklale i ubile 64 civila na više lokacija koji su sahranjeni u masovnim grobnicima u Starči, Mračaju i Vlajnića strani. Kod škole u Lasinjskom Sjeničaku starce su ubijali maljem. 357 uhapšenih muškaraca u toku dana ustaše su sprovele u 30 kilometara udaljeni Karlovac. Nakon višednevnog zadržavanja u dvorištu Gradskog muzeja sprovode ih preko Zagreba do ustaškog logora Jasenovac.

U Karlovcu su izdvojili 13 aktivista NOP-a i sproveli do zatvora u Zagreb. Preko poznanstava sa lokalnim ustaškim funkcionerima u Karlovcu, rodbina uspjeva jedanaest njih, uglavnom mlađih, da oslobodi i vrati u selo.

U Jasenovcu ustaše ubijaju 87 zatočenika, a u logoru Stara Gradiška sedam. Ostali su preko logora na Starom Sajmištu sprovedeni do nacističkih logora u sjevernoj Norveškoj.

U logoru na Starom Sajmištu ubijena su dvojica i još sedmorica usput kroz Austriju i Njemačku.

U nacističkim logorima u sjevernoj Norveškoj bio je zatočen 231 Srbin iz Sjeničaka. Većina njih je u jesen 1942. godine ubijena (219), samo 12 je preživjelo i vratilo se u rodno selo.

U Sjeničaku su u toku NDH od 1941. do 1944. godine ubijena, poginula ili umrla od tifusa i gladi 1.143 stanovnika, skoro trećina prijeratne populacije.

Većina je (636) stradala u ustaškim ofenzivama od kraja 1941. do proljeća 1942. godine. Selo je bilo potpuno spaljeno i opljačkano. Stoku i pokretne stvari su ustaše, domobrani i civili odvezli u hrvatska sela u dolini Kupe.

Na 80-tu godišnjicu od ovoga strašnog zločina, u Sjeničaku je prošle godine otrkivena prva spomen – ploča svim stradalima u obnovljenoj mjesnoj srpskoj crkvi Svete Petke. Postavljanje ovog obeležja finansirao je Svetozar Dančuo iz Čikaga, jedan od potomaka stradalih.

Na njegovu inicijativu pre dve godine prvi put je služen i parastos svim stradalima.

Izvor: Mile Mrkalj „Sjeničak, kronika kordunaškog sela“, Historijski arhiv Karlovac 1980. godine                                                                                                          

Priredio: Svetozar Dančuo


Vezane vijesti:

Spomen-ploča Savi Mrkalju u Sjeničaku, rodnom selu u Hrvatskoj

KONAČNO ISTINA O STRADALOJ SRPSKOJ DECI (trejler)

UBIJALI DECU JER SU BILI SRBI

Burna istorija Korduna

Karlovac, Kordun i Banija – Knjiga Jadovno 1.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: