У суботу 13. маја 2023. на 81 годину од почетка страдања Срба у логору Земун, у ери Покоља, Геноцида почињеног над Србима од стране НДХ, на гробљу у Земуну код споменика над масовном гробницом, потомци и поштоваоци жртава, у организацији Удружења Јадовно 1941. из Београда, одржали су молитвени скуп.
Парастос су заједно служили Протопрезвитер Лука Верић, парох цркве Свете Тројице, О. Петар Бакајлић, парох храма Св. Оца Николаја, О. Саша Пајковић и О. Игор Батес из Цркве Св. Димитрија са самог земунског гробља.
Удружење Јадовно 1941. је приложило жито, вино и погачу за службу, а потом председник Удружења г. Момчило Мирић и члан УО г. Вељко Ђиновић су свечано положили венац у подножје споменика. Венац су положили и подпредседник Удружења за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“ из Београда, г. Миодраг Којић, заједно са чланом УО Удружења г.Љубинком Стојановићем.
Према најави г. Којића, као модератора скупа, познати Земунац, правник и публициста г. Никола Милованчев је одржао историјски час на коме је опширно говорио о настанку, раду и страхотама логора Земун, жртвама и њиховом страдању.
Послушајте прилог РТС Радио Београд 1:
Током скупа је присутном народу Удружење Јадовно 1941 из Београда поделило, за ту прилику посебно штампане летке са кратким описом историје логора Земун и настанка саме гробнице, са низом оригиналних фотографија.
Намера организатора је да се убудуће сваке године, одржи скуп сећања на страдале и жртве логора Земун, друге суботе у месецу мају, да се служи парастос, као и да се уз присуство ђака основних и средњих школа из Земуна и целог Београда одржи историјски час. Такође, циљ нам је да се на постојећи споменик постави православни крст и јасно наведе порекло и разлог страдања жртава, било преуређењем, било изградњом новог.
У концентрационом логору Земун, смештеном од 1941-1944. године на некадашњем београдском сајмишту, тада територији Независне Државе Хрватске, од почетка маја 1942. године, у другој фази његовог рада, убијено је, према досадашњим истраживањима, више од 10.000 Срба.
Од тог броја, најмање 6.500 жртава су биле већином жене и деца са Козаре, из Дубице, Међеђе и других поткозарских села. Жртве су на то место довожене марвеним вагонима из система логора Јасеновац, почев од 05. маја 1942. године.
После рата, (06.12.1944. је завршено ископавање), тела су ексхумирана и без идентификације сахрањена у заједничку гробницу на јеврејском делу гробља у Земуну.
Гробница је настала по наређењу тадашњег земунског Н.О.О. 1944. г. тако што су земни остаци логораша, који су током година рата довожени запрегом на земунско гробље углавном ноћу и насумично сахрањивани по целом гробљу…откопани и онда сви заједно покопани у садашњу заједничку гробницу. Записане су изјаве сведока да су калдрмисане земунске улице ноћима током рата биле крваве потоцима који су се сливали низбрдо, и да је често у колима било још живих људи који су потом били живи закопавани.
У средини уређеног меморијала, Савез бораца НОР-а из Земуна, 1957. године је подигао скромни споменик на коме пише: „Жртвама фашистичког терора 1941-1944.“ који скрива порекло и смисао страдања жртава.
Иако је ово једна од највећих појединачних гробница страдалог српског народа са територије НДХ, данас за ово место мало ко зна.
Колико је познато, прво молитвено и комеморативно сабрање, на том месту, организовало је удружење Јадовно 1941. из Бањалуке, 11. маја 2019. године.
Момчило Мирић
Председник Удружења Јадовно 1941. Београд
Везане вести:
РТС – Помен Србима убијеним у логору у Земуну (АУДИО)
ФОТО: 11. мај 2019. – Служен парастос страдалим Србима у логору Земун 1942- 1944.
Молитвени скуп Србима Козаре и Поткозарја убијеним у логору Земун
Помен жртвама логора НДХ у Земуну, све жртве заслужују незаборав
Земунски логор није се налазио у окупираној Србији, већ на територији НДХ
Два стратишта усред Београда са 14.000 жртава сакрио немар
Ко и зашто ученицима у Србији крије истину о страдању Срба у логору Земун?
У логору Земун највише је убијено Срба
Гледали су Београд преко своје смрти – ЗЕМУНСКИ ЛОГОР ЗА СРБЕ
Сандра Благић: Ми потомци жртава, требамо савити главе до земље и тражити опрост