fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Srboljub Živanović (1933–2024): Episkopu slavonskom Jovanu – utvrđen je tačan broj žrtava u Jasenovcu

Episkopu Jovanu Ćulibrku sigurno je poznato da je u hrvatskim jasenovačkim logorima stradalo preko 700 000 Srba, 23 000 Jevreja i 80 000 Roma, pisao je S. Živanović 2015. godine

Srboljub Živanović (Izvor: RTRS)(1933–2024)

Na vest o smrti: Srboljub Živanović, predsednik Komisije za istraživanje istine o Jasenovcu

Juče je u Londonu, posle kraće bolesti, u 90. godini preminuo akademik prof. dr Srboljub Živanović

Rođen je 1933. godine u porodici železničkog činovnika u Sarajevu.

Vihor Drugog svetskog rata je porodicu Živanović kao izbeglice proneo kroz čak osam gradova bivše Jugoslavije, konačno ih zaustavivši u Beogradu.

Niže razrede gimnazije i Malu maturu položio je 1948. godine u Prvoj muškoj gimnaziji u Beogradu, a više razrede gimnazije u Prvoj mešovitoj gimnaziji u Zemunu. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu beogradskog univerziteta 1959. godine kao jedan od najboljih studenata. 1964. godine postao je jedan od najmlađih doktora nauka u bivšoj Jugoslaviji. Svoju profesionalnu karijeru posvetio je anatomiji, paleopatologiji i bioantropologiji.

Njegova otkrića iz oblasti anatomije uvrštena se u čuvenu Grejovu Anatomiju 1973. godine. Izabran je za redovnog člana Kraljevskog Antropološkog Društva Velike Britanije (Royal Anthropological Society of Great Britain), kao i za člana Kraljevskog Medicinskog Društva (Royal Society of Medicine).

Bio je član mnogobrojnih međunarodnih stručnih udruženja, kao i član Međunarodne Slovenske Akademije nauka, kulture, obrazovanja i umetnosti, te Akademije nauka Republike Srpske.

Najveći deo svog radnog veka proveo je kao redovni profesor na jednom od najstarijih medicinskih fakulteta na svetu, Sveti Bartolomej na Univerzitetu u Londonu (Barts and the London School of Medicine and Dentistry, University of London). Bio je gostujući profesor na nekoliko univerziteta u svetu, uključujući Univerzitet u Oksfordu, kao i univerzitete u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Ugandi, Zimbabveu i Papui Novoj Gvineji.

Autor je preko 30 knjiga od kojih je knjiga Bolesti drevnih ljudi postala priručnik iz oblasti bioantropologije širom sveta. Objavio je preko 150 naučnih radova u stručnim i akademskim časopisima, uključujući i čuveni žurnal Nature sa radom o Đerdapskim skeletnim serijama.

Za svoj rad odlikovan je mnogim domaćim i međunarodnim nagradama. Blaženopočivši Patrijarh srpski German, odlikovao ga je Ordenom Sv. Save za antropološka ispitivanja u Manastiru Koporin (mošti Sv. Despota Stefana Lazarevića).

Za životno delo u unapređivanju nauke u polju medicine odlikovan je prestižnom Markizovom nagradom Ko je ko u svetu 2020. godine.

U srpskoj javnosti ostaće upamćen kao član forenzičkog tima koji je 1964. godine vršio iskopavanja masovnih grobnica u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora smrti.

Ostaje upamćen po svom neumornom zalaganju za utvrđivanje činjenica vezanih za genocid počinjen nad  Srbima, Jevrejima i Romima za vreme Drugog svetskog rata na prostoru Nezavisne Države Hrvatske.

Nagradu Rastko Petrović dobio je za knjigu Jasenovac, a nosilac je i memorijalnih plaketa i nagrada  udruženja preživele dece logoraša Jasenovca iz Srbije i Republike Srpske.

Suosnivač je Fondacije za sećanje na Jasenovac i Holokaust sa sedištem u Londonu, kao i Predsednik Komisije za istraživanje istine o Jasenovcu, čiju je Deklaraciju o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH usvojila Narodna Skupština R. Srpske 2015. godine.

Sahrana će se obaviti na pravoslavnom groblju u Londonu, a komemoracije će se održati u Banja Luci, Beogradu i Londonu. Datumi će biti naknadno objavljeni.

Naslov, skraćivanje i oprema: Stanje stvari

(Jadovno 1941, 2. 1. 2024)

Srboljub Živanović: Tačno je utvrđen broj žrtava u jasenovačkom sistemu hrvatskih logora za istrebljenje Srba, Jevreja i Roma

Episkop Slavonski g. Jovan Ćulibrk je za list Nedeljnik (br 189 od 27. avgusta 2015) izjavio sledeće: „Sedamdeset godina nakon prestanka rada Jasenovca, mi još uvek baratamo s posleratnim procjenama, i još uvek nam nedostaje ozbiljan rad na utvrđivanju broja žrtava. Zato, iznositi autoritativne tvrdnje o broju jasenovačkih žrtava… jeste nemoralno“.

Međunarodna komisija za istinu o Jasenovcu (u kojoj nije bilo ni Srba ni Hrvata) je još 2010. g. utvrdila tačan broj žrtava u Jasenovačkom sistemu hrvatskih logora za istrebljenje Srba, Jevreja i Rom. G. Episkopu Jovanu Ćulibrku, koji se predstavlja kao poznavalac hrvatskog genocida u hrvatskim jasenovačkim logorima sigurno je poznato da je u tim logorima stradalo preko 700 000 Srba, 23 000 Jevreja i 80 000 Roma, među kojima je bilo 110000 dece ispod 14 godina starosti. Jedino je Hrvatska imala logor za istrebljenje male dece. Gospodinu episkopu Ćulibrku je svakako poznato da je Međunarodna konferencija o Jasenovcu usvojila i objavila na 8 jezika (što je poslano u sve zemlje sveta) Deklaraciju o Hrvatskim genocidu protiv Srba, Jevreja i Roma u NDH.

vladika-jovan-naslovna

U svom intervjuu za Nedeljnik g. Episkop Ćulibrk se pita: „odakle takav ubilački nagon u NDH?“ Na to pitanje je dala odgovor Međunarodna konferencija u Sankt Peterbugu 2002. godine na kojoj je utvrđeno da je glavni krivac za vaspitanje rimokatolika Hrvata i rimokatoličkih sveštenika i aktivista u Hrvatskoj da mrze sve nekatolike, u prvom redu pravoslavne Srbe i Jevreje, baš rimokatolička „crkva“. O ovoj konferenciji je objavljena i knjiga na srpskom jeziku (Olga Četvernikova). I OVO JE sigurno poznato g. Ćulibrku. Govoreći o klanju, silovanju itd Srba, Jevreja i Roma u Jasenovačkim logorima,uključujući i malu i nerođenu decu, g. episkop Ćulibrk je propustio da spomene da je, prema izjavama američkih stručnjaka na konferenciji u Njujorku, preko 400 rimokatoličkih sveštenika u Hrvatskoj lično ubijalo nevine žrtve. Dalje u svom intervjuu episkop Ćulibrk izjavljuje: „Što se tiče Odbora SPC za Jasenovac, to je institucija koja postoji već 12 godina i ima ozbiljnu reputaciju“. Međunarodna komisija za istinu o Jasenovcu tvrdi da to nije tačno. POSTOJI I KOMISIJA za dijalog između SPC i Biskupske konferencije Hrvatske, kao i komisija obrazovana na predlog pape Franje, koja ima zadatak da se bavi pitanjem kanonizacije zločinca i kardinala Alojzija Stepinca.Međunarodna komisija je već ranije iznela svoj negativni stav o ovom pitanju.

Ovaj intervju episkopa slavonskog g. Ćulibrka jasno pokazuje stav pojedinih episkopa SPC koji su spremni zarad “pomirenja“ sa rimokatolicima da zaborave na sve Jasenovačke žrtve, među kojima je posle stravičnog mučenja ubijeno 187 pravoslavnih sveštenika, proterano preko 300 (praktično svi), brojni Jevreji i Romi, kao i niz srpskih vladika, svetitelja i drugih. Gospodin episkop Jovan Ćulibrk ne sme da „zaboravlja“ ove činjenice.

Profesor dr Srboljub Živanović,
Predsednik Međunarodne komisije za istinu o Jasenovcu,
London, Velika Britanija

Naslov i oprema: Stanje stvari

(Borba za veru, 28. 8. 2015)

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: