arrow up

Подијелите вијест:

SRBI U HRVATSKOJ – UVIJEK NEČIJE MARIONETE

Ћирилица

Ako nam nitko ne želi pomoći, ni braća ni komšije, nek nas svi ostave na miru, a ne da skupljaju političke poene na nama

Siniša Ljubojević

Siniša Ljubojević

Piše: Siniša Ljubojević

Već mjesecima politički lešinari nadlijeću nad Srbima u Hrvatskoj. Srbe s visina gledaju kao laki plijen koji nema kuda.

Možda smo i sami zaboravili da smo stari evropski narod nastanjen na području Slavonije, Like, Korduna i Banije stotinama godina, a u Dalmaciji još od doba Nemanjića i Cara Dušana.

Izgrađeni manastiri od dalmatinskog kamena u 13 stoljeću svjedoče tko je krčio Dalmatinsku zagoru i obrađivao Ravne Kotare i Bukovicu. Srbi na ostala područja današnje Hrvatske dolaze nešto kasnije u 16 i 17 stoljeću, ali uloga srpskog naroda tih krajeva ključna je za opstanak tadašnje Evrope, zbog Osmanlija.

Stotinama godina Srbi su ginuli za tuđe interese. Nije bilo sukoba i ratova na ovom području da naš narod nije imao jurišnike ili strijelce, mitraljesce ili pješake.

Samo je malo bilo admirala i komesara kod Srba.

Početkom 20 vijeka u granicama današnje Hrvatske živjelo je oko milion Srba sa tendencijom pada.

Kada se zamislim o našoj isrorijskoj sudbini, obuzme me tuga, ali razvedrim se kad se sjetim da sam negdje čuo da Srbe i kupinu nije moguće zatrti.

Pitam se da li smo mi kordunaši, banijci, ličani, slavonci, dalmatinci, sami na svijetu…

Ako nam nitko ne želi pomoći, ni braća ni komšije, nek nas svi ostave na miru, a ne da skupljaju političke poene na nama.

Zato, ne budimo ničija lešina i ne ginimo za tuđe interese.

Radimo za svoj cilj, a to je opstati na temeljima duge tradicije, kulture i vjere.

Vezane vijesti:

СРБИ У ХРВАТСКОЈ – ГРАЂАНИ ДРУГОГ РЕДА – Jadovno 1941.

РАДИВОЈ ЦВЕТИЋАНИН: Срби ће у Хрватскоj нестати – Jadovno …

Срби у Хрватскоj забринути да ће нестати – Jadovno 1941.

Зоран Коjић за РТРС: где jе нестала одговорност за Србе у …

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Dokumenti – uvijek na vrhu!

Српски Једна од кључних активности удружења jе сакупљање и архивирање свих доступних штампаних,

Контакт – Contacs

АДРЕСА – ADDRESS:   “Јадовно 1941.” Краља Алфонса XIII 49А 78000 Бања Лука

Срби – народ који нестаје

Из продукциjе Приjатељ Божjи представљамо вам дугометражни документарни филм коjи представља живо сведочанство

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​