Podaci stranih misija, ali i domaći izvori, svjedoče da su Srbi sa prostora današnje BiH i Hrvatske činili najveći procenat partizanskih i antifašističkih jedinica, slijede Hrvati /prvenstveno Dalmatinci/, dok je učešće muslimana i Makedonaca u NOB-u bilo simbolično.
Prema dokumentima nastalim u toku rata /izvještaji o brojnom i nacionalnom sastavu partizana/, a objavljenim nakon rata u Zborniku dokumenata, tom pet, knjiga 30, nacionalni sastav divizija nastalih na tlu tadašnje Hrvatske 1942. godine:
Šesta lička divizija – 96 odsto Srba, Sedma banijska divizija – 92 odsto Srba, Osma kordunaška divizija – 95 odsto Srba, te Dvanaesta slavonska divizija – 85 odsto Srba.
Sve do 1944. godine Srbi dominiraju u partizanskom pokretu na prostorima današnje BiH i Hrvatske, a uz njih jedini vrijedni pomena, u brojnom smislu, jesu Dalmatinci.
O tome da su Srbi u natpolovičnom broju činili partizanske jedinice sve do kraja 1943. godine i pada Italije govori i čuvena izjava hrvatskog rukovodioca Vladimira Bakarića.
Na Drugom zasjedanju AVNOJ-a on je priznao: „Na Prvom zasjedanju mi smo bili više predstavnici srpskog otpora u Hrvatskoj nego predstavnici narodnooslobodilačkog pokreta Hrvatske“.
Tak od 1944. godine, nakon pada fašističke Italije i Benita Musolinija, bilježi se veći odliv ljudstva iz ustaških i domobranskih jedinica i muslimanske „Handžar divizije“ u partizane.
Tako je krajem rata partizanski vođa Josip Broz Tito rekao za londonski „Tajms“ da su te godine Srbi činili 45 odsto partizana, a Hrvati 30 odsto.
Prema tim podacima, muslimani /danas Bošnjaci/ i Makedonci, procentualno su činili po 2,5 odsto ljudstva u partizanima.
Udio Crnogoraca i Slovenaca, s obzirom na njihovu malobrojnost, nije bio zanemarljiv, navode ovi izvori.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Ko se borio u Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine? | Jadovno 1941.