Код споменика у Српској Тишини и Шамцу служен je помен за 137 Срба које су 1. децембра 1944. године убиле усташе, међу којима је било десеторо дјеце.
Лазо Вакић из Српске Тишине који је у Другом свјетском рату изгубио седам чланова породице, међу којима три стрица, док је отац одведен у логор, рекао је да је најстарији члан фамилије Вакић.
– Усташе су потрпале у два камиона становнике Српске Тишине, њих највише, те из Писара и Шамца, које су превезли преко Саве и стријељали код моста. Усташе су бацале бомбе на нејач која је остала у кућама – испричао је Вакић.
Потомак жртава Лазар Станојевић, којем су усташе отјерале у логор дједа и два стрица, рекао је да су окупљају сваког 1. децембра у знак сјећања на пострадале у минулим ратовима да их отргну од заборава.
– То је врло тежак датум када је највише мјештана Српске Тишине страдало у једном дану. Трудимо се да очувамо сјећања на њих и да се надамо да у будућности неће више бити негативних збивања на овим просторима – рекао је Станојевић.
Помен је служен и за 10 погинулих бораца и три цивилне жртве Одбрамбено-отаџбинског рата, а потом су на спомен-обиљежја положени вијенци.
Предсједник општинске Борачке организације Радован Зорановић рекао је новинарима да је садашња генерација изнијела борбу за слободну српског народа на овом простору.
– Остаје нам даља борба да се то не заборави, да пренесемо на млађе генерације да знају шта се дешавало тих дана на овим просторима, како у Другом свјетском, тако и у Одбрамбено-отаџбинском рату – истакао је Зорановић.
Начелник општинског Одјељења за општу управу Наташа Маринковић рекла је новинарима да сваког 1. децембра Шамчани и мјештани Српске Тишине одају пошту невиним жртвама у протеклим ратовима.
– Посебан задатак пред свима нама јесте да његујемо сјећање са дубоком вјером и надом да се ово зло никада више неће поновити над српским народом – нагласила је Маринковићева.
Заупокојене литургије служене су у Цркви Покрова Пресвете Богородице у Српској Тишини и у Цркви Светог великомученика Димитрија у Шамцу.
Извор: РТРС