Kod spomenika u Srpskoj Tišini i Šamcu služen je pomen za 137 Srba koje su 1. decembra 1944. godine ubile ustaše, među kojima je bilo desetoro djece.
Lazo Vakić iz Srpske Tišine koji je u Drugom svjetskom ratu izgubio sedam članova porodice, među kojima tri strica, dok je otac odveden u logor, rekao je da je najstariji član familije Vakić.
– Ustaše su potrpale u dva kamiona stanovnike Srpske Tišine, njih najviše, te iz Pisara i Šamca, koje su prevezli preko Save i strijeljali kod mosta. Ustaše su bacale bombe na nejač koja je ostala u kućama – ispričao je Vakić.
Potomak žrtava Lazar Stanojević, kojem su ustaše otjerale u logor djeda i dva strica, rekao je da su okupljaju svakog 1. decembra u znak sjećanja na postradale u minulim ratovima da ih otrgnu od zaborava.
– To je vrlo težak datum kada je najviše mještana Srpske Tišine stradalo u jednom danu. Trudimo se da očuvamo sjećanja na njih i da se nadamo da u budućnosti neće više biti negativnih zbivanja na ovim prostorima – rekao je Stanojević.
Pomen je služen i za 10 poginulih boraca i tri civilne žrtve Odbrambeno-otadžbinskog rata, a potom su na spomen-obilježja položeni vijenci.
Predsjednik opštinske Boračke organizacije Radovan Zoranović rekao je novinarima da je sadašnja generacija iznijela borbu za slobodnu srpskog naroda na ovom prostoru.
– Ostaje nam dalja borba da se to ne zaboravi, da prenesemo na mlađe generacije da znaju šta se dešavalo tih dana na ovim prostorima, kako u Drugom svjetskom, tako i u Odbrambeno-otadžbinskom ratu – istakao je Zoranović.
Načelnik opštinskog Odjeljenja za opštu upravu Nataša Marinković rekla je novinarima da svakog 1. decembra Šamčani i mještani Srpske Tišine odaju poštu nevinim žrtvama u proteklim ratovima.
– Poseban zadatak pred svima nama jeste da njegujemo sjećanje sa dubokom vjerom i nadom da se ovo zlo nikada više neće ponoviti nad srpskim narodom – naglasila je Marinkovićeva.
Zaupokojene liturgije služene su u Crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Srpskoj Tišini i u Crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija u Šamcu.
Izvor: RTRS