НИШТА више од оног што сам рекао када сам дао оставку не могу у овом часу да кажем, рекао је Иво Пејаковић за „Новости“ поводом неопозиве оставке на место управника Јавне установе Спомен-подручје Јасеновац.
Јурица Керблер – Од сталног дописника Новости ЗАГРЕБ
Напомиње само да је оставку дао Министарству културе које је надлежно за ову установу, али да није упознат са тим каква је била реакција.
– Ја сам на отказном року који траје 30 дана и до тада ћу радити послове управника – објаснио је за наш лист.
Повод са оставку био је текст историчара Владимира Гајгера, који је демантовао податке са интернет страница Јавне установе у Јасеновцу да су у јуну 1941. усташе и представници немачког Рајха на састанку у Загребу донели закључке како да се реши „српско питање“ у НДХ – масовним исељавањем, убијањем и депортовањем у концентрационе логоре. Гајгер, који учествује у пројекту „Крофакт“ за проверу историјских података, тврди да то није тачно.
– О том састанку писали су бројни хрватски, словеначки, босанскохерцеговачки и српски историчари, али ниједан од њих у радовима не спомиње да је на њему закључено, или разматрано, да се српско питање решина тај начин. У њиховим се радовима уопште не спомиње да су нацисти властима НДХ одобрили „већ раније предузете мере за коначно решење српскога питања у НДХ“ – сматра Гајгер који ради у Хрватском институту за историју, тврдећи да се није спомињао појам „коначно решење“, а да нацисти нису усташама одобрили „већ раније предузете мере за коначно решење српског питања у НДХ“.
Пројекат „Крофакт“ покренут је у септембру прошле године на иницијативу Лексикографског завода „Мирослав Крлежа“, Хрватског института за историју и Хрватског меморијално-документацијског центра Домовинског рата, а у целини га финансира ЕУ. Циљ је да се истакнути научници баве важним историјским и културним темама из 19. и 20. века које снажно поларизују хрватско друштво.
Ред је дошао на Јасеновац, у тренутку када је талас оспоравалаца усташких злочина у злогласном логору довео до правог цунамија „научних“ радова којима је циљ оспоравање и умањивање усташких злочина, посебно над Србима.
О холокаусту над Јеврејима и геноциду над Ромима нема проблема међу научницима и политичарима, али се упорно демантује да је почињен геноцид над Србима.
Пејаковић објашњава да је политичка ситуација у окружењу изазовна, а за бившег управника дошло је време да се дефинише шта се догодило у Јасеновцу.
Дуг је списак „научника“ који, и уз подршку државе, објављују књиге у којима се демантују злочини усташког режима, а поготово када се спомиње улога кардинала Алојзија Степинца, пре свега 1941. године са доласком Анте Павелића на власт и почетком терора над Србима.
Пејаковић се таквим покушајима снажно супротстављао, указивао на штетност покушаја ревизиониста да положе венце „страдалима у Јасеновцу од 1941. до 1951“ и незаинтересованости хрватских школа да ученици посете бивши логор и сазнају о злочинима усташког режима.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Ravnatelj Jasenovca Ivo Pejaković podnio je ostavku
Ravnatelj Spomen-područja Jasenovac podnio ostavku