arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Počast stradalim Romima u Drugom svetskom ratu

Svake godine obeležava se 16. decembar kao sećanje na 1942. godinu i naredbu Hajnriha Himlera za sistematsko uništavanje Roma

(Foto O. Janković)
(Foto O. Janković)

Jabuka kod Pančeva – Međunarodni dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu obeležen je državnom komemorativnom svečanošću u Spomen-kompleksu „Stratište” nedaleko od sela Jabuka kod Pančeva, mestu na kojem je streljano i sahranjeno oko 12.000 Roma, Srba i Jevreja, žrtava nacističkog terora.

Vence na spomenik „Brazde” položili su i počast žrtvama odali predstavnici Vlade Republike Srbije, Vojske Srbije, grada Pančeva, Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Kancelarije za ljudska i manjinska prava, diplomatskog kora, misije OEBS-a, potomci žrtava, udruženja i građani.

Svake godine obeležava se 16. decembar kao sećanje na 1942. godinu i naredbu zloglasnog Hajnriha Himlera za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije.

Od 29. januara 1943. godine počelo je deportovanje Roma iz svih evropskih zemalja pod nacističkom okupacijom u logor smrti Aušvic – Birkenau u Poljskoj i trajalo je sve do jula 1944. godine. Zatočeni, mučeni i ubijani Romi poticali su sa teritorije Nemačke i okupiranih država poput Austrije, Čehoslovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i okupiranog dela Sovjetskog Saveza. Kao posledica organizovanog pogroma, u okviru logora smrti Aušvic – Birkenau, do 2. avgusta 1944. godine funkcionisao je podlogor samo za Rome – Cigeunerlager, u kom je zatočeno više od 23.000 njih, od kojih je oko 20.000 likvidirano.

Autor: O. J.

Izvor: POLITIKA

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Žuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Žepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​