fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Партизани из Србије ослободили главни град Хрватске

Загреб су 8. маја 1945. године ослободиле партизанске јединице претежно формиране од партизана из Србије, а не Загребачки корпус, како се то деценијама тврдило, наводе хрватски портали свједочења учесника завршних борби за ослобођење Југославије.

Улазак тенковских јединица у Загреб, мај 1945. године
Улазак тенковских јединица у Загреб,
мај 1945. године

Дан ослобођења Загреба од нацистичке окупације и усташких квислинга најбоље је истражио новинар Дарко Худелист, који је објавио низ сјећања.

Логично је било очекивати да у град први уђе 10. загребачки корпус, који су чинили партизани из Загреба и околине. О овој јединици се увијек највише и писало у контексту ослобођења хрватске пријестонице.

Худелист наводи да су о томе цитирани Иван Шибл, Већеслав Хољевац, Раде Булат, Шиме Бален и Фрањо Tуђман.

Али, Шибл је у својим „Сјећањима“ написао да је „улазак Посавског одреда у Загреб неважан и једва помена вриједан“.

Истина је да су у Загреб, „за длаку“, прве ушле јединице претежно састављене од партизана из Србије и да су, најстроже технички гледано, они ослободили град.

Најистуренију улогу у ослобађању Загреба имала је 45. српска дивизија, тачније 20. српска бригада, која је, уз још двије српске бригаде, била у њеном саставу.

Tог дана, 8. маја 1945. године, 2. и 3. батаљон 20. бригаде прешли су Саву између 10.30 и 10.45 часова, преко скеле која је била на мјесту данашњег Моста слободе, код Бундека.

Загребачку радио-станицу, коју су у усташкој Независној Држави Хрватској називали „Хрватски круговал“, тог дана су заузели партизани 20. и 24. бригаде из 45. српске дивизије.

Новинар Худелист претпоставља да се то деценијама прикривало истицањем улога 10. загребачког корпуса и 28. славонске дивизије.

И у дјелу „Друга југословенска армија“ Милована Џелебџића пише: „Прва је у град Загреб ушла 45. дивизија, а затим 28. и 39. дивизија.“

Све те три дивизије, и хрватске и српске заједно, припадале су Другој армији, којом је командовао Београђанин генерал Коча Поповић, преноси „Екпрес“.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Срби доминантно најбројнији у партизанима

Ко се борио у Хрватској од 1941. до 1945. године? | Јадовно 1941.

Хрватовање на српским леђима | Јадовно 1941.

Хрватски медији: Битка на Сутјесци је хрватска битка а не …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: