Kada već nismo valjano institucionalizovali brigu o našem stradanju i našem duhovnom i kulturnom prostoru, obaveza je svakoga od nas da je brani i čuva.
VLADIMIR DIMITRIJEVIĆ:
Hoće li država Srbija ikada institucionalizovati sećanja na sve ono što smo doživeli od bivše braće? Kada će već jednom prestati svojatanje srpskih velikana od strane onih koji su nastojali i nastoje da Srba u Hrvatskoj nema?
Do institucionalizacije istine o genocidu i tragediji koju smo kao narod doživeli doći će kada se Srbija vrati sebi, a kada će to biti zavisi od nas. Danas kada se Jugoslavija raspala ne postoji nijedan razlog da se ne dozovemo pameti i ne raščistimo sa svim zabludama iz prošlosti. Nažalost, imam osećaj da se taj proces presporo odvija, i da ozbiljnog preumljenja nema ni na vidiku.
Ono što obeshrabruje svakog dobronamernog i za ovu temu zainteresovanog čoveka, jeste činjenica da se na čelu Muzeja žrtava genocida nalaze ljudi koji smanjuju broj žrtava stradalih u Jasenovcu.
Na ovo je pažnju skrenula i grupa akademika ali odziva i smene od strane nadležnih bilo nije. Naprotiv, Muzej žrtava genocida je odlikovan.
Sa druge strane jedan od profesora sa katedre za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu tvrdi da ćirilicu pišu samo ludaci i da su Srbi biološki otpad. A SANU još uvek izdaje Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika.
Sve dok takva klima bude među nama Hrvati nikada neće prestati da svojataju srpsku kulturnu baštinu. Kada već nismo valjano institucionalizovali brigu o našem stradanju i našem duhovnom i kulturnom prostoru, obaveza je svakoga od nas da je brani i čuva.
U toj borbi, naše reči neka budu blage, a argumenti jaki.
RAZGOVARAO: VLADIMIR DIMITRIJEVIĆ
Deo razgovora bjavljenog u „Pečatu“ 1. jula 2022.; Izvor: ISKRA