arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Održan „Veliki školski čas“ u Šumaricama

Komemorativna manifestacija „Veliki školski čas“, koja se održava u znak sjećanja na masovno strijeljanje civila u Kragujevcu 21. oktobra 1941. godine, održana je danas kod spomenika strijeljanim đacima i profesorima u kragujevačkim Šumaricama.

Spomenik streljanim đacima i profesorima u Šumaricama
Spomenik streljanim đacima i
profesorima u Šumaricama

Prije početka Velikog školskog časa, Njegovo preosveštenstvo vladika šumadijski Jovan i sveštenici Šumadijske eparhije služili su moleban, kome je prisustvovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je zatim položio vijence na spomenik strijeljanim đacima i profesorima.

Vijence ispred spomenika „Peto tri“ položili su i premijer Ana Brnabić i ministri u Vladi Srbije, ambasador Njemačke Aleks Ditman, ambasador Rusije Aleksandar Čepurin i Austrije Johanes Ajgner, đaci Prve kragujevačke gimnazije, a prisustvovali su i diplomatski predstavnici Palestinske uprave, Slovačke, Bjelorusije, predstavnici grada Kragujevca i veliki broj građana.

Na „Velikom školskom času“ izveden je dramski prikaz „Igre brojeva“ književnika Mirka Demića iz Kragujevca, u režiji Marka Misirače.

Komemorativna manifestacija „Veliki školski čas“ u Spomen-parku Šumarice održava se u znak sjećanja na 21. oktobar 1941, kada je njemačka okupaciona vojska ubila više hiljada Kragujevčana, među kojima su bili i đaci i njihovi profesori.

Nemački okupatori su, kao odmazdu za pogibiju deset svojih vojnika i ranjavanje 26 u napadu partizana 16. oktobra 1941. godine na Treći bataljon 749. pješadijskog puka Vermahta, u Šumaricama 21. oktobra strijeljali oko 3.000 stanovnika Kragujevca i okolnih mjesta, među kojima i 300 učenika srednjih škola i šegrta, kao i 15 dječaka, uličnih čistača obuće.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Vučić stigao u Kragujevac na pomen streljanim đacima i profesorima

Na današnji dan: Nemački zločin u Kragujevcu

Mama, nisam kriv što sam ostao živ: Kako je Mija Aleksić …

Fašizam više nije „ante portas“, nego nam je u kući | Jadovno 1941.

Beseda nemačkog sveštenika: Srbi su, dakle, milovali decu …

NAJNOVIJE VIJESTI

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Žepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Svetozar Rubin

Rođen 20. jula 1940. godine u selu Gornja Omarska, Prijedor Svjedoči: Moj otac

Jovo Šarović

Prijedor, Aerodromsko naselje Svjedoči: Rođen sam 7. januara 1937. godine u okolini Foče.

Rade Gavrilović

Rođen 10. maja 1933. godine u selu Kadin Jelovac, opština Dubica Svjedoči: Moji

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​