У Источном Новом Сарајеву данас је положено цвијеће и прислужене су свијеће код спомен-обиљежја Зорану Цвијетићу, првом начелнику Центра служби безбједности Сарајевско-романијско-бирчанске регије, који је погинуо прије 22 године у Лукавици од снајперског хица са брда Мојмило.
Припадници Центра јавне безбједности /ЦЈБ/ Источно Сарајево, заједно са ветеранима служби безбједности Републике Српске, борцима Војске Републике Српске и представницима града и општина у саставу Источног Сарајева, одали су почаст код спомен-обиљежја које је подигнуто на мјесту Цвијетићеве погибије.
Начелник ЦЈБ Источно Сарајево Српко Косорић истакао је да су се данас окупили да обиљеже дан погибије Зорана Цвијетића, који је живот уградио у темеље Републике Српске.
„Ми обиљежавамо и дане погибије наших 782 припадника МУП-а. Они не смију бити заборавити јер су дали животе за стварање Републике Српске“, рекао је Косорић.
Предсједник Удружења ветерана служби безбједности Републике Српске – Подружница Источно Сарајево Радован Пејић подсјетио је да је Цвијетић био један од оснивача Министарства унутрашњих послова Републике Српске и један од најмлађих начелника центара служби безбједности.
Он је навео да је Удружење ветерана служби безбједности у општинама Соколац и Источно Ново Сарајево покренуло иницијативу да једна од улица буде названа по Зорану Цвијетићу, који је као највише рангирани полицајац уградио живот у темеље отаџбине.
„Од општине Соколац добили смо одговор да је процедура у току, а исто очекујемо и од општине Источно Ново Сарајево“, каже Пејић.
Он је рекао да ће Удружење данас упутити приједлог Влади Републике Српске да се као дан Удружења ветерана обиљежава 30. март, што је датум када је 1992. године Цвијетић на Сокоцу извршио смотру јединица српске полиције из станица са подручја Сарајевско–романијске и бирчанске регије и предао рапорт тада већ постављеном министру унутрашњих послова Српске Републике БиХ. Пејић каже да је тада формирана Милиција Српске БиХ.
Према његовим ријечима, из те организације је израстао МУП који сваког дана потврђује да је својим професионалним односом и храбрашћу припадника спреман да одбрани и сачува Републику Српску.
Он је најавио да ће Удуржење 30. марта на Сокоцу организовати зборовање свих ветерана служби безбједности.
„То ће бити прилика да све невладине организације које су настале из одбрамбено-отаџбинског рата поднесу захтјев и буду колективни чланови Борачке организације Републике Српске, чији смо и ми члан, јер мислимо да само јака Борачка организација може сачувати Српску и обезбиједити јединство које нам је неопходно“, поручио је Пејић.
Предсједник Одбора борачких организација Сарајевско-романијске регије Жељко Лалић рекао је да се данас обиљежавају 22 године од погибије великог човјека и команданта који је у најтежим временима по српски народ имао визију шта се спрема и, упркос свим недаћама, имао снаге да стане на чело МУП-а као први начелник и да заједно са народом одбране своја огњишта.
„Наша обавеза је да никад не заборавимо њега, као и око 800 погинулих припадника МУП-а и више од 20.000 погинулих бораца који су створили Републику Српску“, истакао је Лалић.
Зоран Цвијетић погинуо је 11. јануара 1994. године.
За начелника Центра служби безбједности Сарајевско-романијско-бирчанске регије именован је у априлу 1992. године, а учествовао је и у стварању Министарства унутрашњих послова Републике Српске. Прије рата био је начелник Станице јавне безбједности Соколац.
Везане вијести:
Хосовци побили Цвјетиће у Пресјеници
Оптужница против три лица за ратне злочине над Србима из Хаџића
Свједок видио како оптужени сијече главу српском цивилу