fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

KRST IZ DONjE GRADINE NOSE U NORVEŠKU: Obeležje za 33 srpske dece stradale u logorima u Skandinaviji

Na inicijativu potomaka srpske dece stradale u logorima u Norveškoj za vreme Drugog svetskog rata, Branka Dimovića Dimeskog, književnika sa Kosova i Metohije, i dr Johanesa Solberga, teologa iz Norveške, izrađen je „Časni krst“ koji će iz Spomen-područja Donja Gradina krenuti put ove skandinavske zemlje i biće postavljen u spomen-parku u Trondhajmu, na Vidovdan.

FOTO: Snima ekrana

Piše: J. Stojković

Na groblju u ovom gradu počivaju srpski logoraši umoreni u norveškim logorima, a među njima i stradala srpska deca, o čijoj sudbini se snima dokumentarni film „33 anđela“ u norveško-srpskoj produkciji. Ekipa filma snimiće u Donjoj Gradini i ovo svojevrsno odavanje pošte stradaloj deci i postavljenje „Časnog krsta“ u Norveškoj.

Branko Dimović naglašava da je posle 80 godina od stradanja srpske dece vrlo važno da se očuva sećanje na njih i da se ispravi nepravda, jer još ne postoji nijedno spomen-obeležje toj nevino stradaloj srpskoj deci:

– Ovaj krst ima mnogo veću vrednost od eventualnih skupih spomenika i postamenata. Od drveta je, ručno je izrađen i što je najvažnije juče je osveštan u crkvi u Drakseniću kod Kozarske Dubice.

FOTO: Snimak ekrana

Naši sagovornici tvrde da su u Norveškoj za vreme Drugog svetskog rata najveći broj stradalih zapravo bili Srbi.

– Sa time se slažu i srpski i norveški istoričari, a mi danas nemamo nijedan spomenik sa jasnim obeležjem koji ukazuje na ovu činjenicu – priča Dimović. – Zato je nošenje ovog krsta iz stradalnog područja Kozare i Potkozarja na drugo mesto gde je umoreno mnogo naših sunarodnika, istorijski trenutak i vrlo bitan korak ka ispravljanju velike nepravde kada govorimo o stradanju srpskog naroda u nacističkim logorima u Norveškoj za vreme Drugog svetskog rata.

Ovo će biti i prilika za potomke stradalih Srba da ubuduće, a neki od njih i prvi put posle 80 godina, dođu u Norvešku i posete mesta gde se nalaze seni njihovih predaka.

Panel i svedočanstva u Gradiški

U Gradišci, gde ovih dana ekipa dokumentarnog filma „33 anđela“ snima dragocena svedočanstva i materijal, biće održan i kulturni panel na kome će govoriti direktor projekta „33 anđela“ Branko Dimović, reditelj Goran Vukčević, saradnik na scenariju Milka Kajganić, istoričar Knut Flovik Toresen i teolog dr Johanes Solberg.

Izvor: NOVOSTI

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: