arrow up
Брадина - спомен обиљежје убијеним српским мјештанима Фото: РТРС

Брадина- 26 година од злочина над српским цивилима

Служењем парастоса и полагањем вијенаца, у Брадини је обиљежено 26 година од злочина над Србима, који су починиле муслиманске и хрватске снаге из Коњица. У логорима је убијено 70 мјештана, а за ове злочине правосуђе БиХ до сада никога није осудило. У Брадини се 25. мај 1992. године дубоко урезао у сјећање старице Недељке Жуже. Тога дана убијен јој је син, други одведен у логор, да би потом од непријатељске гранате у Хаџићима погинуо њен малољетни унук. – Свог сина сам сахранила овдје код ове јелике. Млађи син је био у затвору, а послије рата смо одселили у Братунац. тамо је почео да ради, али је умро од посљедица пребијања у затвору. Остала сам сама – кроз плач говори

У Буковици обиљежено 26 година од страдања породице Вукашиновић

Служењем парастоса и полагањем вијенаца данас је у мјесту Буквица обиљежено 26 година од убиства осам чланова породице Вукашиновић. Велимир Вукашиновић је у име породица страдалих нагласио да су прије два дана током ексхумације пронађена три тијела на мјесту страдања у Буквици. “Укупно је пронађено шест тијела и још трагамо за два. Надам се да ћемо успјети и њих пронаћи”, изјавио је Вукашиновић и захвало се члановима комисије који су вршили ексхумацију истрајно како би све прошло успјешно. Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Пале Жељка Кошарац навела је да је најстарији међу убијенима био Вукашин Вукашиновић који је имао 86 година, а најмлађа Грозда Вукашиновић

Српске жртве - Брадина (Фото:starmo.ba)

Злочин над Србима и даље без казне

У Брадини је данас литургијом и парастосом у Цркви Вазнесења Господњег, те полагањем вијенаца на спомен-обиљежје у порти, обиљежено 26 година од злочина који су над Србима у овом коњичком селу починиле муслиманске и хрватске снаге. Литургију и парастос служио је игуман Данило из манастира Житомислић. У Брадини је на најбруталнији начин 25. маја 1992. године убијено 48 српских цивила, а преостали су одведени у логоре или протјерани, њихова покретна имовина опљачкана, а куће и Црква Вазнесења Господњег запаљени и срушени. У логорима су живот изгубила још 22 становника Брадине, док се за пет још трага. Преживјели расељени Срби из Брадине сваке године у мају долазе из свих дијелова Републике

Институт за нестале Фото: РТРС

Пронађени посмртни остаци три члана породице Вукашиновић

Члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Никола Перишић изјавио је да су у мјесту Горња Буквица у општини Горажде пронађени посмртни остаци Милоша, Јованке и Грозде Вукашиновић које су са још пет чланова породице на данашњи дан 1992. године на кућном прагу убили припадници такозване Армије БиХ. Перишић је рекао да је ексхумацији вршена 22. и 23 маја. “С обзиром на локацију гдје су посмртни остаци пронађени, огромна је вјероватноћа да је ријеч о Милоши, Јованки и Грозди Вукашиновић који су нестали након напада такозване Армије БиХ”, рекао је Перишић и додао да ће идентитет бити утврђен ДНК анализом у лабараторији ИЦМП-а у Хагу. Перишић је нагласио да

Крушедол, 27. маја 2017. фото – Миодраг Миленковић

Свесрпски сабор “Крушедолска звона” окупиће прогнане Србе

Свесрпски сабор “Крушедолска звона 2018” окупиће у суботу, 26. маја, у фрушкогорском манастиру Крушедол избјегле и прогнане Србе из Хрватске и БиХ, њихове пријатеље из Србије и сународнике из земаља региона и дијаспоре, изјавио је Срни предсједник Асоцијација избјегличких и других удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир. Будимир је рекао да је позив на 12. традиционални Крајишки црквено-народни свесрпски сабор упућен и предсједнику Републике Српске Милораду Додику, као и предсједнику Србије Александру Вучићу. Према његовим ријечима, Крушедолску бесједу ове године говориће директор Института за европске студије Миша Ђурковић. Будимир је додао да ће епископ сремски Василије са свештенством Сремске епархије, у манастирској Цркви Благовјештења Пресвете Богородице, служити литургију и парастос

Насер Орић

СРПСКАИНФО САЗНАЈЕ Укида се ослобађајућа пресуда Насеру Орићу, Апелациони суд враћа поступак на почетак

Апелационо одјељење Суда БиХ укинуће првостепену ослобађајућу пресуду муслиманском ратном команданту Сребренице Насеру Орићу, ексклузивно сазнаје Српскаинфо. Одлично обавијештени извор из правосуђа БиХ кратко је објаснио да су током првостепеног суђења утврђене битне повреде одредаба кривичног поступка, те да ће жалба Тужилаштва БиХ бити прихваћена. – Суђење Орићу биће поновљено – додао је извор из правосуђа БиХ. Милорад Којић директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, изјавио је да би укидање ослобађајуће пресуде била једина разумљива одлука. – Првостепена пресуда према којој је Орић ослобођен је катастрофална – оцијенио је Којић и додао да се и поред свега, у наредном периоду треба утврдити ко је и

Служењем парастоса и полагањем цвијећа код споменика 12 беба на Новом гробљу у Бањалуци данас је обиљежено 26 година од страдања 12 беба у Клиничком центру Бањалука због недостатка кисеоника који није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дјестава и због забране Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ.

Служен парастос за 12 страдалих беба

Служењем парастоса и полагањем цвијећа код споменика 12 беба на Новом гробљу у Бањалуци данас је обиљежено 26 година од страдања 12 беба у Клиничком центру Бањалука због недостатка кисеоника који није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дјестава и због забране Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ. Секретар Удружења “12 беба” Жељка Тубић рекла је новинарима да Удружење у раду има подршку предсједника Републике Српске Милорада Додика, предсједника Владе Републике Српске Жељке Цвијановић и министарстава. “Увјерена сам да ће у наредном периоду нешто бити покренуто у вези са остваривањем наших права, јер смо ми као мајке страдале дјеце које чине ово Удружење немоћне да тужимо

Spomenik_12_zvjezdica_u_Banjoj_Luci.jpg

Данас 26 година од смрти прве бањалучке “звјездице”

У Бањалуци ће данас бити служен парастос и положено цвијеће код споменика 12 беба поводом 26 година од смрти прве бебе у бањалучкој болници због недостатка кисеоника, који није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дјестава, а ни ваздушно јер је на снази била забрана Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ. У 9.30 часова биће служен парастос и положено цвијеће код споменика 12 беба на Новом гробљу. У 11.00 часова биће положени вијенци на спомен-обиљежје “Живот”, гдје ће пошту бањалучким бебама одати предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, након чега је планирано обраћање званичника. Прва беба умрла је

Божица Живковић Раилић Фото: Синиша Пашалић / РАС Србија

Смрт 12 беба – доказ како свјетски моћници уништавају будућност

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић истакла је да је страдање 12 бањалучких беба, које су 1992. године умрле усљед недостатка кисеоника, доказ како свјетски моћници могу да уништавају будућност једног народа. Рајилићева је оцијенила да је то тежак злочин који не смије да се понови и за који још нико од свјетских моћника није одговарао. “Овај злочин је доказ како свјетски моћници могу да уништавају будућност једног народа. Када уништавају дјецу, то онда значи да су намјеравали да униште цјелокупан српски народ”, рекла је Рајилићева Срни, поводом обиљежавања 26 година од смрти прве бебе у болници у Бањалуци. Она је нагласила да је несхватљиво да

Споменик 12 бањалучких беба Фото: РТРС

Савјет безбједности УН да прогласи “Дан 12 бањалучких беба”

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић сматра да би Савјет безбједности УН требало да прогласи “дан 12 бањалучких беба”, у знак сјећања на 12 бањалучких беба које су 1992. године умрле усљед недостатка кисеоника. “Смрт 12 бањалучких беба представља страшан и смишљено организован злочин који се могао избјећи. Ово је тежи злочин од злочина снајпером, којим се може и промашити”, рекао је Митровић Срни, поводом обиљежавања 26 година од смрти прве бебе у болници у Бањалуци. Митровић је подсјетио да је 22. маја 1992. године почела агонија новорођене дјеце у Клиничком центру Бањалука, јер нису имали кисеоник за живот због одлуке Савјета безбједности УН

Фото Танјуг

Јевтић: Пљачке Срба коче повратак, терају на исељавање

Учестале крађе имовине у српским селима у последњих неколико месеци у потпуности заустављају повратак, а на тај начин се врши притисак и на преостале Србе да се иселе из средина где се овакви инциденти дешавају Приштина – Учестале крађе имовине у српским селима у последњих неколико месеци у потпуности заустављају повратак, а на тај начин се врши притисак и на преостале Србе да се иселе из средина где се овакви инциденти дешавају, оценио је данас потпредседник владе тзв. државе Косово и министар за заједнице и повратак у оставци Далибор Јевтић. После најновијих пљачки у селима Бабин Мост и Милошево, Јевтић истиче да оштећене породице све ређе пријављују случајеве полицији, јер

Служењем парастоса, паљењем свијећа и полагањем вијенаца на Војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик на Сокоцу данас је обиљежен 20. мај - Дан Илијашке бригаде, у којој је током минулог рата погинуло 539, а кроз јединицу је прошло око 6.350 бораца.

Илијаш и Илијашка бригада уграђени у темеље Српске

Служењем парастоса, паљењем свијећа и полагањем вијенаца на Војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик на Сокоцу данас је обиљежен 20. мај – Дан Илијашке бригаде, из чијих редова је у протеклом рату погинуло 539 бораца, а кроз јединицу је прошло њих око 6.350. Ратни командант Илијашке бригаде Божидар Савић изјавио је да је бригада имала 20 офанзива, поред осталих бојева и борби који је водила. Он је рекао новинарима да је, осим погинулих 539 бораца ове бригада, страдало и око 300 цивила и 44 дјеце, оцијенивши да су у изградњу Републике Српске уграђени не само погинули борци Илијашке бригаде, већ и читав Илијаш. Савић је истакао да су посмртни остаци скоро свих

У Вишеграду је данас обиљежено 26 година од формирања Вишеградске бригаде Војске Републике Српске, кроз коју је прошло 1.700 бораца, 144 су погинула, а рањено их је око 200.

Обиљежено 26 година од формирања Вишеградске бригаде ВРС

У Вишеграду је данас обиљежено 26 година од формирања Вишеградске бригаде Војске Републике Српске, кроз коју је прошло 1.700 бораца, 144 су погинула, а рањено их је око 200. Тим поводом служен је парастос и положено цвијеће на централни споменик погинулим браниоцима Републике Српске. Предсједник Предсједништва Борачке организације Вишеград Милисав Васић рекао је да је ово прилика да евоцирају успомене на ратна дешавања и помоле се за погинуле и преминуле саборце. Васић је указао на добру сарадњу са начелником општине Младеном Ђуревић, те да се нада да ће она бити настављена. Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић је нагласио да се не смије дозволити да се заборави одбрана општине Вишеград и

Владимир Митрић

Коментар: Колона

У Тузли чак нема ни елементарног поштовања од оних који, коначно, треба да се уздигну изнад сваке лудости из прошлости и кажу шта се, заправо, догодило Док су, 15. маја, на дан бруталног убиства 132 војника ЈНА и цивила и рањавања њих 78, Срби одавали пошту недужним жртвама, који су се, по договору са тузланским властима (мултиетничким?!), те 1992. мирно повлачили из касарне у “граду соли” ка Мајевици, Дрини и Србији, званична Тузла је, као и обично, обележавала “Дан победе”! И, опет, тобоже, мултиетничка Тузла. А, и врапци знају да је реч о страдању младих људи, међу којима су и голобради војници ЈНА, који су се враћали, у највећем миру, са

У Храму Светих Петра и Павла у Добоју данас је, поводом Спасовдана и 101 године од упокојења славног српског војсковође војводе Радомира Путника, служен помен за све страдале Србе - од Косовског боја до посљедњег одбрамбено-отаџбинског рата.

Служен помен за све Србе страдале од Косовске битке

У Храму Светих Петра и Павла у Добоју данас је, поводом Спасовдана и 101 године од упокојења славног српског војсковође војводе Радомира Путника, служен помен за све страдале Србе – од Косовског боја до посљедњег одбрамбено-отаџбинског рата. Парох Растко Максимовић рекао је да се данас служи помен свим Србима који су живот уткали у очување српског народа током бурних историјских околности. Након помена, код Спомен-костурнице и на споменик “Добојски логор 1915-1917” вијенце су положили припадници добојске Полицијске управе и Артиљеријског батаљона Шесте пјешадијске бригаде Оружаних снага БиХ. Полагању вијенаца присуствовао је командант Шесте пјешадијске бригаде Оружаних снага БиХ Радован Јовић. Касарна Оружаних снага БиХ у добјском насељу Миљковац носи назив

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.