Експерт за Аушвиц Гидеон Грајф рекао је на предавању о сличностима и разликама Аушвица и Јасеновца да је „усташко коначно рјешење“ почело шест мјесеци прије „нацистичког коначног рјешења“, 28. априла 1941. године масакром у Гудовцу код Бјеловара.
Грајф, који је и судски вјештак Државе Израел који је помогао Мосаду у лоцирању Јосефа Менгелеа, говорио је на виртуелној конференцији Фондације за сјећање на Јасеновац и Холокауст одржаној у Лондону на енглеском језику, о геноциду над Србима, Јерејима и Ромима који је извршила Независна Држава Хрватска /НДХ/ током Другог свјетског рата, саопштено је из Фондације.
Гледаоцима конференције обратио се и шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић, који је говорио о активностима које Српска предузима у вези са културом сјећања, а посебно са Декларацијом међународне комисије коју је Народна скупштина Српске усвојила 2016. године о геноциду над Србима у НДХ.
Највише пажње је привукло његово лично искуство из 2001. године када је Делегација Републике Српске, у којој је био члан и Кесић, на састанку са Холокауст Музејом Вашингтона молила Музеј да не просљеђују јасеновачку архиву Хрватској у којој су се налазиле и личне ствари српских логораша.
Кесић је објаснио да је ову архиву током одбрамбено-отаџбинског рата српска војска спасила од потпуног уништења и годинама је чувана на различитим локацијама.
Музеј Холокауста је био обавезан Међународним законом да ту архиву врати Хрватској, а делегацију из Српске, као и све слушаоце Кесићевог излагања је, како се наводи у саопштењу организатора конференције, шокирала изјава менаџмента Музеја Холокауста у којој су српским представницима рекли: „Проблем са вама Србима је тај што сте опсједнути историјом“.
Директор Фондације Драгана Томашевић учеснике је упознала са страдањем своје породице и говорила о покољу у селима Шарговац, Дракулић, Мотике, Рудник „Раковац“ и основној школи у Шарговцу, који је уједно и био најмасовнији једнодневни злочин на територији НДХ ван концентрационих логора, гдје је на кућном прагу, без иједног испаљеног метка живот изгубило 2.370 стараца и жена, а међу њима 551 дијете.
Објашњена је и улога римокатоличког покрета Крижара, коју је на покољ ових села предводио фратар Филиповић Мајсторовић заједно са 12 усташа Павелићеве Друге тјелесне бојне.
У саопштењу Фондације за сјећање на Јасеновац и Холокауст истиче се да је на виртуелној конференцији, организованој на Дан пробоја јасеновачких логораша 22. априла, највише пажње привукла актуелна резолуција преживјелих логораша коју су, по угледу на Декларацију усвојену у Републици Српској, поднијели Скупштини Србије на разматрање.
Из Фондације напомињу да је Гојко Рончевић, преживјело дијете из Јастребарског и покретач ове резолуције, уз координацију Фондације, из дијаспоре добио подршку више од 100 удружења, приватних лица, те познатих личности, а према грубим процјенама до сада је ову резолуцију подржало око 800.000 особа из цијелог свијета.
Виртуелну конференцију Фондације пратило је више хиљада заинтересованих, а директно је преношена и на порталу ИН4С.
Из Фондације напомињу да је уочи 106 година од турског геноцида над Јерменима у САД 23. и 24. априла ексклузивно приказан документарни филм „Заборављени геноциди – гријех тишине“, у којем се повлаче паралеле између геноцида над Јерменима и геноцида над Србима.
У саопштењу се напомиње да је велику пажњу на социјалним мрежама 22. априла изазвао британски новинар Грејам Вилијам Филипс, са кратким видеом о Јасеновцу и страдању више од 500.000 Срба, који је урадио у сарадњи са Фондацијом.
Извор: РТРС