Од 600 страница свједочанстава о злодјелима НДХ, и 63 аутентичне фотографије, професора Грајфа најдубље је потресло писмо које је надбискупу Степинцу 1942. упутио „један од многих који је прво човјек и католик, а затим частан Хрват“.
Овај човјек (има претпоставки да је ријеч о Првиславу Грисогону) Степинцу детаљно описује усташка звјерства: старци, жене и дјеца редовно су прво страшно злостављани, па тек онда убијани. Ови невини Срби прикивани су на пањеве, пламен ватре је лизао њихова гола прса, њихова је кожа згуљивана, отворене ране пијеском и сољу посипане, очи копане, уши, носеви и језици одсијецани. Дјеца су бацана у ватру, кипућу воду и кречане…
– Скоро нисам видио овако нешто страшно, нећу моћи ноћас да спавам – рекао је Грајф, који је најавио да ће се постарати да овај досије буде преточена у књигу на српском, хебрејском и енглеском језику, до предстојећег Сајма књига у Београду.
Књига коју професор Грајф припрема на основу њемачких свједочанстава биће својеврстан наставак његове студије „Јасеновац – балкански Аушвиц“ коју је у уторак промовисао у Матици српској у Новом Саду. Сви посјетиоци нису могли да стану у Свечану салу, те је, како је објаснио предсједник Матице српске проф. др Драган Станић, велики број њих у сусједној просторији пратио промоцију преко видео-бима што, као је казао Станић, свједочи колико Јасеновац и данас опсједа свијест свих нас.
– Јасеновац је био бруталнији од Аушвица. Имам обавезу и жељу да понудим помоћ вашим напорима и напорима УН у борби против глорификације нацизма, а нарочито против трендова неоусташтва – рекао је Грајф који је у свом истраживању утврдио да су усташе користиле 57 начина за мучење и звјерско убијање Срба, Јевреја и Рома. У Јасеновцу је, тврди Грајф, убијено око 800.000 људи.
Амбасадорка Израела у Београду др Алона Фишер-Кам нагласила је потребу суочавања са властитом историјом како би се из Холокауста, али и злочина почињених у НДХ, извукле поуке како се такве ствари не би поновиле у будућности, никоме.
Говорећи о настојањима савремених хрватских историчара да умање број жртава у Јасеновцу, академик Дарко Танасковић истакао је да непрестано лицитирање броја жртава говори о њиховом стању духа који није далеко од стања духа јасеновачких џелата.
ПрофесорГрајф рекао је да је на „пет најважнијих адреса“ упутио захтјев да се са Пута суза, из срца Јерусалима, уклони спомен-плоча загребачком надбискупу Алојзију Степинцу који је Католичка црква поставила почетком овог мјесеца.
– Њему није мјесто поред Исуса. Он није урадио ништа да спријечи масовна мучења и убиства Срба, Јевреја и Рома у Јасеновцу и у другим усташким логорима.
Извор: РТРС