Свети архијерејски синод Православне цркве чешких земаља и Словачке, на свом заседању 29. јануара 2019. године, донео је одлуку да православног свештеника чешког порекла – оца Станислава Насадила, који је мучен и пострадао током јуна 1941. године, у усташком логору у Госпићу, унесе у диптих светих своје помесне Цркве. Јереј Станислав био је свештенослужитељ Српске православне цркве.
Свештеномученик Станислав Насадил рођен је 20. октобра 1907. године, на територији тадашње Аустроугарске – у Лоштицама код Мохељница (данашњи Оломоуцки крај у Чешкој).
Ради изучавања богословских наука дошао је 1923. године у тадашњу Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца, а поводом обнове православља у Чехословачкој. Отпочео је школовање у Сремским Карловцима, да би га касније наставио и завршио 1928. године у Богословији у Битољу. Свештеничку службу започео је у Храму Светог пророка Илије у Личкој Јасеници, у Епархији горњокарловачкој.
По почетку Другог светског рата у Краљевини Југославији, отац Станислав Насадил постао је, као и многи православни, жртва усташког прогона. Ухапшен је 17. јуна 1941. године и затворен у Плашком, где је заједно са својим епископом – свештеномучеником Савом (Трлајићем) и другим свештеницима – злостављан и мучен.
Затим је, неколико дана после спровођења у концентрациони логор у Госпићу, 20. јуна 1941. године, примио мученичку смрт. Српска Православна Црква прибројала га је лику светих 1961. године и литургијски га прославља заједно са свештеномучеником Савом Горњокарловачким и са њим пострадалим свештеномученицима 4. јула по јулијанском, односно 17. јула по григоријанском календару.
Ова одлука да свештеномученик Станислав Насадил буде унесен у диптих светих Православне цркве чешких земаља и Словачке подсећа, између осталог, и на значајно учешће и велику подршку Српске православне цркве у обнови православља у тадашњој Републици Чехословачкој, уједно и на патњу и страдање православних Срба током усташког терора.
Спомен новомученика оца Станислава Насадила у календару светих Православне цркве чешких земаља и Словачке биће 20. јуна, на дан када је одведен у концентрациони логор у Госпићу. Његово Високопреосвештенство Архиепископ михаловско-кошицки господин Георгије написао је на чешком језику, за сада, радну верзију тропара и кондака Светом Станиславу и ради на њиховом преводу на црквено-словенски језик. Икону Светог свештеника Станислава Насадила живописала је Радмила Лукетић из Београда, поводом предстојећег акта канонизације у Саборном храму Светог Јована Милостивог у Кошицама, 9. јуна 2019. године.
Свети свештеномучениче Станиславе, моли Бога за нас!
Извор:Радио Беседа
Везане вијести:
Митрополит Порфирије учествовао у чину канонизације свештеномученика Станислава Насадила
Епископи Иринеј и Исихије у Словачкој поводом канонизације свештеника Станислава Насадила