Из Удружења „Јадовно 1941.“ из Бањалуке, које чува сјећање на побијене Србе током периода Независне Државе Хрватске /НДХ/, напомињу да се данас навршавају 83 године како су усташе у ноћи између 26. и 27. априла 1941. године ухапсиле 504 Србина са Котара Грубишно Поље и у јулу их ликвидирали у комплексу логора смрти НДХ Госпић-Јадовно-Паг.
У саопштењу Удружења се подсјећа да су усташе у ноћи између 26. и 27. априла 1941. године ухапсиле 504 Србина, од којих је 487 убијено у јулу те године.
„Под изговором да Срби из Грубишног Поља спремају `ђурђевдански устанак` из Загреба је возом у Грубишно Поље стигло око 120 хрватских усташа, предвођених шефом загребачке усташке полиције Ивицом Шарићем и усташким емигрантом Еугеном Дидом Кватерником“, додаје се у саопштењу.
Усташе су, како се наводи, стигле на иницијативу жупника Петра Сивјановића, а у договору са тамошњим усташким „логорником“, адвокатом Лујом Стахуљаком и „предстојником“ Зориславом Микићем у својим домовима ухапшена су 504 Србина.
Након што су тучени и понижавани, ноћ су провели у згради тадашње основне школе, а сутрадан су превезени сточним вагонима у „Загребачки збор“, данашњи студентски центар, а потом у логор „Даница“ код Копривнице, чији су били први затвореници.
Крајем јуна 1941. године превезени су у Госпић у Лици, а одатле на острво Паг, у логор Слана.
„Они који су преживјели тај пакао у каменој пустињи током јула су превезени у потпалубљу брода у увалу Рођанка, јужно од Карлобага, а одатле везаних руку су тјерани пјешке преко Башких Оштарија до села Ступачиново гдје су побијени у некој од пет крашких јама у које су бацани“, наглашава се у саопштењу.
Из Удружења „Јадовно 1941“ наводе да су на жељезничкој станици у Грубишном Пољу породице побијених постављале спомен-плочу која је уништавана 1971. и 1991. године и тек недавно обновљена.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Тихомир Т. Продановић: Сећања на усташки логор „Даницу“
One Response
Село се звало Гаково поред Грубишног Поља, где се налазила школа.Тамо је био војни полигон, а у школи се налазио штабна школа за официре који су полагали испит за виши чин. Био сам, део војног рока тамо, тако да знам део приче о том догађају.